BARAN’IN ÖVÜNECEĞİ ESERİ YOK

Baran’ın övüneceği eseri yok

Saadet Partisi Körfez İlçe Yerel Yönetimler Başkanı Hikmet Aydın, belediye başkanı İsmail Baran’ın bu güne kadar övüneceği bir eser yapmadığını öne sürdü

Saadet Partisi Körfez İlçe Yerel Yönetimler Başkanı Hikmet Aydın’a, bir dokunan bin ah işitiyor.

Yaşanan ortamdan dolayı çok endişeli olan Hikmet Aydın, kendileri gibi düşünen ve ülkenin, insanların iyiliği için hareket edecek topluluklara şiddetle ihtiyaç olduğunu söyleyerek, “Çok kritik bir dönemde önemli sorumluluklar verildi. İnsanların sokağa çıkmaya korktuğu, suç ve suçlunun kol gezdiği bir dönemde doğruları anlatmak, inandırtmak son derece zor. Saadet Partisi kadroları bu zorluğu aşacak şekilde yetiştirilmişlerdir ve İnşallah bunda da başarılı olacağız’’ dedi.

Yarımca Mimar Sinan Mahallesi Mehmet Akif Ersoy Caddesi’ndeki Mehmet Akif Ersoy Camii’nde yer alan cami lokalini de işleten Hikmet Aydın, en çok belediye başkanlarının kendi yönettikleri il ve ilçeleri, Avrupa ile kıyaslamalarına kızdığını ifade ederek, “Bir belediye başkanının Avrupa’yı kendine örnek almasını ve kıyaslama yapmasını kınıyorum. Avrupa’ya medeniyeti, ahlakı biz öğrettik ama geldiğimiz noktada onları örnek gösteriyorlar bu son derece utanç verici’’ dedi.

 

Hikmet Aydın kimdir?

1975 Gümüşhane doğumluyum. 30 yıldır Körfez’de oturuyorum, evli ve 4 çocuk babasıyım. Kocaeli Üniversitesi Makine Bölümü mezunuyum. 10 yıl Kordsa’da çalıştım ancak vardiyalı sistemin ağırlığından dolayı ayrılarak serbest çalışmaya başladım. 3 yıldır da Mehmet Akif Ersoy Camii Lokali’ni işletiyorum. Bir babanın evladına yapacağı en kötü duanın vardiyalı iş bulması olacaktır. 1972 yılında Milli Görüş Vakfı Mimar Sinan Mahallesi İlçe Gençlik Kolları Başkanlığı yaptım. Saadet Partisi Körfez İlçe eski Başkanı Recep Sarıdoğan döneminde ilçe yönetimine seçildim ve Ömer Faruk Coşkun döneminde de görev almayı sürdürdüm. Haziran genel seçimlerinde de milletvekili adayı gösterildi, partideki görevimi severek devam ettiriyorum.

 

Peki neden başka bir parti değil de Saadet Partisi?

Saadet Partisi, insanlarımızla direk bağlantılı, milli ve manevi değerlere bağlı, söylemleriyle de uyum içinde olan bir parti. Tüm insanlığın huzur ve mutluluğunu kendine görev ve dert edindiği, insanların adil bir dünyada yaşamasını sağlamayı görev bildiği için Saadet Partisi’ndeyim. AKP, bizden ayrılan arkadaşlar tarafından kuruldu ve şu anda da görev mekanizmasında yer alıyorlar ama geçen zaman içinde bakış açımız değişti. Algımız, yönetim şeklimiz farklı hale geldi. Bizim anlayışımıza göre, yetki ve görev alanlar bulundukları bölgenin eşkiyasından da, evliyasından da sorumlu olurlar. Biz bu anlayışla yetiştirildik ve buna göre yaşıyoruz. Bu ülkede yaşayan tüm insanlar aynı yağmurla ıslanıyor, aynı güneşle ısınıyorlar, 24 yaşında bir üniversiteli genç terörist oluyorsa bunun nedenleri, yanlış yapılanlar sorgulanmalı.

 

50 YIL SONRASI DÜŞÜNÜLMELİ

Size göre ülke genelinde yapılan yanlışlıklar neler?

Ön teker nereye giderse, arka teker de oraya gider. Dedim ya iktidar partisi ile bizim bakış açımız çok farklı. Saadet Partisi’nde yönetim kimdeyse sorumluluğun da onda olduğu görüşüne sahiptir. Okullarda kitaplar ücretsiz verildi ve o dönemin Başbakanı ekranlara çıkarak kitap yapraklarının 1. hamur kalitede kağıttan basıldığını övünerek söyledi. Bu kitapların boş bırakılan içeriğini kimse sorgulamadı. Bunun sonucunda da sokaklarımız maneviyatını kaybetmiş, terörist ve canlı bomba olmaya hazır, uyuşturucu içen gençlerle doldu. Her Allah’ın günü intihar, tecavüz ve aldatma haberleri okuyoruz. Oysa ülkeyi yöneten yerel ve genel yöneticiler, yapılan yollarla, dikilen çayır-çimen ve çiçeklerle övünüyorlar. 3. havaalanı yapılıyor, güzel bir olay ama zaten nüfus artışıyla, göçle, trafik problemi ile boğuşan İstanbul’un seçilmemesi gerekirdi. Bu havaalanı Kocaeli, Bolu, Düzce ve çevre illerde olsaydı, hem bölge kalkınırdı, hem de nüfus göçü İstanbul’a akmazdı. Bugün gelinen noktada 55 milyar lira faiz ödüyoruz, aldatmalar, cinayetler, kadın ve çocuk tacizi, şiddet, terör artmış ve devam ediyor, değişen ne oldu?

 

Peki Körfez’e dönersek eğer ilçede yolunda gitmeyen şeyler var mı?

En önemli konulardan biri de vizyon. Körfez’de önce şuna karar vermeliler, bu kent sanayi mi, liman mı, yoksa turizm kenti mi olacak. Şu andaki yapılaşma ve sanayileşme ile turizm kenti olma şansı kalmadı. Kentin büyük bölümü, Tüpraş ve diğer dolum tesisleri, sanayi kuruluşları, limanlarla kaplanmış halde. Ne yazık ki, Körfez bu halde iken sanayi ve limanlarla iç içe iken, tek nefes alınabilecek, temiz havalı ve ormanları olan İlimtepe’ye çöp fabrikası düşünülmesi son derece talihsizlik. Biz büyük depremi yaşadık, kaçılabilecek tek bölge İlimtepe ve yukarısı oldu, bu nedenle yapılacak planlar en az 50 yıl sonrası düşünülerek gerçekleştirilmeli. Buraya liman yapılması gerekiyorsa, KTO önderliğinde konsorsiyum kurularak gerçekleşmeliydi. Bunun yapılması ile Körfez’in milli geliri yükselir, istihdam oranı artardı.

 

UYARILARI DİKKATE ALMALILAR

Yerel yönetimi nasıl değerlendiriyorsunuz?

Belediye başkanlarının açıklamalarında yönettikleri kentleri Avrupa ile kıyaslamalarını kınıyorum. Türkiye’nin herhangi bir kenti Avrupa’yı geçer. Avrupa’ya medeniyeti, temizliği, kültürü biz taşıdık ama bugün onları örnek gösteriyoruz. Örnek alınacaksa bizim sadaka taşlarımız vardı, örnek alınacak ecdatlarımız var, bu bir yenilmişlik psikolojisidir. Eski Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül söylemişti, ‘Bizim medeniyetimiz Avrupa’ya yenilmiştir.’ Oysa örnek alınacak çok daha güzel kentlerimiz, medeniyetlerimiz var. Son olarak Körfez Belediyesi nisan ayı meclis toplantısına katıldım. Üslup çok bozulmuş, insanlar birbirleriyle dalga geçiyor. Üçlü olsun, güçlü olsun sloganıyla tüm yetkileri istediler ama bu gücün getirdiği şımarıklıkla insanların kendilerini kaybettiklerini gördüm. Amerika’da 75 tane ting teng adlı kuruluş var. Bunların görevi ülkeleri, insanları takip etmek, insanları yönlendirmek ve yıllar sonra kullanılmak üzere veriler toplamaktır. Bunlar yalnızca Türkiye üzerine çalışıyorlar. Meclis toplantısında Engin Taşdemir’in takındığı üslubu ve tavrı takdir ediyorum.

 

Peki sizce neler yapılmalı?

Hep şeffaf olmaktan söz ediliyor, barış, kardeşlik, demokrasi deniliyor ve bunlar söylemlerde kalıyor. İnsanlar bu kadar tahammülsüzce, hırs ve intikam duygusu ile hareket ediyorsa söylemlerin hiçbir önemi kalmıyor. Ben bugün kalabalık yerlere giremiyorsam, çocuğumu okula içim rahat olarak gönderemiyorsam, bulunduğum kentte misafirlerimi gururla dolaştıramıyorsam söylemlerin hiçbir önemi kalmıyor. Güç insanları çok değiştirmiş. Bundan sonra belediyeleri daha sıkı takibe alacağız. Doğru yapılanları alkışlayacak ve övecek, yanlışları da söyleyerek uyarı görevi yapacağız. Aslında belediye başkanı başarılı olmak istiyorsa uyarıları dikkate almalı ve bunun diğer meclis üyeleri tarafından yapılmasını olgunlukla karşılamalı, hatta teşekkür etmeli. Burada artı puan uyarıyı yapıp, yanlışı söyleyene değil hatayı düzeltene, yapılacağı uygulayana yazılır.

 

ENERJİSİNİ YANSITAMADI

Sizce ilçedeki başlıca sorunlar nelerdir?

Körfez’de Mimar Sinan’a giriş çok karışık. Köprüler, tüneller yapıyoruz ama bir Tüpraş Köprüsü’nün trafiğini düzenleyemedik. Bir yönetici çıkıp bu yıl uygulama değil, 50 yıl sonrasının planlarını yapacağız dese alkış alır. Aceleyle yapılan işler hatalı oluyor ve düzelmesi yıllar alıyor. Bugün, kent merkezindeki ışıklar yanmıyorsa, bir mahalleniz karanlıkta kalıyorsa güç bende diyemezsiniz. Gübretaş’a büyük bir azot tankı yapılıyor, çevresi yerleşim alanı, DP World yapıldı ve büyümek istiyor ama halen daha bu mahallede evler inşa ediliyor. Limanla evlerin iç içe olamayacağını herkes biliyor ama buna göre planlama yapılmadığı için aksak bir uygulama devam ediyor. Belediyenin yaptığı eğitim alanındaki çalışmalarına teşekkür ediyoruz ancak asfalt, kaldırım çalışmaları zaten yapılması gereken görevlerdir. Sayın İsmail Baran bizden ayrıldı ve abi diye hitap ediyoruz. Fakat, geriye dönüp övünebileceğiniz hangi eseriniz var desek bir şey gösteremez. Baran, insanlarla içi içe ama bu enerjisini hizmet olarak yansıtamadı. Şimdi belediyelerden 5’er yıllık stratejik planlarını isteyecek ve ona göre çalışmalar yapacağız. Körfez’de, işyerleri kaldırımlara taşacak kadar genişliyor ve buna göz yumuluyor, kimse kul hakkı demiyor. Trafik, çöp, otopark ilçenin diğer sorunları arasında yer alıyor. Bir belediye denetlenmekten kaçmamalı, bu komisyona muhalefetin alınmamasına hayret ettim.

3529 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER