BAŞKANLAR İSTEDİ GÜZERGAH DEĞİŞTİ

Başkanlar istedi güzergah değişti

Başiskele, Gölcük ve Kartepe belediye başkanları Güney Marmara Otoyolu projesinin değişmesini istedi. İlçe merkezlerinden geçecek olan otoyolun güzergahı bu talep sonrasında değişti. ÇED toplantısında bu sebeple ertelendi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Karayolları 1’nci Bölge Müdürlüğü tarafından yapılacak olan Güney Marmara Otoyolu’yla ilgili olarak 7 Ocak’ta Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) toplantısı düzenleyecekti ancak bu toplantı son anda ertelendi. Toplantı için salon ayarlanmış, vatandaşların geniş katılımı için bütün hazırlıklar yapılmıştı. O günlerde kimse ÇED toplantısının birden bire iptal edilmesine anlam verememişti. Karşıyaka Kültür Merkezi’nde yapılması planlanan ÇED toplantısının neden iptal edildiğini Ankara kulislerinden öğrendik.

 

BAŞKANLAR KARŞI ÇIKTI

65 kilometrelik bölümü Kartepe, Başiskele, Gölcük ve Karamürsel’den geçecek olan Güney Marmara Otoyolu’yla ilgili belediye başkanlarının büyük sıkıntısı vardı. Özellikle Kartepe, Başiskele ve Gölcük belediye başkanları otoyol güzergahlarının değişmesini istedi ve bu taleplerini Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu ve Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’na iletti. Başkanlar Hüseyin Üzülmez, Hüseyin Ayaz ve Mehmet Ellibeş’in taleplerine değerlendiren kent erkeleri bu talebi Ankara’ya taşıdı.

 

BAŞİSKELE GÜNDEME GELDİ

Bakan Fikri Işık, vali Hasan Basri Güzeloğlu ve başkan İbrahim Karaosmanoğlu Ankara’ya giderek Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile Karayolları Genel Müdürlüğü yetkilileriyle görüştü. Toplantıda otoyol güzergahıyla ilgili yaşanan sıkıntılar masaya yatırıldı. Özellikle otoyolun tam ortasından geçeceği Başiskele’nin yaşayacağı sıkıntıların ele alındığı toplantı sonrasında güzergahın değiştirilmesi kararlaştırıldı. Buna göre daha güneye kaydırılacak olan otoyol güzergahı ilçe merkezilerine uzak bir mevkide yer alacak. Güney Marmara Otoyolu ile ilgili yapılması gereken ÇED toplantısı kesin güzergah tamamlandıktan sonra mart ayı sonuna kadar gerçekleştirilecek.

 

Yeni güzergahın dağlık bölgeden geçeceği ve bu sebeple inşa edilecek tüneller nedeniyle proje maliyetinin artacağı iddia ediliyor.

 

TRAFİK YÜKÜ AZALACAK MI?

Hatırlanacağı gibi başkan İbrahim Karaosmanoğlu, Gölcük Serbest Bölge, Ford Otosan ve sanayi alanlarından kaynaklanan trafik yükünün Güney Marmara Otoyolu’yla rahatlayacağını ifade etmişti. D-130 karayoluyla bağlantı yollarının inşa edileceği duyurulan Güney Marmara Otoyolu’nda güzergahın değişmesiyle birlikte trafik yükünü hafifletme ihtimali de ortadan kalkmış olacak. Zira ilçe merkezlerine uzak bir bölgede inşa edilecek olan otoyolla D-130 arasında hayli bir mesafe olacak. Pek çok sürücü bu mesafeye göze alamayarak mevcut yolda ulaşımını sürdürmeye devam edecek.

 

MALİYET ARTABİLİR

Yeni güzergahla birlikte otoyolda birkaç tünel inşa edileceği, bu sebeple proje maliyetinin artacağı da Ankara’dan gelen bilgiler arasında. Proje değişikliğiyle ilgili gazetemize konuşan Başiskele Belediye Başkanı Hüseyin Ayaz, “Biz halkımızın, vatandaşımızın talepleri doğrultusunda bakanımızla, belediye başkanımızla ve valimizle görüştük. Kendileri bu talepleri dikkate aldılar ve Ankara’ya taşıdılar. Ben bakanımız Fikri Işık’a, başkanımız İbrahim Karaosmanoğlu’na ve sayın valimiz Hasan Basri Güzeloğlu’na bizi yalnız bırakmadıkları, destek oldukları için çok teşekkür ediyorum” dedi.

 

Başiskele Belediye Başkanı Hüseyin Ayaz, otoyol güzergahının değiştirilmesinde emeği geçen herkese teşekkür etti.

19580 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER