AKIN: HALK EKMEK FIRINI BELEDİYENİN SİBOBUYDU

Akın: Halk ekmek fırını belediyenin sibobuydu

Körfez Belediyesi eski Başkan Yardımcısı Nazmi Akın, geçtiğimiz günlerde özelleştirilen halk ekmek fırınının belediyenin sibobu olduğu söyledi, kararı eleştirdi

Körfez Belediyesi eski Başkan Yardımcısı Nazmi Akın, halk ekmek fırınının özelleştirilmesi kararının doğru olmadığını belirterek, “Halk ekmek fırını belediyenin elindeki emniyet sibobuydu. Zarar ettiği ve işletilemediği söylenen diğer işletmelerin özelleştirilmesini normal karşılıyorum ama halk ekmek elde tutulmalıydı’’ dedi.

RP dönemindeki şartları ve imkanları şimdiki koşullarla karşılaştırarak bir değerlendirme yapan Nazmi Akın, belediyenin sosyal donatıya uygun projeler yapması gerektiğini ve bunun içinde gereken parasının olduğunu söyledi.

Bir mahalleye yapılacak çalışma, o mahalle halkına sorularak projelendirilmeli diyen Akın, “Ben şu anda görevli olsaydım bu şekilde hareket ederdim’’ dedi.

 

Nazmi Akın kimdir?

- 1960 Sakarya doğumluyum. 1972 yılından bu yana Körfez’deyim. Denizli Eğitim Yüksek Okulu’ndan mezun oldum. Evliyim ve 3 çocuk, 4 torun sahibiyim. Körfez’de çalışma hayatına, Yeni Yalı Mahallesi’ndeki okulda sınıf öğretmenliği yaparak başladım. Daha sonra ise, 1983-1990 yılları arasında öğretmenliği bırakarak askere gittim, dönüşünde de tekrar aynı işe devam etmedim. Ticarete atıldım. Akcan Ticaret’i açtım. 1991 yılında da RP saflarından siyasete atıldım. RP’nin Körfez Belediyesi’ni aldığı dönemde başkan yardımcısı olarak görev yaptım. AKP’nin Körfez’deki kurucuları arasında yer aldım ama aktif olarak siyasete devam etmedim. Oğlu İsmail Hakkı Akın ile birlikte Akçan Demir Alüminyum Malzemeleri adlı işyerinde çalışmaya devam ediyorum.

 

BELEDİYECİLİK EKİP İŞİ

RP dönemindeki belediye imkanları ile şimdiki şartları kıyaslar mısınız?

-Bizim dönemimizdeki imkanlarla şimdiki koşulları kıyaslamak, mukayese etmek imkansız. O dönemde belediye olarak arkamızda iktidar imkanları yoktu ve ilçe belediyesiydik. Yani kendi yağımızla kavrulmak zorundaydık, gelir azdı, hizmet bekleyen vatandaş sayısı çoktu. Şimdi belediyenin arkasında hem Büyükşehir imkanları hem de iktidar partisinden olmanın getirdiği destek ve rahatlık var. Bizim dönemimizde çok iyi bir teşkilat ve ekip vardı. Teşkilat, sürekli olarak yapılan çalışmaları denetliyor ve takip ediyordu. Belediyecilik ekip işidir ve insanlarla iyi diyalog kurulursa belediyecilik zevkli olur. Belediyeciliğin yüzde 50’si fiziki hizmetse, yüzde 50’si de gönül almak ve gönül yolları yapmaktır. Önemli olan herkese eşit davranmak, adaletli olmak ve hak ettiğini vermektir. Bunu yaparsanız hem vicdanınız rahat olur, hem de kamuoyu gözünde görevini yapmanın rahatlığını yaşar ve takdir görürüsünüz.

 

ARADA UÇURUM VAR

Şu andaki imkanlar olsa o zaman neler yapabilirdiniz ya da şuan belediye neler yapmalı?

-Şu andaki belediyenin sahip olduğu olanaklar ve maddi koşullara sahip olsaydık, sosyal donatılara ağırlık vererek, hizmet yapılacak olan bölgedeki halkın sesine kulak verirdik. O bölgedeki, mahalledeki insanların ne istediğini sorar ve projeyi ona göre belirlerdik. Yani insanların ne istediğine ve istemediğine kulak vererek hizmet ağını belirlerdik. Bunun yanı sıra istihdama ağırlık vererek, en azından ilçede küçük bir organize sanayi bölgesi kurardık. 150 bini geçmiş olan bir ilçede, çalışan bordrolu sayısı 5-6 bini geçmiyor. Mutlaka istihdam alanı oluşturulmalı ve otomobil yedek parçaları üreten bir fabrika olmalı. Teknik ara elemanlar yetiştirecek okullar açılmalı ve gençler teşvik edilmeli. Yol yapmak, kaldırım düzenlemek, durakları yenilemek, temizlik gibi çalışmalar rutin olarak yapılacak ve yapılması gereken çalışmalardır.  İstihdama öncelik vererek, organize sanayi bölgesi kurmak için mücadele edilmeli, sahillerde ticari faaliyetleri arttıracak düzenlemeler yapılmalı, girişimcilere yardımcı olunmalı, sosyal donatılarla sahiller ve kent merkezi cazibe merkezi haline getirilmelidir. Önemli olan insanların memnuniyetini kazanmak, yaşam koşullarına destek olmak için istihdam alanları oluşturtmak, alınacak desteklerle bu konularda daha aktif olmaktır. Bizim dönemimizde belediyenin bütçesi 2 milyondu, şimdi 140 milyonu geçti. Arada kıyaslama yapılamayacak kadar uçurum var.

 

BİR TANESİNİ ELİNDE TUTMALI

Sizce belediyecilik nasıl olmalı?

-Belediyecilik hizmeti bıçak sırtında olan yerlerdir. Cennete gitmek ya da cehenneme gitmek için de en müsait görev yerleridir. Hangisini kazanacağınız, sizin yapacağınız hizmetlere bağlıdır, yani seçim sizin elinizdedir. Belediyecilik hizmetini haksız kazanç, menfaat gütmeden yapıp, adaletli davrananlar bıçak sırtında sınav vererek ahretlerini kazanırlar.

 

Halk ekmek başta olmak üzere son günlerde çokça eleştirilen özelleştirmeleri nasıl buldunuz?

-Halk ekmek fabrikası, halkın ucuz ekmek yemesi için kurulmuş ve fırıncılar ile rekabet şartları oluşturmak amacı taşıyan bir işletmeydi. Bir işletme zarar ediyorsa ya da belediye tarafından işletmesi yapılamıyorsa, kiralanması, özelleştirilmesi normaldir. Kiraya verilme koşullarını bilmiyorum ama taş ocağı, sahildeki sosyal tesisler kiralanabilir. Şimdi gündemde olan düğün salonları da yine kiralanabilir ama düğün salonunda bile belediye her bölgede en azından bir tanesini elinde tutarak, zor durumdaki halkın gözetmeli ve fiyat konusunda ucuzluk sağlayıcı olmalı. Kaldı ki halk ekmek belediyenin elinde tutması gereken emniyet sibobuydu, yani buradan hem halka ucuz ekmek verip, hem de fiyat artışlarını dengeleme şansına sahipti. Halk ekmeğin özelleştirilmesini bu nedenle doğru bulmuyorum. Başlangıçta da dediğim gibi belediyecilik bir ekip işidir. Ekibiniz iyi olursa hem yanlış yapma şansınız az olur, hem halkın gönlünü kazanırsınız, hem de yerinde çalışmalar yaparak başarıyı yakalarsınız.

4171 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER