AKYÜZ: HÜKÜMET KÖLELİK DÜZENLEMELERİNDEN VAZGEÇMELİ

Akyüz: Hükümet kölelik düzenlemelerinden vazgeçmeli

Gebze Sendikalar Birliği adına Petrol-İş Gebze Şube Başkanı Süleyman Akyüz, hükümetin geçen aylarda gündeme getirdiği ‘kiralık işçilik’ ve kıdem tazminatında fon sistemine geçilmesi düzenlemeleri için ‘kölelik düzenlemesi’ benzetmesini yaptı ve bu uygulamadan vazgeçilmesi gerektiğini ifade etti. 

Süleyman Akyüz konuyla ilgili olarak dün bir yazılı basın açıklaması yaptı. Akyüz açıklamasında, “Hükümet geçen aylarda gündeme getirdiği ‘kiralık işçilik’ ve kıdem tazminatında fon sistemine geçilmesi düzenlemelerinde ısrarını sürdürüyor. Özel istihdam bürolarına geçici iş ilişkisi kurma yetkisini veren ve işçilerin birer köle gibi kiralanmasını öngören ve kamuoyunda ‘kiralık işçilik’ olarak bilinen düzenleme komisyonda kabul edilerek TBMM Genel Kurulu'na intikal etmiştir. Kıdem tazminatında fon sistemine geçilmesi konusunda ise ilgili Bakanlıklar nezdinde bir çalışmanın sürdüğü açıklanmıştır. Öyle ki, alternatifler Brezilya ve Avusturya Modeli örnek gösterilerek kamuoyunda tartıştırılmaya çalışılmaktadır. Gerçekleştirilen terör saldırıları ile ülkemiz oldukça hassas bir süreçten geçerken hükümetin bu ısrarından vazgeçmemesi son derece manidardır. Bombalı saldırılarla halkımız sindirilmeye ve toplumsal hayat bitirilmeye çalışılırken, milyonlarca emekçinin geleceğini ilgilendiren bu düzenlemelerde niye ısrar edildiği açıklanmalıdır?

 

BU FİLMİ DAHA ÖNCE DE GÖRMÜŞTÜK

Kamuoyunda ‘mezarda emeklilik’ olarak bilinen ve emeklilik yaşını yükselten düzenleme, 1999 yılında ülkemiz Marmara Depremi'nin şokunu yaşarken Meclis'te kabul edilmişti. IMF ve sermayenin dayatmalarıyla felaket fırsatçılığı yapılmış ve milyonların kaderini belirleyen bir tasarı o felaket günlerinde yasalaştırılmıştı. Şimdi bombaların yarattığı hassas atmosferde, milyonlarca emekçinin tepkisini çeken, sendikaların açık bir şekilde itiraz ettiği düzenlemeler gündeme getirilmektedir. Hükümet ısrarından vazgeçmeli ve bu yanlışından derhal dönmelidir. TBMM'de görüşülmeyi bekleyen ‘kiralık işçilik’, istihdamın yapısını bozarak işçileri geçici, güvencesiz ve sendikasız çalışmaya zorlamayı amaçlamaktadır. Kayıt dışılığı azaltmak gerekçesiyle sunulan bu düzenleme ile işverenler, işletmenin iş hacminin artması ve fabrikalarda görülen dönemsel işleri bahane ederek özel istihdam bürolarından geçici işçi kiralayabileceklerdir. Kiralık işçiler, kıdem ve ihbar tazminatı alamayacaklardır.

 

DERHAL GERİ ÇEKİLMELİ

Kiralık işçiler, aynı işi yapan emsal işçilere göre daha düşük ücretle çalıştırılacaklardır. Sendikalı olamayacaklar ve toplu iş sözleşmesinden yararlanma hakları bulunmayacaktır. Bu uygulama ile fabrikalarda çalışma barışı ortadan kalkacak, sendikalı ve kadrolu çalışanlar üzerinde patron baskısı alabildiğine artacaktır. Örgütlü işyerlerinde sendikaların etkisizleşmesine neden olacak bu düzenleme ile taşeron sistemini aratacak yeni ve daha kötü bir çalışma rejimi oluşacaktır. Bu düzenleme Meclis'ten derhal geri çekilmelidir. Kıdem tazminatı sistemi ise işgücü piyasasının katı olduğu gerekçe gösterilerek değiştirilmek ve fon sistemine geçilmek istenmektedir. Burada amaç, işten çıkarmaları kolaylaştırmak, patronların kıdem tazminatı yükümlülüklerini azaltmaktır. Oluşturulan fon ise sermayenin hizmetine sunulacak ve amacı dışında yağmaya açılacaktır. Kıdem tazminatı, işçinin alın teri ile kazandığı bir hak ve ücretin ödenmesi ileriye bırakılmış parçasıdır. Dolayısıyla kıdem tazminatı, patronların işçiye bir lütfü değildir. Kıdem tazminatının ödenmesi, işverenin sorumluluğunda ve devletin denetimindedir.

 

ÖNERİLERİMİZ ŞUNLAR

Kıdem tazminatında uygulamada yaşanan sorunların çözümü ise son derece basittir. Bu konuda sendikaların önerileri şunlardır:

- Her türlü işten çıkarma veya işçinin kendisinin işten ayrılmasında kıdem tazminatı ödenmesi,

- Kıdem tazminatında tavan uygulamasına son verilmesi,

- İşyerinin iflas ve icralık durumlarında kıdem tazminatı gibi işçi alacaklarının birinci sıraya getirilmesi,

- Hak edişte uygulanan işyerinde 1 yıl çalışma şartı kaldırılarak, bir gün bile çalışılsa kıdem tazminatı ödenmesi,

- İşverenlerce ödenmeyen kıdem tazminatlarının işçiye mahkemeye gitmeden devlet tarafından ödenmesi, işverenlerden tahsilinin devlet tarafından yapılması. ‘Kiralık işçilik’ ve kıdem tazminatı konusu, işçi sınıfının kırmızıçizgileridir. Genel grev nedeni olarak gördüğümüz bu konularda, sendikalar birlik ve dayanışma içerisinde ortak bir mücadele hattı örmelidir.

 

EYLEMLERİMİZİ KARARLILIKLA SÜRDÜRECEĞİZ

Gebze Sendikalar Birliği olarak işçi sınıfına yönelik her türlü saldırıya karşı bölgemizde ilk günden itibaren sesimizi yükselttik ve haklarımızı korumak için tavır koyduk. Gebze Bölgesi'nde uzun vadeli bir mücadele birliği sağladık ve tüm ülkeye örnek olacak bir dayanışma oluşturduk. ‘Kiralık işçilik’ ve kıdem tazminatının fona devredilmesi başlıklarında da bir dizi eylem ve etkinlik planladık ve hayata geçirdik.  Ancak Gebze Sendikalar Birliği, ülkemizin içinde bulunduğu hassasiyet ve terör tehditleri nedeniyle, programladığımız kitlesel basın açıklaması yerine yazılı bir açıklama yayınlayarak tavrını ortaya koymayı tercih etmiştir. Hükümet bu düzenlemelerden vazgeçmediği takdirde Gebze Sendikalar Birliği olarak bölgemizde bu başlıklara ilişkin eylem ve etkinliklerimizi önümüzdeki günlerde kararlılıkla sürdüreceğiz.” diye belirtti.

2142 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER