40 BİN KİŞİYİ DOLANDIRDILAR, FARKLI İSİMLE KOCAELİ'DE ORTAYA ÇIKTILAR

40 bin kişiyi dolandırdılar, farklı isimle Kocaeli'de ortaya çıktılar

Aylık 30-40 bin liralık kazanç vaadiyle, aralarında Tanju Çolak’ın da olduğu 40 bine yakın kişiyi dolandırmakla suçlanan Flexkom’un kurucuları 2 yıl aradan sonra yeniden ortaya çıktı. “Üye getir, para kazan” yöntemi ile binlerce kişiden 30 milyon liraya yakın para toplayan sistemin kurucuları bu kez Wee Conomy ismi ile piyasaya girdi. Önemli bir bölümü yurt dışında yaşayan organizatörler geçtiğimiz günlerde Antalya’da yaptıkları toplantı ile start verdi. İzmit Gölcük ise çalışmaların başladığı ilk yer oldu.

Türkiye yapılanmasını, Almanya’da yaşayan Cengiz Ehliz’in oluşturduğu Flexcom hakkında çok sayıda dava ve savcılık soruşturması bulunuyor. Türkiye genelinde 40 bine yakın kişiden 400 TL ile 2 bin 500 TL toplayan, bazı üyelerden 50-100 bin lira toplayan Flexcom’a para kaptıranların hemen hiçbiri paralarını alamadı.

Kariyer basamakları hedefi konulan sistemde, 20 bin TL ödeyen kişinin ömür boyu ‘süper emeklilik’ hakkı kazanacağı belirtildi. Flexkom bayiliği alan çok sayıda kişi, satın aldıkları onlarca pos cihazı ile başbaşa kalırken, çok sayıda kişi işini kaybetti. Çin’de 60 dolara alınan pos cihazları Türkiye’de bin 650 liraya satıldı. Birçok ailede ise, Flexcom’a yatırılan paralar nedeni ile sorunlar çıktı.

 

YENİ BİR İSİM ALTINDA...

Hürriyet'ten Dinçer Gökçe'nin haberine göre; Flexcom yetkilileri hakkında Ankara, Adana, İzmir, İstanbul gibi bir çoy yerde dava ve soruşturmalar sürerken, yeni bir isim altında faaliyete başladıkları öğrenildi.

 

YENİ İSİMLE PİYASAYA GİRDİ

Wee Conomy adı verilen yeni sistem de Flexkomda olduğu gibi Kobi (işyeri) sistemine dayanıyor. Edinilen bilgilere göre, Flexkom’dan farklı olarak bu kez Kobi’lere pos cihazı yanı sıra telefonlarından indirdikleri bir applikasyon veriliyor. Yeni sistemde üç farklı seçenek konulmuş. Her üç seçenek de farklı üyelik ücretlerine sahip. Örneğin VIP Kobi diye oluşturulan sisteme üye olmak isteyen işyeri en az 500 kart satın alması gerekir.

 

ŞİRKET İSVİÇRE’DE

Bunun için geçtiğimiz 20 Ocak’ta İstanbul’da yeni bir şirket kuruldu. Wee Turkey Bilişim A.Ş isimli şirketin kurucuları arasında Savaş Uzun, Mehmet Sinan Tapan gibi isimler yer aldı. 50 bin TL sermayeli şirketin tek pay sahibi ise İsviçre’de kurulu bulunan Wee Conomy AG.

 

ÇALIŞMALAR GÖLCÜK’TE BAŞLADI

Wee Conomy’nin Türkiye’deki faaliyetlerine ilişkin, aralarında Cengiz Ehliz’in de olduğu çok sayıda ‘lider’ geçtiğimiz günlerde Antalya’daki bir otelde bir araya geldi.

Edinilen bilgilere göre Wee Conomy için seçilen ilk bölge İzmit’in Gölcük ilçesi oldu. Bu ilçede 100’e yakın işyerinin üye yapıldığı öğrenildi. Konuya yakın bir kaynak, Gölcük tercihinin, bu ilçede daha önce Flexkom çalışmasının hiç yapılmamasından kaynaklandığını söyledi. Aynı kaynak, Gölcük üzerinden özellikle Karadeniz illeri ile Bursa, İzmir gibi yerlerde çalışmaların yoğunlaştırılacağı görüşünde.

 

DAVA AÇTI PARASINI ALAMADI

Tanju Çolak’ın avukatı Av. Eda Çimenli Ürcan, Flexkom’dan olan alacaklarını tahsil edemediklerini belirterek “Sözleşme nedeniyle İstanbul 7. İcra Müdürlüğü’nde 48 bin TL üzerinden icra takibi başlattık. İcra takibine itiraz ettiler ve itirazın iptali davası açtık. Dava lehimize sonuçlandı ve 9 bin 600 lira icra inkâr tazminatına hükmetti mahkeme. Ayrıca sözleşmeden kaynaklı diğer bir alacak için İstanbul 16. Asliye Ticaret Mahkemesi’nde dava açtık. Bu dava da lehimize sonuçlandı. Dosya Yargıtay aşamasında... Şirkete ait bir şey yok burada. Henüz alacaklarımızı tahsil edemedik” dedi.

 

PARAYI BAŞKALARI YATIRDI KAYMAĞI ONLAR YEDİ

Flexkom ile Wee Conomy’nin aynı kişilerce organize edildiğini belirten Şahizer Sarak, binlerce kişinin mağdur edildiğini söyledi. Kendisi de Flexkom sürecinde koordinatör olarak çalıştığını aktaran Sarak, amaçlarını “Mağdur olan kişilerin haklarını alarak hayat amaçlarımızdan birine ulaşmış olacaktık” şeklinde açıkladı. 40 bin kişinin mağdur edildiğini söyleyen Sarak, bu süreçte kimi ailelerin dağılma noktasına geldiğini aktardı. Cengiz Ehliz ve beraberindekilerin Antalya’daki toplantısına katılmak üzere gittikleri otelden içeri alınmadıklarını söyleyen Sarak “ Bunlar Wee sistemi kurumsal ve biz bu sisteme eğitimli insanları alacağız diyerek eski sistemdeki herkesi atmak için bahane bulmuşlar. Parayı yatıran halk, kaymağını yiyen onlar. Bütün mağduriyetlerimizin telafi edilmesini, aksi taktirde kanun önünde yargılanmalarını istiyorum” dedi.

 

ARAMIZDA İLİŞKİ YOK DEDİ AMA…

Konu ile ilgili Hurriyet.com.tr’nin sorularını yanıtlayan Wee Turkey Genel Müdürü Savaş Uzun, Flexkom ile bir ilgilerinin olmadığını öne sürdü. Uzun açıklamasında “Flexkom adlı şirket ile Wee Turkey Bilişim A.Ş’ nin bir bağı bulunmuyor. Şirketimiz kurumsal satıcılar vesilesi ile pazarlama yapan ve üye iş yerlerine kendi müşteri sadakat sistemlerini kurabilme imkanı sunan bir şirkettir” dedi. Uzun, açıklamasında We Turkey ile Flexkom arasında bir bağ olmadığını öne sürse de, kayıtlarda, Türkiye’de kurulan şirketin sahibi konumundaki İsviçre’deki şirketin çoğunluk hissedarı Cengiz Ehliz.

24354 defa okundu.

YORUMLAR

  • Toplam 3 Yorum

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER