AKAR: ÇÖP TESİSİ FAYDALI OLACAK ANCAK...

Akar: Çöp tesisi faydalı olacak ancak...

CHP Derine İlçe Başkanlığı'nın düzenlediği panelde konuşan CHP Milletvekili Haydar Akar, yapılması planlanan çöp tesisinin kentimize çok faydalı olacağını belirterek, "Ancak doğru yere yapılırsa" dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Derince İlçe Başkanlığı, Derince Limanı'na yapılması gündemde olan dolgu alanı ve Derince ya da Körfez'e yapılması planlanan çöp fabrikasıyla ilgili Derince'de bulunan Zübeyde Hanım Kültür Merkezi'nde bir panel gerçekleştirdi. Panele konuşmacı olarak; CHP PM Üyesi ve Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, CHP Derince İlçe Yöneticisi Orkun Utkubaş, İSU eski Genel Müdürü Servet Alparslan, Kocaeli Tabip Odası Genel Sekreteri Dr. Burhan Usta, Av. Çiğdem Gürpınar ve Kimya Mühendisi Müştak Müstecaplıoğlu katıldı.

 

YOĞUN KATILIM GERÇEKLEŞTİ

Programa katılımcı olarak ise; CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun kardeşi Ali Kılıçdaroğlu, CHP İl Yöneticisi Sabriye Şahin, CHP İl Kadın Kolları Başkamı Sevim Korkmaz Pekyörür, CHP Derine İlçe Başkanı Nihat Değer, CHP Derince Kadın Kolları Başkanı Songül Kaya, DSP İl eski Başkanı Hayati Özzeren, DSP Kadın Kolları eski Genel Başkanı Meral Uçarı, DSP Milletvekili Adayı Selman Gürpınar, Eğitim-Sen Şube Başkanı Suca Omurca, ÇEKÜL Vakfı Başkanı Numan Gülşah, Yapı Yol-Sen Şube Başkanı Ethem Kartal, Vartolular Derneği Başkanı Aşkın Yavuz, Kırım Türkleri Derneği Başkanı Suavi Oktay, Derince Kent Konseyi Başkanı Hasan Mala, Derinceli muhtarlar ve çok sayıda vatandaş katıldı. CHP Derince İlçe Başkanlığı'nın organize ettiği panele ise İl Başkanı Cengiz Sarıbay ve İzmit İlçe Başkanı Mehmet Ümit Küçükkaya'nın katılmaması ise gözlerden kaçmadı.

 

SONUNA KADAR TAKİP EDECEĞİZ

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren CHP Derince İlçe Başkanı Nihat Değer, "Gerçekleştirdiğimiz panel gerek Derince'miz gerekse Derince Limanı hakkında önemli bir sunumdur. Kamuoyunda CHP her şeye karşı olarak algılanıyor. Evet biz doğa katliamına, çevre katliamına karşıyız. Bununla bizim karşı olduğumuz konuşuluyorsa evet tekrar ediyoruz, biz bunlara karşıyız. Vekilimiz Haydar Akar bu konuyu meclise taşıdı. Bizler Derine Limanı için yaptığımız basın açıklamalarıyla kalmayacağız. Bu süreci sonuna kadar takip edeceğiz" dedi.

 

DERİNCE'YE SAHİP ÇIKMIYORLAR

Nihat Değer'den sonra CHP Milletvekili Haydar Akar Derince Limanı hakkında konuşmasını yapmak için kürsüye çıktı. Akar, "Biz Türkiye'nin sanayileşmesine karşı değiliz. Ancak Derince'ye ya da diğer ilçelerimize bu limanlar yapılmazsa ülkemizde sanayileşme durmaz. Biz bu Derince Limanı'nı özelleştirmeden öncede dile getirdik. Ancak halkımız çok duyarsız bu konuda. Cerattepe'deki kitlesel eylem burada gerçekleştirilmedi. Derince'de STK'ları geziyorum, çoğunun dolgudan haberi bile yok. Derince'de yaşayan çoğu vatandaşımız bu ilçeye sahip çıkmıyorlar" dedi ve Derince'de çocukluğu geçmiş olan uzak yol gemi kaptanı İlker Altındere'ye söz verdi.

 

 

AKINTI SİSTEMİNDEN HABERİNİZ VAR MI?

Altındere, yetkililere seslenerek, "Körfez'deki akıntı sistemini biliyor musunuz? Dolgu sahasının akıntı sistemine etkisi nedir? Dolgunun akıntı sistemine etkisi modelleme yoluyla denenmiş midir?" sorularını yöneltti. Altındere konuşmasının devamında, "Bu dolgu alanı yapılan yer bizim eskiden babamla ıstakoz topladığımız yerdi. Derince'de iki akıntı sistemi vardır. Bir tanesi ana akıntı sistemi. Şimdi burada dolgu sistemi gerçekleştirilecek olan yere dikkatinizi çekmek istiyorum. Bu dolgu sistemi akıntı sistemini bozacaktır. Bu sistem daha sonra tüm Körfez'i etkileyecektir" dedi.

 

BU DOLGU YANLIŞ BİR İŞLEMDİR

Altındere'den sonra tekrar söz alan Akar, "Bugün Derince Limanı'na günlük 3 bin konteyner giriyor. Bunlar yapılırken ne otoyol çalışması ne de TIR Garajı çalışması yapılmıştır. Bu düzenlemeden sonra günde ortalama 1370 konteyner girecektir. Buda demek ki 1370 TIR günlük olarak Derince'ye giriş yapacaktır. Bu TIR'lar esnafa para kazandıracak diyorlar. Ancak unuttukları bir şey var bu olay gerçekleşince uluslararası lojistik firmaları buralara gelip, vatandaşın elinden nakliye işini alacak. Gerçekleştirilecek dolguyla sığ yerlerdeki deniz boşaltacak yani daha fazla tonajlı gemiler limana giriş yapacak. Kentimizde 44 liman var ve hiç biri tam kapasiteyle çalışmıyor. Derince Limanı da dahil. Deprem kuşağında yer alıyoruz. Nereden bakarsanız bakın bu dolgu işlemi yanlış bir işlemdir. Ne ülkeye nede ilçeye bir yararı olacaktır. Biz yatırımlara karşı değiliz ancak doğru yatırımlardan yanayız. Ayrıca yapılması planlanan çöp tesisinin Kocaeli'ye çok faydası olacaktır ancak yeri doğru belirlenirse" dedi.

 

YETKİ GASPINA GİRMEKTEDİR

Akar'dan sonra söz alan CHP Derince İlçe Yöneticisi ve Baro'ya bağlı avukatlık yapan Orkun Utkubaş, "Derince Limanı için alınması gereken ÇED Raporu'nun alınmasına gerek yoktur ifadesi her şeyden önce hukuksuzluktur. Buna en büyük tepkiyi Kocaeli Barosu verilmiştir. Bu durum ÇED Raporu'nu hazırlanması gereken kurumun yetki gaspına neden olmuştur. İlgili kararı vermesi gereken kurum valilik değil, bakanlıktır. Baro olarak avukatlarımız konunun takipçisi olacaktır. Ayrıca Baro başvurusunda esasa ilişkin önemli değerlendirmeler yapmıştır. İlgili yönetmelik maddelerinde bu denli büyük bir projenin gerçekleşmesinde mutlaka ÇED Raporu alınması gerektiğini emretmektedir. Ayrıca belirtilen bölge KAF hattı üzerine yer almaktadır. 1999 sürecini yaşayan bizler dolgu alanlarının deprem neticesinde can kayıplarına neden olduğunu net olarak bilmekteyiz. Denizler ve kıyılar devletindir. Devlet irade-i millet yönetiminde vatandaşın ta kendisidir. Yani denizler ve kıyılar vatandaşındır, vatandaşın olamaya devam edecektir" dedi.

 

DAHA NE KADAR ZEHİRLİ GAZ SOLUYACAĞIZ

Panele konuşmacı olarak katılan bir diğer isim olan İSU eski Genel Müdürü Servet Alparslan ise, "Atıkların çevreyi ve insanı tehdit etmeyecek şekilde bertaraf edilmesi gerekir.ilimizde günlük bin 700 tona ulaşan evsel atıkların ya düzenli depolanarak ya da yakılarak bertaraf edilmesi zorunludur. Çevreyi ve insan yaşamanı tehdit eden bu atıkların bertaraf edilirken çevreyi ve insanları tehdit etmemelidir. Bir mühendis olarak şunu söylemeliyim ki bu tür tesisler yapılırken çevre tanımlanmalıdır. Hangi tesisin ne zaman ihtiyaç olacağını planlayamıyorsanız gerçekten işimiz zor. Bu gibi tesisler masa başında koordinatları belirlenerek yapılmaz. Zaten şehrimizde yeteri kadar sanayi var ve yeteri kadar zehirli gaz solumaktayız. Gerçekleştirilecek proje ile daha ne kadar zehirli gaz soluyacağız bunu sormaktan kendimizi alamıyoruz” şeklinde konuştu. Alpaslan'dan sonra ise Kimya Mühendisi Müştak Müstecaplıoğlu da katılımcıları teknik konularda bilgilendirdi.

 

CİDDİ KUŞKULAR İÇERMEKTEDİR

Kocaeli Tabip Odası Genel Sekreteri Dr. Burhan Usta ise, "Gerçekleştirilecek atık tesisinin hava kirliliğine neden olacaktır. Özellikle anne karnında ki çocukların ve zihinsel sağlığında sıkıntı olan vatandaşlarımızı önemli derece etkileyecektir. Bu ülkenin sağlığını koruma görevi Sağlık Bakanlığı'ndadır. 2004 yılında Sağlık Bakanlığı'nın elinde olan çevre sağlığına etki eden işletmelerin denetlenmesi görevi Tarım Bakanlığı'na devredildi. Çöp veya atık tesislerinin çevre ve insan sağlığına minimum etki edecek bilimsel yol ve yöntemleri mevcuttur. Ayrıca bu tesisler kentsel yaşamın dışında ve belirli bir mesafede konumlandırılmalıdır. Bu ülkenin ve vatandaşların sağlığının korunmasından sorumlu olan Sağlık Bakanlığı'nı ve İl Sağlık Müdürlüğü'nü bu projeler hakkında objektif, bilimsel ve halkın sağlığını esas alan çerçevede müdahale yetkisini kullanmaya davet ediyoruz. Büyük şirketlerin ve bu şirketlerle kol kola iş çeviren Büyükşehir Belediyesi'nin yaptığı girişimlerin hepsi ciddi kuşkular içermektedir" şeklinde konuştu.

 

HALKIN TALEPLERİ DİKKATE ALINMALI

Av. Çiğdem Gürpınar konunun hukuksal boyutlarını ele alarak, "Çöp tesisi yapılırken idare hava kirliliği, yaşam merkezi ve kent sağlığını tehlikeye sokan ilkeleri ele almalıdır. Ayrıca ÇED gereksiz değildir diye alınan karar hukuksuzdur. Bunu yapmak istiyorsanız ÇED Raporu almak zorundasınız. Çöp tesisinin gerçekleştirileceği yerde 65 bin hektarlık bir alandan bahsediyoruz. Günlük bin 600 ton atık olacak. Bu kadar yüksek bir atığın olacağı yerde ÇED Raporu'nun alınması gerekmektedir. Özellikle ülkemizde AB'ye mevzuata yönelik bir çok değişim yapıldı. Ancak çevreye duyarlı hiç bir mevzuatta değişiklik yapılmamıştır. Benim tavsiyem idarenin yarın birgün hukuksal sorun yaşamaması için halkın isteklerini ve meslek odalarını dikkate almasıdır" dedi.

3674 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER