ACİLLERDE KIZ BAKILMAZ, TALİHSİZ BİR AÇIKLAMA

Acillerde kız bakılmaz, talihsiz bir açıklama

Türk Sağlık-Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker, Başbakan Binali Yıldırım’ın ‘Acil servise kız bakmaya gidiliyor’ sözlerine tepki gösterdi, bunu sözleri talihsizlik olarak nitelendirdi

Türk Sağlık-Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker, haftalık basın toplantısına, Başbakan Binali Yıldırım’ın bir süre önce ülke gündemine bomba gibi düşen sözlerini konu etti. Basın toplantısını şube başkan yardımcısı Umut Birol, denetleme kurulu başkanı Erkan Temel, şube eski başkanı Erol Kalemer ile birlikte gerçekleştiren Ömer Çeker, “Sayın Başbakanımız TBMM’de yaptığı konuşmada ‘Dün bir arkadaşımız söyledi, çok ilgimi çekti. Acil servislere bayramda vatandaşlar gidiyorlarmış. Ne için gidiyorlarmış biliyor musunuz? Kız bakmaya gidiyorlarmış. Artık hastaneler o kadar şirin hale geldi ki, vatandaşlar oğullarını, kızlarını evlendirmek için acil servislere gidiyorlar, oralara yuvalar kurmak için ziyaretler yapıyorlar. Acil servisler artık sadece sağlık hizmeti vermiyor, yuva kurmak için de hizmet veriyor. İşte geldiğimiz nokta bu” sözlerini eleştirdi.

 

GİT GÖZLERİNLE GÖR

Başbakanın hastanelerin acil servisleri hakkında duyduklarına değil gidip de gördüklerine inanmasının daha makul ve mantıklı olacağını belirten Ömer Çeker, “TBMM gibi ciddi bir kuruluşun çatısı altın da sağlık alanındaki ve hastanelerin acil servislerinde yaşanan sorunları magazinleştirerek dile getirmesi yakışık kalmamıştır. Yapılan bu açıklamayla hükümet sağlık sektöründe yaşanan sıkıntıların üzerini örtmeye, sorunlardan kaçmaya çalışmaktadır. Yapmış olduğu talihsiz açıklamayla sağlık çalışanlarını vatandaşın gözünde itibarsızlaştırmak istemektedir. Başbakanımızın sehven yaptığına inandığımız gaf için sağlık çalışanlarından derhal özür dilemelidir.  Hastaneler ve  Acil servisleri  Sayın Başbakanımızın anlattığı gibi gittiğinizde huzur bulacağınız, oğluna ve kızına eş bulacağı fiziki mekanlar değildir. Vatandaşında sağlık çalışanlarının da sıkıntı yaşadığı gerginliğin, stresin, şiddetin yoğun ve sık yaşandığı yerlerdir” dedi.

 

KATLANILMAZ YÜKÜ VAR

Bugün gelinen noktada hastanelerin acil servislerinde iş yükünün katlanılamaz bir hal aldığını iddia eden Çeker, sonrasında şunları aktardı: “Ülkemizde bir yılda 100 milyonun üstünde hasta acil servislerde muayene edilmektedir. Sadece 9 günlük bayram tatilinde bir ilimizdeki 20 hastanenin acil servislerinde toplam 100 bin hasta muayene edilmesi yoğunluğu anlatmaya yeterlidir. İlimiz Kocaeli’nde faaliyet gösteren bir hastanenin acil servisinde arife gününde toplam 1610, bayram birinci gününde 1024, ikinci günü 956, üçüncü günü 1080, dördüncü gün 1126 hastanın muayenesi Acil servis yapılmıştır. Bu sayı kış aylarında yaklaşık günlük ortalama  1700’leri bulmaktadır. Acil servislere başvuruların yüzde 70’inin acil olmadığını bizzat bakanlık tespit etmiştir. Yeşil alan uygulamaları da ne yazık ki çare olmamıştır. Başbakanımızın açıklamalarından anlaşılan hastanelerin acil servislerinde şimdi bir de pembe alanlar oluşturulacaktır.

VATANDAŞIN ASIL MERAKI

Acil servislerde yapılacak veya yapılması muhtemel yeni düzenlemeler hakkında vatandaşımızın merakının giderilmesi için cevaplanması gereken soruların cevaplarını kamuoyu ve sağlık çalışanları da merak etmektedirler. TV kanallarındaki evlendirme programlarında olduğu gibi hastanelerin acil servislerde görüşme odaları olacak mı? Anlaşma zemini bulan bay ve bayanların çay içmeleri için ayrı bir fiziki mekan oluşturulacak mı? Çiftler anlaştıkları takdirde yemeğe çıkarlar ise yemek masrafları hastanenin döner sermaye gelirlerinden mi karşılanacak? Evliliğe karar kılan çiftlerin nikahları hastanelerin acil servislerinde kıyılması sağlanacak mı? Hastanelerin acil servislerdeki en önemli sorunlardan birisi de şiddettir. Acil servisler sağlık çalışanlarının en fazla şiddete uğradığı birimlerin başında gelmektedir. Bu birimde çalışanların tamamı sözlü veya fiziksel şiddete uğradıklarını ifade etmişlerdir.

 

HAYATLARINI RİSKE ATIYORLAR

Gruplar halinde saldırıların gerçekleştiği ve talan edilen acil servislerde çalışmak aynı zamanda hayati tehlike altında hizmet vermekle eş anlama gelmiştir. Aciller servisler kız ve erkek bakma yeri değil, vatandaşa hayati müdahalelerde bulunurken kendi sağlıklarını ve hayatlarını riske atan sağlık çalışanlarının hizmet ürettikleri yerlerdir. Ortada böylesine bir tablo varken hastanelerin acil servislerinin kız ve erkek beğenme yeri olarak dile getirilmesi, magazin haberlerine alet edilmiş olması yanlıştır. Sorunların üstünün kapatılmasına neden olacaktır. Yuva kurmanın yeri olmak bir yana aşırı iş yükü ve nöbetler nedeniyle çalışanların aile hayatlarında sorunlar yaşamalarına neden olmaktadır.

 

EVLERİNE BİLE GİDEMİYORLAR
Sağlık çalışanları evlenmek bir yana iş yoğunluğundan evlerine gidememektedirler. Evlenen ve çocuk yapan sağlık çalışanının da süt iznini kullandığı için döner sermayesi kesilmektedir. Kısacası sağlık çalışanlarının evlenmesi ve mutlu bir aile hayatı sürmesi bizzat Bakanlık tarafından zorlaştırılmakta ve imkansız bir hale getirilmeye çalışılmaktadır. Bu nedenle Sayın Başbakanımızdan talebimiz hastanelerin  acil servislerini ziyaret ederek yaşananları bizzat yerinde görmesidir. Gördüğü manzara karşısında eminiz ki acil çalışanlarının durumlarının iyileştirmesi için çalışmalar yapma talimatını verecektir. Durumu magazinleştirmeye yönelik ifadelere itibar etmemelidir.”

3283 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER