ACISU’DA DURUM İÇLER ACISI

Acısu’da durum içler acısı

Belediyeden yeteri ilgi ve destek görmeyen Kartepe’nin Acısu Mahallesi’nde durum içler açısı. Sorunları gazetemize anlatan muhtar Turan Şen, “Artık ‘bugün, yarın’ demeyi bıraksınlar” ifadesini kullandı

Kartepe Acısu Mahallesi, Kartepe Belediyesi tarafından adeta görmezden geliniyor, hizmetlerden mahrum bırakılıyor. İlgisizlikten dolayı yolların köstebek yuvasına döndüğü mahallede, yazışmalar tamamlanmasına rağmen söz verilen hizmetler bile halkın istifadesine sunulmuyor. Acısu Mahalle Muhtarı Turan Şen, yaşadıkları öncelikli sorunları ve kendilerince ortaya koydukları çözüm önerilerini gazetemize anlattı.

 


Aşırı yağış ve selden etkilenen Demir Caddesi üzerindeki 6 sokakta alt yapı çalışması yapılması yapılmış fakat üzerine yeniden asfalt çalışması gerçekleştirilmemiş.

 

Muhtar Şen, “Sapanca Yolu Caddesi üzerinden mahallemizin girişi olan Vatan Caddesi'ne, Yeni Cami önüne kavşak ve trafik ışıklandırması yapılmasını istedik. Belediyeden UKOME’den, Karayolları’ndan yetkililer geldi, incelemeler yaptı. Bu bölgeye kavşak yapılmasının uygun olduğunu söylediler. Yazışmalar yapıldı her şey tamamlandı. Yaklaşık 3 ay oldu, tek bir gelen giden olmadı. Sapanca Yolu Caddesi üzerinden gelen halk otobüsleri ve diğer araçlar mahalleye giremiyor. Dönüş yapacakları bir yer yok. Çok fazla ileriden dönüp buraya gelmeye çalışıyorlar. 600 metre geride bir ışıklandırma var. Ya onu iptal edip yapacaklardı, ya da buraya da kavşak yapacaklardı. Halen bekliyoruz” dedi.

 


Acısu’nun en acil çözüm bekleyen yerlerinden birisi de Gökay Sokak. Sokak tamamen mıcırla kaplı, toz yapıyor, kazaya davetiye çıkarıyor.

 

DURAKLARI HALEN YAPILMADI

Mahallede otobüs duraklarıyla ilgili sıkıntı olduğunu belirten Turan Şen, Tepetarla Caddesi üzerinde İzmit'e gidiş yönünde bir durak yapılmadı. Bu gün yarın diye bekletiyorlar. Sapanca Caddesi üzerinde Sapanca otobüslerin durağı yok. Derbent girişinde durağımız yok. Trafik ışıkları yapılırken duraklar da yapılacaktı. 6 aydır bir çalışma yapılmadı. 500 metre ileride Sarımeşe girişinde bir durak var. Buraya da yapmak zor mu geliyor. Otobüs girişi için cep var. 2 tane boru koyup beton atacaklar. Sadece durak yapmak zor olmamalı” ifadelerini kullandı.

 


Acısu Mahallesi Muhtarı Turan Şen, Sapanca Yolu Caddesi üzerinden mahalleye giriş noktası Vatan Caddesi'ne, Yeni Cami önüne kavşak ve trafik ışıklandırması yapılmasını bekliyor.

 

YOLLARIN DURUMU FENA

Acısu Mahallesi'ndeki yolların durumu ise adeta içler acısı. Acısu halkı halen mıcır yolları kullanırken, kazı çalışması yapılan alanlar ise halen kapatılmamış. Tamamen mıcır olan Güneş Sokak'ta araçların geçişiyle toz bulutları yükseliyor ve araçlar sürekli kayarak kazalara davetiye çıkartıyor. Fabrikaların bulunduğu alanlara çıkan yollar ise toprakla kaplı durumda. Büyük araçların geçişiyle yollarda göçükler oluşuyor. Yağmurlu havalarda ise yolları kullanmak mümkün olmuyor. Evlerin bulunduğu alana çıkan Gökay Sokak ise halen boylu boyunca mıcırla kaplı. Yolda yürümek bile ayrı bir yetenek istiyor. Otoban Caddesi de diğer sokaklar gibi hizmet bekliyor. Yarı toprak yarı beton olan yol yağışlı havalarda kullanılamıyor. Aşırı yağış ve selden etkilenen Demir Caddesi üzerindeki 6 sokakta belediye ekipleri çalışma yapmış. 4 ay önce kazılan yollarda alt yapı çalışmasının yapıldığı bölümler geçici olarak kapatılmış. Bununla ilgili de muhtar Şen, “Bu yollar böyle bırakıldı. Ne bir parke döşendi, ne de asfalt yapıldı” dedi.

 


Fabrikalara çıkan yollar ise ağır tonajlı araçları kaldırmıyor.

 

CAMİ ÇEVRE DÜZENLEMESİ BEKLİYOR

Acısu'nun en eski camilerinden olan Tepetarla Camii ise yapılan çalışmaların ardından çevre düzenlemesi bekliyor. Cami çevresinde alt yapı çalışması yapan belediye çalışanları çevre düzenlemesi yapmadan bırakıp gitmişler. Muhtar Turan Şen, “Yaptıkları hizmetlerden dolayı teşekkür ediyoruz. Ama kalanları tamamlamadılar. Trafoların kaldırılmasını istedik. 1.5 ay oldu. Halen camide çevre düzenlemesi yapılmadı” dedi. Öte yandan cami çevresindeki çalışma alanında açık bırakılan elektrik kabloları da dikkat çekti.

9214 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER