O İSİM AÇIKLADI: PRİM BORÇLARI SİLİNİYOR

O isim açıkladı: Prim borçları siliniyor

Sosyal Güvenlik İl Müdürü Nurettin Nacar, Sosyal Güvenlik Haftası için yaptığı açıklamada kurumun yeniliklerinden ve hizmetlerinden bahsetti, “Kurumumuz geleceğe, daha etkin bir sigortacılık hizmetiyle girecektir” dedi

Kocaeli Sosyal Güvenlik İl Müdürü Nurettin Nacar, 16-22 Mayıs Sosyal Güvenlik Haftası nedeniyle yazılı bir basın açıklaması yaptı. Nacar, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Üç ayrı kurumun Sosyal Güvenlik Kurumu çatısı altında birleştirilmesinin 10. yılındayız. Hafta boyunca Sosyal Güvenlik Kurumu’nun bu 10 yıllık süreçte kat ettiği mesafeleri ve yapılan düzenlemeleri paylaşacağız. 64. Hükümet eylem planında yer alan ve kurumumuzu ilgilendiren tüm reformlar, Sosyal Güvenlik Haftası’na yetiştirilerek kanunlaşmıştır.

 

İYİLEŞTİRME YAPILDI

1 Kasım seçimlerinin ardından 64. Hükümet eylem planında yer alan hususlar ve sürecin devamında yapılan tespitler ışığında vatandaşlarımız lehine bir çok iyileştirme yapılmıştır. Lisede öğrenim gören gençlerimize, öğrenimleri devam etmek ve bakmakla yükümlü sigortalı velileri olmak kaydıyla 20 yaşına kadar sosyal güvenlik hakkı tanınmaktaydı. Yapılan düzenlemeyle gençlerimize, bakmakla yükümlü sigortalı velileri olup olmadığına bakılmaksızın, erken mezuniyetleri durumunda 20 yaşını geçmemek kaydıyla ilave iki yıl daha sosyal güvenlik hakkı getirildi.

 

PRİM BORÇLARINI SİLİYORUZ

Yapılan düzenlemeyle gençlerimize, bakmakla yükümlü sigortalı velileri olup olmadığına bakılmaksızın, erken mezuniyetleri durumunda 25 yaşını geçmemek kaydıyla ilave iki yıl daha sosyal güvenlik hakkı getirildi. Gençlerimize sunulan kolaylıklar bununla da sınırlı kalmadı. Tüm gençlerimizin 25 yaşına kadar olan Genel Sağlık Sigortası Prim Borçlarının tamamını siliyoruz. Yaklaşık 3,5 milyon gencimizin yaklaşık 4 milyar TL borcu tamamen silindi.

 

ASGARİ ÜCRET DESTEĞİ

Bayan memurlarımıza yarı zamanlı çalışma hakkı getirildi. Doğum izinlerinin bitiminden sonra çocukları ilköğretime başlayana kadar bayan memurlarımız yarı zamanlı çalışabileceklerdir. Asgari ücretin 1300 TL'ye yükseltilmesi nedeniyle işverenlerimizin yükünü hafifletmek amacıyla işverenlerimize 100 TL asgari ücret desteği sağladık. Bu uygulama ile işverenlerimizin yükü hafiflemiş ve işyerinden olağan dışı işçi çıkartma süreci yaşanmamıştır.

 

TERÖRLE MÜCADELEYE DESTEK

Sürdürülen terörle mücadele sürecine kurumumuz tam destek vermiştir. Bu kapsamda mağduriyet yaşayan esnafımıza, prim erteleme ve taksitlendirme imkanı sağlanmıştır. İşverenlerimiz, işyerlerinde çalıştırdıkları sigortalıların işlemlerini elektronik olarak e-bildirge üzerinden gerçekleştirmektedir. Daha önce işverenlerimiz bu sistemde kullandıkları şifreleri temin etmek için şahsen veya vekilleri ile kurumumuza müracaat etmek durumundayken, yapılan düzenlemeyle şifre teminini de elektronik olarak bulundukları yerden yapabileceklerdir.

 

ANNELER İÇİN...

Doğum yapan veya evlat edinen sigortalı bayanlarımıza da yarım çalışma ödeneği uygulaması getirilmiştir. Sigortalımız burada 15 gün çalışmakta, 15 günlük ücret almakta ve işvereni de sadece 15 günlük prim yatırmaktadır. Sigortalımızın doğum yada evlat edinme nedeniyle eksik kalan 15 günlük ücreti ve primi Türkiye İş Kurumu tarafından karşılanmaktadır. Bu özel uygulama ile annemiz 15 gün çalıştığı halde 1 aylık maaş almakta ve 1 aylık primi yatırılmaktadır.

 

İŞVERENLERE ÖZEL İYİLEŞTİRME

Özellikle ev hizmetlerinde çalışan ve işin tabiatı gereği 10 günden az hizmeti bulunan sigortalılarımız için gerekli elektronik uygulamalar açılarak her bir hizmet günlerinin kayıt altına alınması sağlanmıştır. Eskiden 10 günden az çalışma süreleri iş kazası ve meslek hastalığı yönünde teminat altına alınamıyorken, yapılan iyileştirmeyle 10 günden az çalışanlar da iş kazası ve meslek hastalığı yönünden sosyal güvenceye kavuşturulmuşlardır. Ev hizmetlerinde 10 günden fazla ve sürekli hizmet verilen yerler için, işverenlerimize özel iyileştirmeler yapılmıştır.

 

YERSİZ KESİNTİLERE İADE

Buna göre, işyeri ve  sigortalı tesciline ilişkin belgeler bir kez düzenlendiğinde her ay otomatik olarak yenilenmektedir. Kadınlarımıza üç defaya mahsus olmak üzere doğum borçlanması hakkı getirilmiştir. Tüm İşçi ve Bağ-kur emeklilerinin aylıklarına 100 TL seyyanen zam yapılmıştır. Emeklilerimizin aylıklarından kesilmekte olan Sosyal Güvenlik Destek Primini kaldırdık. Mart ayı itibariyle bütün kesintiler sona ermiş, yersiz kesinti varsa da iade edilmiştir.

 

GÖSTERGE YÜKSELTİLDİ

Emeklilerimize talepleri halinde aylıkları konutlarında ödenmektedir. Bugüne kadar yaklaşık 10.000 emeklimizin maaşını konutunda ödedik. Yine istemeleri durumunda emeklilerimiz, üç aylık maaşlarını peşin olarak alabiliyorlar. Bayramlarda da emeklilerimizin maaşını bayram ihtiyaçlarını giderebilecek bir zamanlama ile ödeyerek, bayram sevincini vaktinde yaşamalarını sağlıyoruz. Polislerimizin ve uzman erbaşlarımızın 2200 olan ek göstergeleri 3000’e çıkarılmış, emniyet hizmet tazminatı yüzde 25 artırılmıştır. Bu kadrodan emekli olan personelinde maaş intibakı yapılmıştır.

 

SOSYAL MEDYADAN DESTEK

Kurumumuz dijital platformda ve sosyal ağlar da son derece aktif bir hizmet vermektedir. Web sayfamızda güncel gelişmeler anlık olarak verilmekte, hizmete ilişkin duyuruların yanı sıra tescil ve prim bilgileri, sigortalılık bilgileri, emeklilik hizmetlerine ilişkin bir çok uygulama bu ekrandan sunulmaktadır. Sigortalılarımız ve işverenlerimiz, işlemlerinin çoğunu internet ortamında gerçekleştirebilmektedir. Modern dünyanın her türlü iletişim araçlarına entegre olmuş bir şekilde başta sosyal medya araçları olmak üzere sınırsız bir erişim imkanıyla sosyal güvenlik hizmetini sürdürüyoruz.

 

DAHA ETKİN HİZMET

Alo 170 hattı ile de, vatandaşlarımızın kurum hizmetlerine ilişkin tüm sorularına cevap verilmeye devam edilmektedir. Sigortalılarımız tüm kurum hizmetlerinin aksayan yada sabote edilmek istenen işlemleri için bilgilendirme hattımızı bir ihbar hattı olarak da kullanabilmektedirler. Bu haliyle Alo 170, ülkemizin en hızlı geri dönüş sağlayan ve çözüm üreten bilgi edinme uygulamasıdır. 10’uncu yılını dolduran Kurumumuz, geleceğe; daha kaliteli ve gelişen teknoloji ile yarışan bir sağlık hizmeti finansman paketi ve daha etkin bir sigortacılık hizmeti ile girecektir.”

18048 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Bireysel Emeklilik'e milyarlık darbe

Bireysel Emeklilik'e milyarlık darbe

Darbe girişimi borsayı aşağı çekip faizi yükseltirken BES fonlarına da milyar lirayı aşan zarar verdi. BES fonlarının en büyük kaybı borsada oldu

Kocaeli’deki emlak piyasası durdu!

Kocaeli’deki emlak piyasası durdu!

Geçtiğimiz hafta yaşanan başarısız darbe girişiminin üzerine yaşanan ekonomik durum, gayrimenkul piyasasını da ciddi etkiledi. Şuan için Kocaeli’deki emlak piyasası tamamen durdu

Teknoloji devi o mağazasını kapatıyor

Teknoloji devi o mağazasını kapatıyor

300’e yakın mağazasıyla Türkiye’nin en yaygın tüketici elektroniği perakendecisi TeknoSA’nın, yeniden yapılanma kapsamında 77 mağazasını birden kapatma kararı aldığı öğrenildi. Kapatılacak mağazalar arasında Kocaeli'den bir şube de var

Milyonlarca aileye bayram müjdesi

Milyonlarca aileye bayram müjdesi

Çalışma Bakanı Süleyman Soylu, gelirine göre 400 lirayı bulan ve doğrudan 4 milyonu aşkın aileyi ilgilendiren genel sağlık sigortası priminin 50 liraya çekileceğini söyledi

Yüz binlerce emekliye kötü haber!

Yüz binlerce emekliye kötü haber!

408 bin memur emeklisinin tazminat farklarını almak amacıyla beklediği yasa tasarısının Meclis görüşmeleri ertelendi

Zeytinoğlu açıkladı: O listede 79 firma var

Zeytinoğlu açıkladı: O listede 79 firma var

İstanbul Sanayi Odası (İSO) 1968 yılında 100 Büyük Sanayi Kuruluşu olarak başlatılan ve her yıl geliştirilerek sürdürülen Türkiye'nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu çalışması 2015 raporu tamamlandı. Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu Raporu’nun 2015 yılı sonuçlarını değerlendiren KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “Kocaeli bu yıl 79 firma ile Türkiye’nin en büyük 500 firması içerisinde yer aldı” dedi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER