AKAR'DAN 'PARALEL' SORULAR

Akar'dan 'Paralel' sorular

CHP Kocaeli Milletvekili ve Parti Meclisi üyesi Haydar Akar geçtiğimiz hafta gerçekleştirilen paralel yapı operasyonuna ilişkin Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın cevaplaması istemi ile ilgili Meclise soru önergesi verdi

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar önergesinde 17-25 Aralık rüşvet ve yolsuzluk operasyonlarına değinerek, "Ne zamanki iktidar mensuplarının adı yolsuzluk ve rüşvet operasyonları ile anılmaya başladı işte o zaman bu örgüt ortaya çıktı. Ne istediniz de vermedik diyen dönemin Başbakanı çok şey vermiş ki hakim, savcı, polis, medya kuruluşları, dernekler ve iş dünyasına yönelik operasyonlar başladı" dedi.

 

OPERASYONU NEDEN KAÇAKÇILIK YAPTI?

Kocaeli'de yapılan operasyonlar sonrası Cumhuriyet Başsavcılığı'nın açıklamasına dikkat çeken Akar, terör örgütü ibarelerine rağmen operasyonun Kaçakçılık ve Organize Suçlar Müdürlüğü tarafından yapılmasına dikkat çekti. Akar 3 yıldır tüm kurumlarda devam eden operasyonların adının terör örgütü ve paralel yapılanma olarak konulduğunu ancak bunun hiçbir yasal zeminde ve açıklama da geçmediğinin altını çizerek buna ilişkin bir Bakanlar Kurulu kararı ya da yasal düzenlemenin yapılıp yapılmadını Bakan Bozdağ’a sordu.

 

KANDIRILDIK İFADESİ CEZA İNDİRİMİNE GİRİYOR MU?

Kocaeli'de gerçekleştirilen operasyonlara değinen Akar, 64 kişinin sorgusunda cemaatla bağlantısı olup ‘Kandırıldım’ savunması yapanlar hakkında herhangi bir ceza indirimi yapılıp yapılmadığının altını çizerek bu kapsamda yapılan ciddi bir operasyon sonrasında herhangi bir tutuklama olmamasının bu kişilere bir gözdağı ve sindirme mi amaçlanmıştır sorularını akıllara getirdiğini belirtti.

Akar gözaltı sürecinde kelepçe uygulamasına da değinerek operasyonda gözaltına alınan kişilere kelepçe takılmamışken daha sonra kendisi teslim olan kişilere neden kelepçe uygulandığını, kaçma ihtimali olan kişilere kelepçe uygulaması gösterirlirken kendisi teslim olan kişilere bu uygulama yapılması doğru mudur? diyerek önergesini Meclis Başkanlığına sundu. Akar’ın sorularına Adalet Bakanı Bozdağ’ın ne cevap vereceği merak ediliyor.

 

İŞTE AKAR'IN SORULARI

*Operasyonun FETÖ/PDY Terör örgütü Yöneticisi veya Üyesi Olmak, Terör Örgütüne Finansman Sağlamak suçlarını işleyen örgüt üyesine yönelik olduğu belirtilirken operasyonu neden Kaçakçılık ve Organize Suçlar Müdürlüğü gerçekleştirmiştir?

*FETÖ/PDY Terör Örgütüne ilişkin bir Bakanlar Kurulu kararı mevcut mudur? Hangi yasal düzenleme ve kararlar doğrultusunda böyle bir örgütün varlığından söz edilmektedir?

*Operasyonlarda gözaltına alınan kişilere Fettullah Gülenle bağlantısı sorulurken Devletin en üst makamında bulunup Fettullah Gülen’e ‘Ne istedin de vermedik’ diyenler hakkında bir soruşturma yapılmış mıdır? FETÖ terör örgütü olarak kabul ediliyorsa 12 yıl ülkeyi birlikte yönettikleri bu örgüte her türlü yardım ve yataklığı yapan iktidar mensupları hakkında bir işlem yapılmış mıdır?

*Gözaltına alınanların FETÖ ile ilgili ‘Kandırıldık’ demesi halinde kendilerine bir indirim ve pişmalık hakkı uygulanmış mıdır?

*Operasyonlarda gözaltına alınan 64 kişinin sorguları sonrası serbest bırakılması bu kişilere karşı bir gözdağı vermek ve sindirmek amacına mı dönüktür?

*Operasyonda gözaltına alınan kişilere kelepçe takılmamışken daha sonra kendisi teslim olan kişilere neden kelepçe uygulanmıştır? Kaçma ihtimali olan kişilere kelepçe uygulaması gösterirlirken kendisi teslim olan kişilere bu uygulamanın yapılması doğru mudur?

5437 defa okundu.

YORUMLAR

  • Toplam 5 Yorum

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER