AFAD KOCAELİ 1 YILINI ANLATTI

AFAD Kocaeli 1 yılını anlattı

AFAD’ın son bir yıl içindeki çalışmalarını kamuoyuyla paylaşan AFAD İl Müdürü Salim Tekoğul, Kocaeli’nin 1’inci dereceden deprem kuşağı içinde bulunduğunu hatırlatarak, AFAD olarak depreme yönelik çalışmaların sürdüğünü ifade etti

Kocaeli AFAD İl Müdürü Salim Tekoğul, AFAD’a atanmanın birinci yılı sebebiyle Sarımeşe’de bulunan AFAD İl Müdürlüğü’nde bugüne kadar yapılan çalışmalara dair bilgi vermek için basın açıklaması düzenledi. Düzenlenen basın açıklamasına İl Müdürü Salim Tekoğul’un yanı sıra Yönetim Hizmetleri Şube Müdürü Cevat Özdemir, Planlama ve Zarar Azaltma Şube Müdürü Nurten Gümüş, İyileştirme Şube Müdürü Canan Güçlü, AADYM Şube Müdürü Mustafa Aydın, Eğitim Şube Müdürü Ümit Çiğdem de katıldı.

 

DEĞİŞİKLİKLERE SEBEP OLDU

AFAD İl Müdürü Salim Tekoğul yaptığı konuşmasında, “Biliyorsunuz, 1999 yılında bölgemizde yaşanan acı deprem tecrübesi ülkemizde bir takım değişikliklere sebep olmuştur. AFAD'ın 2009 yılında 5902 sayılı Teşkilat Kanunuyla kurulması da bu değişikliğin, bu zihniyet dönüşümünün bir yansımasıdır. Çünkü bu kanunla;  Başbakanlık Türkiye Acil Durum Yönetimi Genel Müdürlüğü, İçişleri Bakanlığı Sivil Savunma Genel Müdürlüğü ve Mülga Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Afet İşleri Genel Müdürlüğü ilave edilerek, bu kuruluşların görev, yetki ve sorumlulukları AFAD Başkanlığında toplanmıştır” dedi.

 

ALGI KARMAŞASI VAR

Tekoğul, “Risk yönetimine geçişin AFAD'a üstlendirdiği yoğun iş yükü pek bilinmemektedir. Toplumun bir kesimi sadece arama kurtarmaya odaklı işlerin yapıldığı algısını taşırken, bir kesimi ise acil durumların tümüne bizzat müdahale eden bir kurum olduğumuzu düşünmektedir. Arama kurtarma asli görevi yanında bir koordine kurumu olduğumuzun, olayların tümüne müdahale etmediğimizin, müdahale ettirdiğimizin bilinmesini istiyoruz. Bu toplantıyla bu algı karmaşasının ortadan kaldırılması da amaçlanmıştır” diye konuştu.

 

SAĞLIĞA 1 MİLYON TL

AFAD’ın ülkemize sığınmacı olarak gelen Suriyeliler ile ilgili de çalışmaları olduğunu belirten Tekoğul, “Suriyeli sığınmacılarla ilgili iş ve işlem yürüten kurumlardan birisi olarak, koordinasyon ana görevi haricinde, yardım kuruluşlarının aylık koordinasyon toplantıları organize edilmektedir. Ayrıca sağlık harcamaları 2015 yılında acil yardım ödemeleri şeklinde 8 posta halinde İl Müdürlüğümüze aktarılmış, hastane ve eczanelere toplam 1 Milyon 945 Bin TL ödeme yapılmıştır. AFAD Başkanlığı artık Türk vatandaşlarındaki gibi merkezi sistemden sağlık harcamalarını karşılamaktadır” dedi.

 

KENTİMİZ OLDUKÇA RİSKLİ

AFAD bünyesinde bulunan departmanların görevlerinden bahseden Tekoğul, kentimizin deprem riski açısından oldukça riskli bir kent olduğu dile getirerek, “Kocaeli, afet ve acil durum potansiyeli yüksek olan bir ildir. Afetsellik riski açısından değerlendirme yapıldığında 1. derece deprem kuşağında bulunması ve 2/3 oranındaki kaybın sebebi olması dolayısıyla deprem, öncelikli risk açmazımızdır. Deprem öncesi hazırlıklar bağlamında bilinçlenmeye, tedbir ve önlemler almaya ve planlama yapmaya ihtiyaç duyulmaktadır. Planlama ve zarar azaltma çalışmalarıyla ve halkın topyekün eğitimiyle ilgili gayretlerimiz sürmektedir” ifadelerini kullandı.

 

SORUMLULUK ARTTI

Tekoğul konuşmasının sonunda, “Bu bir yıllık görev sürem, büyük bir sorumluluğun sırtımıza yüklenmiş olduğunu bizlere fazlasıyla öğretmiştir. Yoğunluğun, yorgunluğun, heyecanın, stresin yeni baştan tanımını burada yaptığımızı söyleyebiliriz. Mesai mefhumu olmadan çalışmaktayız. Sıkıntılı anlar elbette yaşıyoruz. Açmazlarla elbette karşılaşıyoruz. Ancak o haleti ruhiyeden bizi tutup çıkaran bir manevi tatmin var ve bu tatmini ruhumuza işlemiş durumdayız. O da medet diyen insanların zor anlarına, can ve mal kurtarma ulvi gayesiyle koşmak ve onlara moral kaynaklığı edebilmektir” ifadelerini kullandı.

1362 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER