BAKAN ELİTAŞ’TAN YUVACIK BARAJI AÇIKLAMASI

Bakan Elitaş’tan Yuvacık Barajı açıklaması

Büyükşehir Belediyesi ziyareti esnasında konuşan Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, Yuvacık Barajı'nın anlaşması için, "Herhalde dünya tarihinde eşi benzeri olmayan bir anlaşmadır" dedi

Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık'la beraber katılacağı  kentimizin 2014 yılı vergi rekortmenleri için Wellborn Otel'de gerçekleştirilecek olan 'Teşekkür Belgesi Takdim Töreni' öncesi ilimizde bir dizi ziyaret gerçekleştirdi. Ziyaretler esnasında Bakan Elitaş'a, Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, AKP İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, AKP İzmit İlçe Başkanı Ali Korkmaz ve AKP İl Gençlik Kolları Başkanı Emre Kahraman eşlik etti.

 

2023 HEDEFİNE DOĞRU GİDİYORUZ

Bakan Elitaş ilk olarak beraberindeki ekiple Çayırova'da bulunan TAYSAD Organize Sanayi Bölgesi Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen, TAYSAD 38. Olağan Genel Kurul Toplantısı ve Ödül Töreni'ne katıldı. Ödül töreninin ardından Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu'nun makamına geçildi. Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş valilikte ilk olarak anı defterini imzaladı. Daha sonra vali Güzeloğlu'nun makamına geçildi. Valiliğe gerçekleştirilen ziyaretten dolayı memnuniyetini dile getiren Güzeloğlu, "Bugün moral veren ziyaretler gerçekleştirdik. Sayın bakanımızı burada ağırlamaktan dolayı mutluluk duyuyoruz. 2023 hedefine doğru gidiyoruz. Çalışmalarımızı ara vereden sürdürüyoruz" dedi.

 

 

DİĞER İLLERE ÖRNEK OLMASI GEREKİR

Vali Hasan Basri Güzeloğlu'ndan sonra konuşan Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş ise, "Güne Kocaeli'de çok güzel programlarla başladık. 2023 hedefleri için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Ben valilik külliyesine girdiğimde müthiş bir mutluluk duydum. Burada ülkemize yakışan bir vilayet kurulmuş. Çok güzel çalışma alanları var. Türkiye'de başka bir örneği yok. Bu yerleşkeleri yapanları kutluyorum. Ülkemizin diğer illerinde de bu yapıları görmek istiyoruz. Kocaeli bizim için önemli bir kent. Başarılı bir belediye başkanımız var. Milletvekilliği yapmış Nevzat arkadaşımız belediye yönetiyor. Kocaeli gerçekten örgüt olarak örnek alınacak bir il" dedi. Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Bakan Elitaş'ın ziyareti sonrası kendisine pişmaniyelik hediye etti.

 

ÜLKEMİZE BÜYÜK KATKILAR SAĞLIYORUZ

Bakan ve beraberindekiler valilik ziyaretinin ardından AKP İl Başkanlığı'nı ziyaret etti. Burada bakan Elitaş'ı partililerden oluşan kalabalık bir grup karşıladı. AKP İl Kadın Kolları Vekili Emine Okan Alp, Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş'a il başkanlığı girişinde çiçek takdim etti. Daha sonra grup il başkanlığında basının karşısına çıktı. Ziyaret esnasında ev sahibi olarak ilk AKP İl Başkanı Şemsettin Ceyhan konuştu. Ceyhan," Kocaeli gerek sanayi alanında gerek ticaret alanında gerekse her birinin birleştiği ekonomi alanında ülkemize büyük katkılar sağlayan bir il. Düşünün ki Türkiye'de 500 tane büyük sanayi kuruluşu var, bu büyük kuruluşların 94'ünü kendi sınırlarında barındıran çok büyük bir kent" dedi.

 

 

TEŞKİLATIMIZ ENLERİN PARTİSİ OLMUŞTUR

Ceyhan konuşmasının devamında, "Yaklaşık 150 milyar dolarlık ihracatın 20 milyar dolar civarındaki ihracatı tek başına yapan, bunu yaparkende hem kendi içerisinde hem de ülkesine katkılar sunan bir kent. Ayrıca hem vergi tahsilatında hemde diğer çek ödemeleri dahil olmak üzere %90'ların üzerinde güven ihtas etmiş olan bir kent. Kocaeli yaklaşık 35 limanıyla beraber hakikaten dünyada arasanızda bulamayacağınız bir kent. Ne kadar şükretsek azdır diye düşünüyorum. Bir yandan bu özelliklerinin yanında bir yandan teşkilatçılık bakımından ülkemizde ve AKP içerisinde enlerin partisi olmuştur. Bu aile her zaman birlik ve beraberliğin adresi olmuştur. Az önce sayın bakanımız söylemişti bende burada ondan alarak söyleyeyim. Kocaeli teşkilatları birbirine rakip olan değil, birbiriyle ekip olan teşkilattır" ifadelerini kullandı.

 

KOCAELİ ÖRNEK İLLERİN BAŞINDA

Ceyhan'dan sonra söz alan Bakan Elitaş, "Kocaeli sanayimizin, üretimin zirve yaptığı, işin istikrarın en üst seviyeye çıktığı birlik ve beraberlik içerisindeki çalışmanın zirve yaptığı illerimizden biri. Gerek büyükşehir belediye başkanımız, gerek il başkanımız gerekse bilim, sanayi ve teknoloji bakanımız hepsi teşkilattan yetişme kişiler. Türkiye'de örnek gösterilecek illerin başında. Belki de tek il diyebileceğimiz yer Kocaeli. Emeğin, alınterinin, teşkilatlardaki gayretin verimini aldığı paylaşıldığı bir il Kocaeli. İl başkanlarımız büyükşehir belediye başkanları oldu. İl başkanımız yine Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı oldu. İl başkan yardımcımız İzmit Belediye Başkanı oldu. İnşallah bundan sonrada bu teşkilat parti içerisinde yükselme olarak tüm Türkiye'ye örnek olacak" şeklinde konuştu. Konuşmaların ardından Ceyhan, ziyaretlerinden dolayı Bakan Elitaş'a vazo şeklinde bir porselen hediye etti.

 

 

DAĞINIK YAPIYI TOPARLADIK

İl Başkanlığı ziyaretinin ardından ise Büyükşehir Belediyesi'ne geçildi. Burada bakan Elitaş'ı Büyükşehir Bandosu karşıladı. Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş Büyükşehir Belediyesi'nde ilk olarak valilikte olduğu gibi yine anı defterini imzaladı. Daha sonra ekonomi bakanına kentimizin simgesi olan pişmaniye, çerez ve çay ikram edildi. İkramların ardından konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, "Büyükşehir belediyemiz 2004 Temmuz'da ilan edildi ve sonrasında tüm Kocaeli'yi kucaklayan bir belediye oldu. 45 belediyemiz var. Öncesinde biraz dağınık bir yapısı vardı. Bu 12 yılda çok şükür bu dağınık yapıyı toparladık. Köylerimizde bile yolu olmayan, suyu olmayan yer kalmadı" dedi.

 

ÖNÜMÜZÜ GÖREMİYORUZ

Karaosmanoğlu konuşmasının devamında, "İsviçre köyleri neyse bizim köylerimizde öyle. Tabii bunda hükümetimizin de desteği var. Şuanda hemen hemen %99 suyumuzu arıtıyoruz. Avrupa standartlarındayız. 23 arıtma tesisimiz bulunuyor. Gece gündüz demeden ekibimizle çalışıyoruz. Artık o eski kokuşan pis şehirden kentimizi kurtardık. Denizlerimize bile artık giriliyor. Hızlı büyüyoruz ve nüfusumuzda hızla artıyor. 12 yılda nüfusumuz 600 bin arttı. Yaşanabilir bir şehir haline geldik. Devamlı büyümenin getirdiği sorumluluklar var. İyi bir ekibimiz var, vatandaşın isteklerini yerine getiriyoruz. En önemli sıkıntımız ise önümüzü göremiyoruz. Yuvacık Barajı’ndan dolayı 6 milyar borcumuz var. Hükümetimizle birlikte buna bir çözüm bulmak istiyoruz" açıklamasında bulundu.

 

DÜNYA TARİHİNDE GÖRÜLMEMİŞ ANLAŞMA

Büyükşehir Belediye Başkanı Karaosmanoğlu'ndan sonra konuşan Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş ise, "Öncelikle başkanımızı tebrik ediyorum. Kocaeli AKP'nin belediyecilik anlayışını gösteren bir şehir. Buranın eski hallerini de biliyoruz. Şimdiki hali bambaşka. Gururlandığımız belediye başkanlarımızdan birisiniz. İnsanların doğumundan ölümüne kadar var olan bir belediyesiniz. Bu bir başarı örneğidir. Yuvacık Barajı meselesine gelecek olursak herhalde dünya tarihinde görülmemiş bir anlaşma örneği. 2007-2008 yılında biz bütçe görüşmeleri yaparken Yuvacık Barajı'nda 4 milyar lira gibi bir borç örneği vardı. Hiç bitmiyor. Böylesine büyük bir mevlalı bir projenin anlaşmasını herhalde dünya tarihinde arasanız bulamazsınız" ifadelerini kullandı. Konuşmaların ardından Karaosmanoğlu, Bakan Elitaş'a her ziyarette olduğu gibi Büyükşehir Belediye logosu olan bir porselen vazo hediye etti.

5656 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER