2040 YILINA KADAR SU SIKINTISI YOKMUŞ

2040 yılına kadar su sıkıntısı yokmuş

İl Koordinasyon toplantısında konuşan İSU İl Müdürü İlhan Bayram, "Şehrimizin 2040 yılına kadar su sıkıntısı yok” dedi

Kocaeli Valiliği 2016 yılı il koordinasyon kurulunun 2’nci dönemi valilikte bulunan Akçakoca Toplantı Salonu’nda yapıldı. 2016 yılının 2. toplantısına; Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, kaymakamlar ve daire müdürleri katıldı. Koordinasyon toplantısında konuşan İSU İl Müdürü İlhan Bayram barajlardaki doluluk oranının yüksek seviye olduğunu söyleyerek, “Şehrimizde 2040 yılına kadar su sıkıntısı bulunmamaktadır” dedi.

 

TERÖRÜ KINADI

Vali Hasan Basri Güzeloğlu, konuşmasına Fransa’daki terör saldırısını kınayarak başladı. Güzeloğlu konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi: “Kocaeli İl 2016 yılı kamu yatırımlarının toplu uygulama sonuçlarına göre toplam 692 proje’den 118’i tamamlamış, 428’i devam etmekte. 85 projeye ise henüz başlanamamış, 61 proje ise ihale aşamasındadır. Kamu yatırımlarına 2016 yılı 2’nci döneminde yapılan harcama ise 480.294.422,60 TL. Yine 2016 yılı 2’nci döneminde genel idare yatırımlarında ise toplam 274 projeden 15 proje sona ermiştir.

 

BAŞLANAMAYAN 26 PROJE

Projelerden 162’si devam ederken, 38 proje ise ihale aşamasındadır. Genel idare yatırımları kapsamında 59 projeye ise henüz başlanamamıştır. Genel idare yatırımlarına yapılan toplam harcama ise 162.368.270,4 TL. Kocaeli 2016 yılı 2’nci yarısında mahalli idare yatırımlarını toplu uygulama sonuçlarına göre yapılması düşünülen 418 projenin 103’ü tamamlanmış, 266 proje ise henüz devam etmektedir. Henüz başlanamayan 26 proje bulunurken 23 proje ise ihale aşamasında. Mahalli idare yatırımlarına yapılan toplam harcama ise 317. 926.152,19 TL.”

 

 

15 PROJE TAMAMLANDI

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Gökmen Mengüç, belediye olarak gerçekleştirdikleri projelerden söz ederek, “Geçen ay ki koordinasyon toplantısında 15 adet proje sunmuştuk. 15 adet projeyi tamamladık. 11 tanesini ulaşım projesi olarak hayata geçti. D-100 Karayolu Goodyear Kavşağı 9 Eylül tarihinde tamamlanacak. Outlet Köprülü Kavşağı projesi devam ediyor. Yüzde 65 seviyesindeyiz. 9 Eylül itibariyle hizmete sokmak gibi planımız var. KOÜ B-Kapısı Üst geçidi yapım aşamasında yılsonu itibariyle aksilik olmazsa hizmete sokacağız” dedi.

 

SU SIKINTIMIZ YOK

İSU İl Müdürü İlhan Bayram, “Şehrimizin 2040 yılına kadar su sıkıntısı bulunmamaktadır. Günlük su tüketimimizi bayram dolayısıyla 450 bin metreküp su tüketimi olmuştur. Kaynağımız şu an yeterli. Alternatif kaynaklarımıza henüz başvurmadık Su bakımından bir problemimiz yok ama yine de suyu tasarruflu kullanmak lazım. Sene sonu itibariyle yatırım tutarının muhtemelen yüzde 90’ını geçekleştireceğiz. Önemli projelerimizden biri de Kandıra Namazgah Barajı’nı HES işidir. Önümüzdeki hafta ihalesini yapacağımız önemli işlerden biri de bizim atık su arıtma tesisimizden çıkan çamurların bertaraf işi. Tüm ilçelerimizde bizim içme suyu, kanalizasyon ve alt yapı işlerimiz var. Dilovası’nda ki atık su arıtma tesisinsin sonuna gelindi” dedi.

 

İHALE TAMAMLANDI

Karayolları 1. Bölge Müdür Yardımcısı Okan Gerçek ise konuşmasında, “Kocaeli’de 2 milyar 436 bin liralık bir hizmet vardır. 2016 yılı harcaması yüzde 16 civarındadır. Şu anda Hanibal kavşağındaki çalışmalar devam etmektedir. Hızlı bir şekilde çalışmalara başladık. 2016 yılında Gebze Doğu Kavşağı’nı bitirmeyi hedefliyoruz. Servetiye Köprüsü’nde parmaklıklar 2 hafta içerisinde tamamlanacak. Kuzey Marmara Otoyolu’nun 2. kısmının ihalesi de tamamlandı. Sözleşmesi geldi. İnşallah bu projeye de en kısa zamanda başlayarak Kocaeli’de alternatif bir yol oluşturulacaktır” ifadelerini kullandı.

2589 defa okundu.

YORUMLAR

  • Toplam 5 Yorum

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER