ALTUNOK’TAN TÜPRAŞ AÇIKLAMASI: CAN GÜVENLİĞİMİZ YOK..!

Altunok’tan Tüpraş açıklaması: Can güvenliğimiz yok..!

Hereke Çevre Derneği Başkanı Hayri Altunok, Tüpraş’ta meydana gelen yangında bir kişinin hayatını kaybetmesi üzerine bir açıklama yayınladı

Vatandaşların tedirgin olduğunu ifade eden Altunok, risk faktörü yüksek faaliyetlerin sonlandırılmasını istedi.

Altunok açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Dün 22.50 sıralarında Tüpraş’ta bir kez daha nedenini henüz bilmediğimiz bir patlama yaşanmış, yaralılar olmakla birlikte bir emekçi insanımız yaşamını yitirmiştir. Yaralılara şifa, ölen emekçimize Allah’tan rahmet diliyoruz. Ancak bu temennilerimiz ortada bir cinayet olduğu gerçeğini değiştirmez..

Yıllardır söyleye söyleye dilimizde tüy bitti. Ancak bir kez daha söylemekte yarar görmekteyiz. Körfez ilçe başta olmak üzere, tüm Kocaeli Allah’a emanet yaşamını sürdürmektedir. Körfez ilçenin her köşesi ayrı ayrı patlamaya hazır bomba misalidir. İnsanların can ve mal güvenliği yoktur. 

Devlet yönetenlerimizde, bu kördüğüm olmuş sorunları çözmek veya azaltmak yerine, kördüğüme bir halka daha ilave edilmesine, yeni ek tesisler yapılmasına ve tehdidin  katlanarak büyümesine olanak sağlamaktadırlar.

99 depreminde havaya uçacaktık, ama Allah acıdı havaya uçmadık…

2003 Akçagaz yangınında havaya uçacaktık, ama Allah acıdı havaya uçmadık..

3 şubat 2016 da Tüpraş’ta yangın çıktı ama Allah acıdı havaya uçmadık..

10 haziran 2011 de İgsaş’da patlama oldu ama Allah acıdı havaya uçmadık..

11 şubat 2016 da İgsaş’da patlama oldu ama Allah acıdı havaya uçmadık..

Ve dün bir kez daha Allah acıdı ve havaya uçmadık..

Ama hepimiz biliyoruz ki Allah’ın hakkı üçtür.. Bizlere fazladan torpil yaptığını lütfen görelim. İlla Kocaeli’nin yerle bir olmasını beklemeyelim.

Yıllardır aynı nakarat söylenir durur. Körfez ilçede evler yokken Tüpraş vardı şeklinde. Geçmişte körfezi yönetenler ve devleti yönetenler ciddi hata yapmışlar ve Tüpraş’ın dibini yerleşime açmışlar ve koskoca bir kent oluşmuş. O günün yöneticileri adı ve unvanı her ne olursa olsun zır cahil imiş ki bu yapılanmaya izin ve olanak sağlamışlar. Ancak gelinen süreç itibariyle en azından bizler yıllardır, Tüpraş ve diğer tesislerin büyümemesi gerektiğini, tehlikeli olan bölümlerinin ise kesinlikle kapanması gerektiğini savunmaktayız.

Körfez ilçede kurulu bulunan patlayıcı ve parlayıcı tesislere ek yeni tesislere bu gün dahi yeni yeni izinler verilmektedir ki, bu resmen insanlık suçudur.  Tüpraş’a son 5 yılda, parlayıcı etkisi olan yeni depolama tanklarına, siyah ürün tesisine, ve şimdi de gazlaştırma tesisine izin verilmektedir.

Gübretaş’a 25.000 tonluk saf amonyak tesisine olur verilmiş ve inşaatı devam etmektedir. Körfez ilçede kaç tana LPG tankı ve kaç tane sadece oksijenle teması halinde parlama etkisi gösterebilecek  tesis olduğunu inanın ki ne bu kenti yönetenler, nede işletmenin yöneticileri bilmemektedirler.

Körfez ilçe ve Dilovası’nda yoğunlaşan kimyasal nitelikte ve her an parlamaya, patlamaya ve zehirlemeye hazır durumda bekleyen, ve sadece bir tanesinde oluşabilecek tehdidin tüm diğer tank ve tesislere domino etkisi yapabileceği gerçeği karşısında insan hayatının kutsallığı göz önünde bulundurularak,  artık bu tesislerin insansız ve güvenli bölgelere nakledilmesini tartışmak zorundayız.

Dün Tüpraş’ta oluşan patlama bardağı taşıran damladır.  Hiç kimsenin birileri para kazanacak diye bizlerin can güvenliğini riske etmesine göz yumamayız. Tüpraş yetkilileri hakkında en kısa zamanda suç duyurusunda bulunacağımızı kamuoyunun bilgisine sunarız.

Kentimizi yönetenlerden başta Gübretaş amonyak tesisi olmak üzere, bölge için ciddi riskler oluşturan yeni açılacak olan parlayıcı ve patlayıcı etkisi olacak  tesislerin  izinlerinin durdurulmasını,  nihai olarak,  risk faktörü yüksek olan tesislerin en kısa zamanda faaliyetlerinin sonlandırılması, talebimizdir.

Koca koca tesisler kapatılır mı bir sürü insan ekmek yiyor bu tesislerden şeklindeki yaklaşımlar karşısında bizlerin ve devletin önceliği insan hayatıdır.”

4791 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER