AKAR: YÜKSEK HIZLI TREN HİKAYE

Akar: Yüksek hızlı tren hikaye

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, Gebze-İzmit arasında bulunan yüksek hızlı trenle ilgili olarak, “Yüksek hızlı tren çalışmıyor. Yüksek hızlı tren bir hikâye. Bu yatırım bir fayda sağlamıyor. Bu sayı bugün 19 bine düştü” dedi

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, bugün hızlı trenle İzmit’ten Gebze’ye geldi. Gebze Tren İstasyonu'na gelen CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar ve CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay’ı istasyonda CHP Gebze, Darıca, Çayırova ve Dilovası ilçe başkanları, il yöneticileri, belediye meclis üyeler ve partililer karşıladı. Burada hızla trenle ile ilgili olarak açıklamalarda bulunan Haydar Akar, “2012 yılında durdurulan banliyölü trenler hala devrede değil. Sefer sayısı artırılmıyor. İstasyonlar arasında hala telsizler var. Anadolu’ya giden tren seferleri de yok. Bizi ilgilendiren vatandaşın buradaki mağduriyeti. 30 bin kişi bu trenleri kullanıyordu. Ama bugün 30 bin kişiden ayda 19 bin kişiye düştü. İzmit’ten Gebze’ye gelene kadar 6 tane tren istasyonu durağı var. Bu istasyonların hepsinden yararlanamıyor. Bu ulaşım öğrenciler, memurlar ve işçiler kullanıyordu. Teknoloji ve yatırım bu değildir.

 

HIZLI TREN BİR HİKAYE

Bunların yaptıkları sadece göz boyama. Dünyada herkes bu ulaşımı kullanıyor. Birçok insan bu projeden dolayı işsiz kaldı. Öğrenciler de mağdur oldu. 2012 yılında 24 sefer yapılıyordu. Bugün ise 8 sefer yapılıyor. Kocaeli’nde yöneticileri, bakanı ve milletvekillerini göreve çağıyoruz. Yüksek hızlı tren çalışmıyor. Yüksek hızlı tren bir hikâye. Bu yatırım bir fayda sağlamıyor. Bu proje 6 milyar TL’ye mal oldu. Proje baştan yanlış yapıldı. Para bitti. Para bulursa yapılacak olmazsa yapılmayacak. Bakan sadece şov yapıyor. Kentin durumuna bakın. Bundan sonra her hafta bir vekilimiz burada olacak."

 

İDO İLE MÜCADELE ETTİ

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar ve beraberindekiler daha sonra Gebze Eskihisar’da bulunan Gökdenizcilik Feribot Taşımacılığı’nın olduğu yere geçti. Burada da CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, Gökdenizcilik ile ilgili olarak açıklamalarda bulundu. Akar şunları söyledi: “Gökdenizcilik buradan uzun yıllar karşın tarafa yolcu taşımak için İDO ile mücadele etti. Bu mücadele sonucunda seferlerine başladı. Seferlere başlarken burada gemilerini durdurabileceği alanlar gerekiyordu. Aslında bu alan bin 800 metrekare olan halkın kullanım alanıydı. Gebze belediyesi 2002 yılında bir karar alarak buranın kiralanması yönünde karar aldı. 2004 yılında sözleşme yaparak 10 yıl süreyle burayı Gözdenizcilik belli bir rakam karşılığı kiraladı.

 

 

SÖZLEŞME BİTMESİNE RAĞMEN ÖDEMİYOR

Şuanda Gökdenzicilik kirayı belediyeye ödemedi. Sözleşme bitmesine rağmen ödemiyor. Belediye meclisi toplanarak borcu yapılandırmaya karar verdi. 15 milyon faizleriyle birlikte bir rakam çıkardı. Bu rakam daha sonra 6 milyon 52 bin liraya düştü. 15 ay eşit taksilerle ödenmesi kararlaştırıldı. Maalesef bu şirket bunu ödememeye devam etti. Yapılan sözleşmeye göre ihale feshedilmesi gerekiyordu. İhale feshedilmesine rağmen bu firma burayı kullanmaya devam etti. bu firma 2013 yılında belediyeden bir talebi oldu. Belediyeye ben buraya kullanmak zorundayım, kira sözleşmesini yenileyelim dedi. Belediye bunları iyi niyetle kabul ettiğini düşünelim ve tekrar yapılandırmaya gitti.

 

PAS GEÇTİ PARAYI ÖDEMEDİ

Bu seferde 2008-2013 tarihine kadar olan borçları ile beraber 5 milyon 345 bin ödemesine kararlaştırdı. Bunu da yine eşit taksit ve 1,5 milyon peşin vermeyi ve geri kalanını da 15 eşit taksitle vermeyi kabul etti. Maalesef şirket ikinci yapılanmayı da pas geçti ve parayı ödemedi. Bu sefer üçüncü bir yapılanma talep etti. Üçüncü yapılanmada da Gökdenizcilik protokol kapsamındaki borçları ya da protokol imzalanmasından sonra ödenecek borçları 3 ay üst üste ödemediği takdirde bu yapılanmanın hükümsüz hale geleceğini ve belediyenin her türlü dava haklarına sahip olduğu kabul edilmişti. Yine bu vatandaş üst üste 7 taksiti ödemiyor. Bundan sonrada dördüncü bir yöntem bulmaya çalışıyorlar. Herkesin algısıyla arkadan dolarak buradaki 12 metre genişliğindeki alanı kullandırtmak üzere tekrar bir protokol yapıyorlar. Geri kalan kısmı vatandaşa açık kalacak deniliyor. Ama buna asla izin vermiyorlar. Vatandaş araçlarını dışarıda park etmiş.

 

SUÇ DUYURSUNDA BULUNACAĞIZ

Buradaki sıkıntı vatandaşın kullanım alanını elinden alıyor. Kamuya karşı olan vazifelerini yerine getirmiyor. Hiçbir kuruş para ödemiyor. Burada hem belediye başkanı suç işliyor hem de kamu menfaati şahıslar adına kullanılmış oluyor. Biz bununla ilgili suç duyurusunda bulunacağız. Ya adam gibi bu parayı ödeyecek ya da ödenecek. Belediyenin taşınmazları kullandırılır. Ancak vatandaşın da haklarını gözetilmeli.”

7420 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER