AKINCI: DARBE GİRİŞİMCİLERİNİ LANETLİYORUZ

Akıncı: Darbe girişimcilerini lanetliyoruz

Eğitim Bir Sen Kocaeli 2 Nolu Şube Başkanı Abdulvahap Akıncı, gerçekleştirdiği basın açıklamasında 15 Temmuz’da gerçekleşen darbe girişimini kınadı

Eğitim Bir Sen Kocaeli 2’nolu şubesi 15 Temmuz’da gerçekleşen darbe girişimini kınamak amacıyla basın açıklaması düzenledi.  KOÜ Rektörlük binası önünde gerçekleştirilen basın açıklamasına başkan Abdulvahap Akıncı’nın yanı sıra sendika üyeleri katılım gösterdi. Akın basın açıklamasında,” Aziz milletimizin direnişi, güvenlik güçlerimizin kahramanca mücadelesi başta olmak üzere, millet iradesini savunan tüm sivil toplum örgütlerinin kararlı duruşuyla akamete uğratılmış, çok şükür tehdit şimdilik bertaraf edilmiştir. Devletimizin ve milletimizin geleceğini çalmak ve bölmek için yapılan kanlı darbe girişimini lanetleniyoruz” dedi.

 

HESAP SORULSUN

Akıncı açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “15 Temmuz darbe girişimiyle milli iradeye yapılan saldırı, aziz milletimizin direnişi, güvenlik güçlerimizin kahramanca mücadelesi başta olmak üzere, millet iradesini savunan tüm sivil toplum örgütlerinin kararlı duruşuyla akamete uğratılmış, çok şükür tehdit şimdilik bertaraf edilmiştir. Devletimizin ve milletimizin geleceğini çalmak ve bölmek için yapılan kanlı darbe girişimini lanetleniyoruz. Şehitlerimize Allah'tan rahmet, yakınlarına sabırlar diliyoruz. Şanlı direniş esnasında yaralanan kahramanlarımıza da şifa diliyoruz. 15 Temmuz’da gerçekleştirilen katliam girişimi, alçaklık ve ihanetten sonuna kadar hukuk önünde hesap sorulsun.

 

MERHAMET GÖSTERİLMESİN

Devletin en tepesini ve topyekun kardeşliğimizi hedef alan tetikçilere asla merhamet gösterilmesin. Kanlı darbe girişimi tüm yönleriyle soruşturulsun, dış ayakları ve finans kaynakları da deşifre edilsin. Demokratik devletler halkın selametini ve yönetimin güvenliğini sağlayabilmek için hukuk Çerçevesinde bazı tedbirler almak zorunda kalabilirler. Ülkelerdeki terör saldırıları sebebiyle bunun en güncel örnekleri halen yaşanmaktadır.

 

SORUMLULUK

Millet iradesine karşı girişilen darbenin hazırlanmasında ve uygulamaya konulması kapsamında bu kişilerin kamu görevlisi olması, dahası kamu yetkisine, otoritesine yön veren bürokratik makamlarda bulunmasının oluşturacağı muhtemel risklerin izole edilmesi devletin vatandaşlarına yönelik sorumluluklarının başında gelmektedir. Devlet, bu kapsamda, darbe girişimcilerinin ve kamu içindeki destekçilerinin temizlenmesi. Kamuyla tüm irtibatlarının kesilmesi, bu kamu görevlileri içinde ihanet çetesiyle ilgili olanlar varsa bunlar hakkında gerekli hukuki ve idari işlemin yapılabilmesi için hukuken açığa alma işlemine müracaat etmiştir etmektedir ve edilmelidir.

 

GEREKLİ ÇALIŞMALAR YAPILIYOR

Bu çerçevede, Üniversitelerde de gerekli çalışmalar yapılmaya başlanmış ve bazı üniversitelerde açığa alına işlemi gerçekleştirilmiştir. Diğer üniversitelerin de gerekli adımları en kısa sürede artacağından şüphemiz yoktur. Türkiye, bu açık darbe ve işgal kalkışmasına rağmen hukuk devleti niteliğini askıya almadan bütün tedbirleri almalı ve yapılacak her tür iş ve işlemleri anayasanın yerdiği yetkiler çerçevesinde çizilen sınırlar içerisinde kullanmalıdır. Alınan karar kapsamında açığa alma işlemlerinin bir ihtiyati tedbir olduğu, ilgili makamlarca suç unsuru bulunulup bulunulmadığı araştırıldıktan sonra suçsuz bulunan kamu görevlilerinin mahrum bırakıldıkları haklarıyla birlikte görevine iade edileceğinin bilinmesi gerekmektedir.

 

 

MASUMLAR MAĞDUR EDİLMEMELİ

Bu ayıklama ve cezalandırma süreçleri işletilirken delil, belge ve kati bilgiler ışığında hareket edilmeli, subjektif yaklaşımlardan, duyumlardan, kişi inisiyatifine dayalı değerlendirmelerden uzak durulmalı, masum insanlar her ne şekilde olursa olsun mağdur edilmemelidir.Yaşanan tüm bu süreçlerde herhangi bir haksızlığa meydan verilmemesi, adaletin tüm boyutlarıyla tesis edilmesi en büyük beklentimizdir. Memur-Sen Eğitim-Bir-Sen ailesi olarak bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da devletin ve milletin bölünmez bütünlüğü ve bekası için gerekli olan tutumdan taviz verilmeyecektir.

 

İHANET

Bu süreçte yapılacak paralel yapının elemanlarından kamunun temizlenmesi girişimi yakinen izlenecek ve gerektiği yerlerde Sürecin sağlıklı olarak işlemesi için gerekli girişimlerde bulunulacaktır İhanetin ve hainliğin karşısına millet, birlik ve beraberliği çıkartmış. Sen, ben değil biz duruşuyla Hâkimiyetin Milletin olduğu ispatlanmıştır. Toplumsal uzlaşı ve kaynaşmanın sağlanması açısından bizlere büyük sorumluluklar düşmektedir. İnsanlarımızı din, mezhep, dil vb Yönlerden ayrıştırıcı anlayışları dün olduğu gibi bugün de reddediyoruz. Milli birlik ve beraberlik için gerekli olan ortamın oluşması için katkı sunmaya devam edeceğiz.”

8377 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER