“EVRENSEL, GÖZÜNÜ GERÇEĞE DİKMENİN ADIDIR!”

“Evrensel, gözünü gerçeğe dikmenin adıdır!”

7 Haziran 1995 günü yayın hayatına başlayan Evrensel Gazetesi 22. yaşını kutluyor

Kocaeli İl Temsilciliği de yaptığı basın açıklamasında “Evrensel’in sayfalarında anlatılan bizim hikâyemiz, anlatılan sizin hikâyeniz. Çalışanı, yazarı, okuru ile ‘sadece gazete’ olmayan; ‘bütün bir hayata dair olmayı başaran bir gazete” ifadeleri kullanıldı.

Acısu’da bulunan gazete bürosunda açıklama yapan Evrensel Gazetesi İl Temsilcisi Arzu Erkan ve gazetenin muhabirleri, “Zor ama onurlu, emek ve özveriyle bir çalışma isteyen bir yol olduğunu bilerek çıktığımız yolda, 22 yıldır yürüyoruz. 22 yıldan aldığımız güçle, deneyimle, birikimle her gün amacına daha da yaklaşan bir Evrensel yaratmak için dayanışmanızla yola devam ediyoruz” dedi.

Açıklamayı okuyan Evrensel Gazetesi İl Temsilcisi Arzu Erkan, “Evrensel Gazetesi sermaye güçlerinin ideolojik, siyasi ve ekonomik her alanda işçi sınıfına ve tüm emekçilere, halklara karşı giriştiği saldırıya karşı işçi sınıfı ve halkların kendi dünyalarını kurma davasının bir aracı olmak amacıyla yayın hayatına atıldı. Artık mücadelenin her alanında işçi sınıfının, halkın, ezilenlerin, yoksulların sesi olmak, Evrensel olmak demekti” dedi.

 

“EVRENSEL OLMAK…”

Arzu Erkan’ın açıklamasının satır başları şöyle; “Evrensel olmak; dünyayı değiştirmek, sömürüsüz, savaşsız, özgür bir yeni dünya kurma yeteneği taşıyan bir sınıfın sesi olmayı, baskıya, sömürüye, emperyalist yağmaya, hegemonyaya karşı mücadele etmeyi, bedeli ne olursa olsun gerçeğe taraf olmayı gerektiriyordu.

Evrensel olmak; halkın haber alma özgürlüğü uğruna her baskıya kafa tutmak, her engeli aşmak, bunun bedeli neyse onu yapmaktı. Metin Göktepe arkadaşımız öyle yaptığı için sermaye güçlerinin hedefi oldu. Biz de “öyle yapmaya” ve onun açtığı yoldan yürümeye devam ettik.

Evrensel olmak; ezilen, kültürü ve kimliği yok sayılan Kürt’ün sesi olmak, milliyetçiliğe, şovenizme karşı savaşmak sömürüsüz ve özgür bir dünya için mücadele eden bir sınıfın olmazsa olmaz koşuluydu.

Evrensel olmak; emperyalizmin savaş ve işgal politikalarına karşı mücadelenin sesi olmak, emperyalizme karşı direnen halkların tarafında olmak, emperyalist stratejilere karşı halkın kurtuluş mücadelesini desteklemek demekti.

Evrensel olmak; demokrasiyi, özgürlükleri savunmaktı; laikliği, özerk, demokratik, bilimsel, halk çocuklarının parasız eğitim gördüğü üniversiteyi savunmaktı.

Evrensel olmak; sömürüsüz ve baskısız bir yeni dünya, sosyalist bir dünya kurmanın yolunu açmak üzere bağımsız ve demokratik bir Türkiye’yi savunmaktı.

 

“İŞÇİLERİN VE EMEKÇİLERİN HAK MÜCADELELERİNDE HEP YANLARINDA OLDUK”

Tam da bu gerçeklerin ışığında 5 yıldır Kocaeli’nde açtığımız temsilcilikle işçi ve emekçilerin sorun, sıkıntı ve de mücadelelerini ülkemiz işçi sınıfı ile buluşturuyoruz. Sadece bu 5 yılda değil yayın hayatına başladığı günden bu güne Kocaelili işçilerin her türlü hak alma mücadelesinin bir parçası olmaya çalıştık. Fabrikalarının kapanmasına karşı 32 gün direnen SEKA işçisi ile omuz omuzdaydık.  TÜPRAŞ’ta özelleştirme karşıtı mücadelede, Pakmaya’da sendikalaşma mücadelesinde, lastik işçilerinin grevlerinde, Tezcan Galvaniz ve Alco Tencere direnişlerinde, İgsaş’ın ve AD Demirel’in kapatılmasına karşı verilen mücadele, son metal direnişi sürecinde başta Ford işçilerinin mücadelesi başta olmak üzere işçilerin ve emekçilerin hak mücadelelerinde hep yanlarında olduk, olmaya da devam edeceğiz.

7 Haziran’da 22. Yaşını kutlamaya hazırlandığımız gazetemiz Evrensel dün olduğu gibi bugün de Kocaelili işçi ve emekçilerin sesi olmaya devam edecek. Halkın gerçek haber alma hakkı için, basın özgürlüğü için 7 Haziran Salı Günü GAZETENİZİ Almayı Unutmayın!”

2821 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER