'İFLAS' ORGANİZASYONU İDDİASINA YANIT GECİKMEDİ

'İflas' organizasyonu iddiasına yanıt gecikmedi

İflas ertelemelerin suistimal edildiğini söyleyen Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir, “Bu işte Kocaeli’nde yoğunlaşma var. Şirketler Kocaeli’den kararı kolay alabildiği için merkezlerini orada bir ofise taşıyor. Demek ki orada ‘Biz sana iflas erteleme kararı alırız abi’ mekanizması çalışıyor” demişti. Özdebir'in söylemlerine Kocaeli Sanayi Odası'ndan yanıt geldi

Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, geçmişte iflas erteleme kararlarının hakimler heyeti tarafından verilmesini istediklerini belirterek, “Kararı bir hakim verdiğinde etki altında kalabiliyor. Bu işlerde belli illerde yoğunlaşma var. Ağırlıklı bir kısmı Kocaeli’de açılıyor. Şirketler aslında Kocaeli firması değil. Kocaeli’den kararı kolay  alabildikleri için merkezlerini orada bir ofise taşıyorlar. Oradan müracaat ediyorlar. Demek ki orada böyle bir organizasyon var. ‘Biz sana iflas erteleme kararı alırız abi’ mekanizması çalışıyor” diye konuşmuştu.

 

BİLİRKİŞİ MUAMMASI

Gazetecilerle sohbet toplantısında gündeme dair soruları yanıtlayan Özdebir, iflas ertelemelerdeki hızlı artışa dikkat çekmişti. Kocaeli gibi Anadolu’da birkaç il daha bulunduğunu anlatan Özdebir, şunları söylemişti:

“Türkiye’de bilirkişi müessesinin nasıl çalıştığını hepimiz biliyoruz. Bilirkişi müessesi gibi orada bir menfaat ilişkisinin de dahil olduğu bir sistem var. ‘Hakimler de bunun içindedir’ demiyorum. Bilirkişi, danışmanlar, avukatlar öyle. Herkes şirket merkezini Kocaeli’ne taşıyor.”

 

BELGELERİ PAYLAŞSIN

Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir'in iddialarına yanıt gecikmedi. KSO tarafından konuyla ilgili yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"Ankara Sanayi Odası Başkanı Sayın Nurettin Özdebir’in bugün basına yansıyan, iflas erteleme talebinde bulunacak kötü niyetli firmaların Kocaeli’ne şirket merkezlerini taşıyarak, kolay iflas erteleme kararı alabildikleri yönündeki kamuoyunu yanlış yönlendirebilecek görüşlerle ilgili bilgilendirme yapma gereği doğmuştur.

Kocaeli Adliye’mizde sadece bir ticaret mahkemesi görev yapmaktadır. Aynı şekilde Gebze Adliye’mizde de bir ticaret mahkemesi yakın zamanda görev yapmaya başlamıştır.

Buna karşılık Ankara’da 14 adet ve İstanbul’da 26 adet ticaret mahkemesi mevcuttur. Dolayısıyla iddia olunanın aksine, iflas erteleme başvurularının en yoğun olduğu iller Ankara ve İstanbul gözükmektedir.

Zira Kocaeli Adliyesi’nde görev yapmakta olan ticaret mahkemesinde son 4 yıl içinde verilmiş iflas erteleme kararı sayısı 2 olup benzer şekilde Gebze Adliyesi’nde yakın zamanda kurularak faaliyete geçen ticaret mahkemesinde verilen iflas erteleme kararı sayısı ise sadece 1’dir. Halen yargılaması devam etmekte olan iflas erteleme talepli dava sayısı ise yaklaşık 50’dir. Görüldüğü üzere fiili ve gerçek durum Sayın Nurettin Özdebir’in açıklaması ile örtüşmemektedir. Yargılamayı etkilemeye yönelik olarak değerlendirilebilecek açıklamanın aksi yöndeki istatistikler Sayın Nurettin Özdebir’in beyanlarının yanlış olabileceğinin kanıtıdır.

Sayın Nurettin Özdebir’i, Kocaeli’nde faaliyet gösteren firmalarımızı, görev yapmakta olan avukatları, bilirkişileri, mahkemeleri ve dolayısıyla Kocaeli ile ilgili yanlış algılara neden olan açıklamaların aksini gösterir bilgi ve belgeleri paylaşmaya ve aksi takdirde ise tekzibe davet ediyoruz."

10156 defa okundu.

YORUMLAR

  • Toplam 4 Yorum

DİĞER HABERLER

Bireysel Emeklilik'e milyarlık darbe

Bireysel Emeklilik'e milyarlık darbe

Darbe girişimi borsayı aşağı çekip faizi yükseltirken BES fonlarına da milyar lirayı aşan zarar verdi. BES fonlarının en büyük kaybı borsada oldu

Kocaeli’deki emlak piyasası durdu!

Kocaeli’deki emlak piyasası durdu!

Geçtiğimiz hafta yaşanan başarısız darbe girişiminin üzerine yaşanan ekonomik durum, gayrimenkul piyasasını da ciddi etkiledi. Şuan için Kocaeli’deki emlak piyasası tamamen durdu

Teknoloji devi o mağazasını kapatıyor

Teknoloji devi o mağazasını kapatıyor

300’e yakın mağazasıyla Türkiye’nin en yaygın tüketici elektroniği perakendecisi TeknoSA’nın, yeniden yapılanma kapsamında 77 mağazasını birden kapatma kararı aldığı öğrenildi. Kapatılacak mağazalar arasında Kocaeli'den bir şube de var

Milyonlarca aileye bayram müjdesi

Milyonlarca aileye bayram müjdesi

Çalışma Bakanı Süleyman Soylu, gelirine göre 400 lirayı bulan ve doğrudan 4 milyonu aşkın aileyi ilgilendiren genel sağlık sigortası priminin 50 liraya çekileceğini söyledi

Yüz binlerce emekliye kötü haber!

Yüz binlerce emekliye kötü haber!

408 bin memur emeklisinin tazminat farklarını almak amacıyla beklediği yasa tasarısının Meclis görüşmeleri ertelendi

Zeytinoğlu açıkladı: O listede 79 firma var

Zeytinoğlu açıkladı: O listede 79 firma var

İstanbul Sanayi Odası (İSO) 1968 yılında 100 Büyük Sanayi Kuruluşu olarak başlatılan ve her yıl geliştirilerek sürdürülen Türkiye'nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu çalışması 2015 raporu tamamlandı. Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu Raporu’nun 2015 yılı sonuçlarını değerlendiren KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “Kocaeli bu yıl 79 firma ile Türkiye’nin en büyük 500 firması içerisinde yer aldı” dedi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER