ALERJİ HASTALARININ SAYISI ARTIYOR

Alerji hastalarının sayısı artıyor

Özel Akademi Hastanesi doktorlarından Uzman Dr. Evren Ay, alerjinin çağımızın hastalıkları arasında olduğunu söyledi, hasta sayısının arttığını vurguladı

Özel Akademi Hastanesi doktorlarından Uzman Dr. Evren Ay, özellikle havaların da ısınmaya başlamasıyla birlikte artış gösteren alerjinin nedenlerini ve tedavilerini sıraladı. Ay’ın açıklamaları ise şöyle; “Alerji, bağışıklık sisteminin kendisine yabancı olarak düşündüğü maddelere karşı bir anlamda savaşıdır. Alerji olmadığında doğal seyreden bağışıklık sistemi, alerjisi olanlarda polenler, mantarlar, akarlar, hayvan tüyleri ve bazı yiyecekler gibi aslında zararlı olmayan maddelere karşı aşırı tepki gösterir. Bu durumun vücutta oluşturduğu belirti ve bulgular alerjik rahatsızlığı oluşturur.

 

ALERJİNİN NEDENLERİ

Etkilenen organa ve şiddetine göre çok değişmekle birlikte genel olarak; kaşıntı, döküntü, hapşırma, burun akıntısı, öksürük, hırıltı, nefes darlığı, gözlerde yanma, dudaklarda şişme görülebilir. Son yıllarda alerjik rahatsızlıklarda belirgin artış olmuştur. Çağımızın hastalığı olarak nitelendirilebilir. 
Medeniyet arttıkça, toplumlar hijyene önem vermeye başladıkça alerji hastalarının sayısı artmaktadır. Globalleşme, suni gıdalar, hava kirliliği, gıdalardaki katkı maddeleri, sigara içilmesi ve küresel ısınma da alerjinin artışındaki temel nedenler olarak sayılabilir. 

 

KİMLERDE GÖRÜLÜR? 

Alerjik reaksiyon, yaş, cinsiyet, ırk veya sosyoekonomik durumlara göre farklı oranlarda olmak üzere herkeste görülebilir. Kalıtımın önemi büyüktür. Çocukluk çağında daha sık görülmekle birlikte ilk başlangıç her yaşta olabilir. En sık görülen alerji türleri ise; Saman Nezlesi, Göz Nezlesi, Astım, Egzama gibi alerjik hastalıklardır. Alerjiye neden olan başlıca maddeler; polenler, evdeki tozlar (akarlar), kedi-köpek gibi hayvanların tüyleri ve küf mantarlarıdır. 

 

ALERJİ TESTİ 

Ayrıca; alerjen olmayan ancak irritan maddeler olarak değerlendirilen sigara dumanı, kimyasal katkı maddeleri, deterjan, parfümler ve hava kirliliği gibi maddeler olarak alerjik hastalıkları tetikleyebilmektedir. Alerjiye neden olan maddenin tespit için alerji testi yapılıyor. Kanda bakılabileceği gibi deri testi olarak da yapılabilir. Deri testinde bölgesel olarak en çok görülen maddelere karşı alerjenler deri altına uygulanarak oluşan reaksiyon ölçülür. Alerji tedavisi için ilk yapılması gereken alerjiye neden olan etkenin bulunup, uzaklaştırılmasıdır. En etkin tedavi yolu budur.

 

TEDAVİ SÜRESİ

Ancak alerji yapan maddenin bulunamadığı ya da bulunsa bile uzaklaşmanın mümkün olmadığı durumlarda, alerjinin şiddetine göre ilaç, aşı tedavisi ve diğer bazı tedavi yolları uygulanır. Aşı tedavisi hastalığın nedenine yönelik tedavidir. Aşılar içinde hiçbir şekilde bir başka ilaç, kortizon vb. bulunmaz. Sadece neye alerji varsa, o maddenin sudaki ekstresi mevcuttur. Bu madde cilt altına enjeksiyon ile veya ağızdan (dil altına damlatılan damla yada hap şeklinde) verilerek uygulanabilir. Tedavi süresi 3 ila 5 yıl arasında değişmektedir.”

 

Evren AY

3771 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER