100 BİN TRABZONLUNUN 61 BİNİNİ ÜYE YAPACAĞIZ

100 bin Trabzonlunun 61 binini üye yapacağız

Gebze Trabzonlular Derneği Başkanı Necdet Demirtaş, Gebze, Darıca, Çayırova ve Dilovası’nda bulunan 100 bin Trabzonlunun 61 binini üye yapmak için çalışacaklarını söyledi

Gebze Trabzonlular Derneği Başkanı Necdet Demirtaş, gazetemize özel açıklamalarda bulundu.

Başkanlığı döneminde üye çalışmalarına ağırlık vereceğini ifade eden başkan Demirtaş, batı bölgesinde toplam 100 bin Trabzonlu olduğunu belirtti.

Gebze Trabzonlular Derneği olarak bu yıl ikincisini düzenlemeyi planladıkları Trabzonlular Festivali için Necdet Demirtaş, “İkinci Trabzonlular Festivalini farklı bir mekanda yapmayı planlıyoruz. Bu festivalimizi ağustos sonu eylül ayının başı gibi düşünüyoruz” dedi.

Trabzonlular’ın en önemli özelliğinden de bahseden Demirtaş, “Bir şeyi ona ver ve ona bunu yap de gerisine karışma. Sıfırdan o şeyi yapar, büyütür, geliştirir, ondan sonrasında da çeker gider. Yani tam meyvelerini toplayacağı zaman çeker gider” diye konuştu.

15 Temmuz’da yapılmak istenen darbeyle ilgili olarak da başkan Demirtaş, “Bunu yapanlar bu ülkenin evladı olamaz. Bir darbe olması demek ülkeyi 50 yıl geriye götürmek demektir” dedi.

 

Başkanım, sizi biraz tanıyalım?

-1967, Sakarya Akyazı doğumluyum. Aslen Trabzonluyum. Evli ve 3 çocuk babasıyım. 1961 yılında Trabzon’dan Sakarya’ya göç etmişiz. Ben ve benim küçük kardeşim Sakarya doğumluyuz. Diğer 6 kardeşim ise Trabzon doğumlu. Ardından 1971 yılında Gebze’ye geldim. Rahmetli babam 1965 yıllarından beri bu bölgeye gelip gidiyordu. Ailemiz burada ilk başlardan beri ticaretle uğraşıyor. 1972 yılında ilkokula Gebze’de başladım. Daha sonra ticaretle uğraşmaya başladım. İlk önce emlak sektöründe yer aldım. Ardından su işine girdik, daha sonra kendimize ait inşaatlar yaptık. Kaba inşaat malzemesi sattık. 1992 yılında şirket kurarak 1997 yılında Demirtaş Akaryakıt İstasyonu’nu açtık. BP Tüp Bayiliğini alarak bir dönem Gebze’de Türkiye birincisi olduk. Bosch Car Servisi’ni açtık.

 

Gebze Trabzonlular Derneği başkanlığına geliş süreciniz ile ilgili bilgi verir misiniz?

-Benden önceki dernek başkanımız Halil İbrahim Kadıoğlu döneminde, dernekte aktif olarak görev almaya başladım. Halil İbrahim Kadıoğlu başkanlığı döneminde dernek başkan yardımcılığı görevinde bulundum. 6 yıl gibi bir görev yaptıktan sonra bırakma kararı almıştım. Ancak dernek üyelerinin yoğun talebiyle başkan olmam istendi. Çok ısrar edilince aday oldum ve başkan seçildim. Halen de bu görevi yapıyorum.

 

TÜRKİYE’NİN İLK FESTİVALİ

Başkan olduktan sonra ne tür çalışma ve faaliyetlerde bulundunuz?

- Halil İbrahim Kadıoğlu başkanlığı döneminde birlikte çok şeyler yaptık. Bizlerde her gelen yeni başkan olarak yapılan çalışmaların üzerine yeni bir şeyler kattık. İlk olarak Kocaeli’de tüm Trabzonlu dernek başkanlarıyla bir araya geldik. Birlikte toplantılar yaparak birçok konuda birlikte hareket ettik. Kocaeli’de Trabzon Dernekleri Federasyonu kurulması önerisinde bulunduk. Bunun çalışması halen devam ediyor. Türkiye’de ilk olarak 9 gün süren bir festival düzenledik. Bu festivalimiz çok büyük ses getirdi. Belediye başkanımıza bu manada teşekkür ediyoruz. Kendisine ‘Kent Meydanı’nın tüm derneklere verilmesi ve meydanın sürekli hareketli kalması sağlansın, dernekler kültürünü orada yaşatsın istedik.’ Kurtuluş programlarımız, panellerimiz, dernek üyelerine bilgilendirme seminerlerimiz gibi faaliyetlerimiz oldu. Ramazan ayında ihtiyaç sahiplerine yardımlarımız oldu. Bayramlarda ve okul zamanlarında yardım sahiplerine gerekli yardımlarımız her zaman oluyor.

 

Derneğinizin kaç üyesi var?

-3 bin 500-4 bin civarında üyemiz var.

 

HAKSIZLIĞIN KARŞISINDAYIZ

Dernek olarak bundan sonra ne tür projeleriniz olacak?

-Yapacağımız projelerimizi planlama aşamasındayız. İkinci Trabzonlular Festivali’ni farklı bir mekAnda yapmayı planlıyoruz. Bu festivalimizi ağustos sonu, eylül ayının başı gibi düşünüyoruz. Dernek olarak bu talebimiz sayesinde Gebze Belediyesi Eskihisar Kalesi üzerinde bu tür etkinliklerin yapılabilmesi için bir yer yapıyor. Trabzonlu olan bakan, milletvekili ve ünlü simaların panel ve söyleşileri olacak. Derneğimizin gençlik ve kadın kollarını kurduk. Gebze’nin tüm mahallelerinde gençlik ve kadın kolları yönetimleri oluşturacağız. Darıca, Çayırova, Dilovası ve Gebze’de toplam 100 binin üzerinde Trabzonlu var. Dernek olarak bu 100 bin Trabzonlu’dan 61 bini üye yapma hedefimiz var. Gebze’de dördüncü beşinci kuşaklarımız var. Yeni üyelerimiz yaparken asli ve fahri üye olarak üye yapacağız. Asli üye kongre üyemiz, fahri üye de o üyenin tüm ailesini üye yapacağız. Gebze’ye ilk gelen Trabzonlularla ilgili bir kitap hazırlığımız devam ediyor.

 

Trabzon insanın özelliği nedir?

- Trabzonlu insanın özelliği bir şeyi ona ver ve ona bunu yap de gerisine karışma. Sıfırdan o şeyi yapar, büyütür, geliştirir, ondan sonrasında da çeker gider. Yani tam meyvelerini toplayacağı zaman çeker gider. Bizim fıtratımız da öyledir. Bir şeyi temelden alıp, başarır, onu geliştirir, yetiştirir, büyütür, ondan sonrada tam meyvelerini göreceği zaman da bırakır. Bizim fıtratımız vatanımızı, milletimizi, devletimizi, dinimizi seven kişileriz. Bunun için de sürekli katkı sunan, sürekli bir şeyler üreten, bulunduğumuz bölgeye de ayak uyduran kişileriz. O bölgenin yaşam tarzına ayak uydurup katkı sağlarız. Kimsenin hakkında gözümüz olmaz. Haksızlığa karşı da hiçbir zaman kim olursa olsun karşısında dururuz. Bu haksızlığı söyleriz.

 

Gebze’deki Trabzonlular daha çok hangi işler yapıyor?

-Gebze’deki Trabzonlular her iş kolunda varlar. Sanayide varlar, inşaat sektöründe ağırlıklı olarak varız. Ticaretin her noktasında varız.

 

GEBZE’NİN EN BÜYÜK SORUNU TRAFİK

Gebze’de uzan zamandan beri yaşayan biri olarak ilçenin temel sorunları nedir?

-Gebze’nin en büyü sorunu trafik. Trafik sorunu yüzünden bugün bir yere gitmede ciddi sıkıntılar yaşıyoruz. Trafiğe çözüm için yapılacak olan Anibal Dalçık Projesi’nin daha da uzatılması gerekiliyor. Anibal Dalçık Projesi’nin uzunluğu bin 590 metreydi. Bununla birlikte Gebze’de kentsel dönüşüm yapılarak yollar genişletilmeli. Gebze’de artık kule inşaatlar yapılarak, geniş yollar ve yeşil alanlar yapılmalı. Eski Gebze’nin nüfusu 1 milyonun üzerinde. Gündüz Gebze’ye 300 bin İstanbul’dan veya başka yerlerden insan geliyor. Gebze’nin ne girişi var, ne de çıkışı var. 2 taraftan da Gebze’ye giriş yok. Gebze’ye en az 3 tane giriş, 3 tane çıkış olması gerekiyor.

 

Son olarak neler söylemek istersiniz?

-Ülkemize son olarak darbe girişimi oldu. Artık vatan, millet dediğimizde her şey bir tarafadır. Bunların darbe yapma konusunda başarılı olacağına ihtimal vermedim. Bunu yapanlar bu ülkenin evladı olamaz. Bir darbe olması demek ülkeyi 50 yıl geriye götürmek demektir. 10 binlerce kişi ölecekti. Darbeyi biz yaşadık. Ülkemizde kötü giden bir şey yok. Yanlışlar var mıdır vardır. Ama yanlış yapmayan var mıdır? İş yapmayan yanlış yapar. Allah’ın izni ile bu millet bunu gördü ve bu darbeyi durdurdu.

3981 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER