23 NİSAN’DA 41 ÜLKEDEN MİSAFİRLERİMİZ OLACAK

23 Nisan’da 41 ülkeden misafirlerimiz olacak

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeni ile Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından 8. Uluslararası 23 Nisan Çocuk Şenliği gerçekleştirecek. Etkinlikte 41 ülkeden bin çocuk ilimizde misafir edilecek

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı münasebeti ile Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından 8. Uluslararası 23 Nisan Çocuk Şenliği gerçekleştirecek. Etkinlikte 41 ülkeden bin çocuk ilimizde misafir edilecek. Etkinlikten önce basın mensupları ile buluşan Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Feyzullah Okumuş, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Hayati Aydın ve Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanı Hasan Yılmaz etkinliğin detaylarını kamuoyu ile paylaştı.

 

MİSAFİR OLACAKLAR

Basın toplantısında açıklama yapan Genel Sekreter Yardımcısı Feyzullah Okumuş, “Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, barışın, huzurun ve mutluluğun temelini atacak olan dünya çocuklarını bu yıl bir kez daha 23 Nisan Uluslararası Çocuk Şenliği, Eğitim ve Eğlence Fuarı’nda bir araya getiriyor. Dünyanın birçok ülkesinden yüzlerce çocuğun katılımıyla dünyanın kalbi Kocaeli’nde atıyor. Üstelik dünya çocuklarının tümü Kocaelili ailelerin evlerinde misafir oluyor. Üç gün süren fuarda kurulan dostluklar, dünya barışının da temelini atıyor” dedi.

 

CUMA GÜNÜ BAŞLIYOR

Her yıl dünya çocuklarını evlerinde misafir eden Kocaelili anneler ve babalar, dünyanın dört bir köşesinden evlat sahibi oluyor diyen Okumuş, “Festival sonunda evlerine dönmek için Kocaeli’nde ayrılana çocuklar, kalplerinin bir parçasını da burada bırakıyor. Minik kalplerde kurulan dostluklar; dünya barışının da müjdecisi oluyor. 23 Nisan Uluslararası Çocuk Şenliği, Eğitim ve Eğlence Fuarı, 22 Nisan Cuma günü saat 10.00’da kapılarını açacak. Fuar alanında saat 14.00’te fuarın açılış töreni gerçekleşecek. Kocaeli Bilim Merkezi’ndeki fuar üç gün boyunca 10.00-18.00 saatleri arasında açık kalacak” ifadelerini kullandı.

 

BİLİMİN SULTANLARI SERGİSİ

Bu yıl Türkiye’nin en kapsamlı Bilim Merkezi olan Kocaeli Bilim Merkezi, dünya çocuklarına ev sahipliği yapacak diyen Genel Sekreter Yardımcısı Okumuş, "Bilim temalı çocuk festivalinde dünyanın bilimi dünya çocuklarıyla buluşacak. 200’ün üzerinde bilim düzeneğinin yer aldığı Kocaeli Bilim Merkezi’nde 'Algı ve Gerçeklik Galerisi', 'Dene ve Gör Galerisi', 'Dinamik Dünyamız Galerisi' çocukları ve ailelerini bekliyor. 7’den 77’ye herkese hitap eden Bilim Merkezi’nde Müslüman bilim adamlarının buluşlarından oluşan 'Bilimin Sultanları Sergisi' de ziyaretçilerine kapılarını açıyor” dedi.

 

OYUNCAK KOMİTESİ

Okumuş, “Bilim Merkezi’nin iki katına kurulan eğlenceli atölyelerde çocukların yüzlerine kelebekler konduracak KOMEK Yüz Boyama, bilginin yeni adresi KBB Bilgi Evleri, Cam Boncuk-Cam Üfleme, tahta kaşıklardan kukla olur mu diyenlere Kukla Dünyası, İpli Kukla, Balon Kukla, Uçurtma Atölyesi, 'Polis Kimdir, Ne Yapar? İnterneti Nasıl Güvenli Kullanabiliriz? Olay Yerinde Parmak İzi Nasıl Alınır?' sorularına cevap verecek İl Emniyet Müdürlüğü Standı, Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi Ve Botanik Parkı, sizleri hayvanlar aleminin gizemli dünyasına davet eden KBB Veteriner Şube Müdürlüğü, PAGEV Oyuncak Komitesi, Karikatür Standı yer alacak” açıklamasında bulundu.

 

ÇEŞİTLİ ETKİNLİKLER

Okumuş, “Üç günlük fuar boyunca Kocaeli Bilim Merkezi Robot Dünyası’ndaki Rubik Küp Çözen Robot, Android Uygulama İle Kontrol Edilebilen Vinç, Robot Adam, Akrep Robot, Katip Robot, Forklift Robotlar çocuklarla tanışmak için can atıyor. Bursa, Konya ve İstanbul Sancaktepe Bilim Merkezleri ile İzmit Bilim Ve Sanat Merkezi de fuarda açacakları stantlarla bilimin sınırlarına yolculuğa çıkacak” dedi.   

 

DÜNYA KÜÇÜK HEZARFEN’İN RÜYASI BÜYÜK

Hezarfen Ahmed Çelebi, 17. yüzyılda uçmayı kafasına koymuştu diyen Okumuş, “Kendi yaptığı kanatlarla Galata Kulesi’nden Üsküdar’a bir kuş gibi süzüldü. Hezarfen Ahmed Çelebi’nin bu rüyasına ortak olmak isteyen çocukları fuarda bu eşsiz deneyimin birebir simülasyonu karşılayacak. Yine kurulacak İş Makinesi Simülatörü’nde çocuklar sanal ortamda iş makinesi kullanmayı deneyimleyecek” değerlendirmesinde bulundu.

2558 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER