BAZEN BİR SOBALIK ODUN BİR SERVETE DÖNÜŞÜR

Bazen bir sobalık odun bir servete dönüşür

Sobaya atmaktan vazgeçtiğiniz bir parça oduna hayat verip bedel biçilemez bir esere dönüştürebilirsiniz. Bunun hocası Arsun Karakurt’a bunun nasıl yapılacağını sizler için sorduk

Bu hafta bir hobiyi konu ediyoruz. Öyle çok para pul gerektiren bir şey de değil bu. En fazla 300, bilemediniz 500 liralık harcamayla 10 bin 15 bin, 20 bin liralık maddi değere sahip bir eser ortaya koyabilirsiniz. Tabi satmak isterseniz. Veya eliniz gider de satabilirseniz. Bunları satışa sunmak pek de öyle kolay olmuyor çünkü. Verdiğiniz emeğin, akıttığınız göz nurunun, gösterdiğiniz sabrın parasal bir karşılığı yok, hiçbir paraya değişilecek gibi bir şey değil çünkü yaptığınız, yapacak olduğunuz, ‘yapabilirim’, ‘yapmalıyım’ dediğiniz şeyin…

Gemi maketçiliğinden bahsedeceğiz bu hafta. Bu hobinin ne olduğunu konunun bölgemizdeki piri Arsun Karakurt’un dilinden aktaracağız. Nedir gemi maketçiliği, nasıl bir hobidir, kimler bu hobiyle uğraşmalı, kimler teşebbüs bile etmemeli. Nasıl bir vasıf gerektiriyor, neye mal oluyor, nasıl bir kazanç sağlıyor, hepsini bir bir Arsun hocanın ifadeleriyle bir bir bilginize sunuyoruz. Kendisini örnekleyecek tüm bunları anlatırken ağırlıkla. Bu hobi için ‘örnek alınmalı mı, doğru bir adres mi, isabetli bir idol mü?’ derseniz, cevabım ‘evet’… İşe Arsun hocayı tanımakla başlayalım çünkü Arsun hoca eşittir gemi maketçiliği, gemi maketçiliği eşittir Arsun hoca… Ben öyle gördüm…

 

Bir gemi maketine bakıp bu hobinin ne olduğu, nasıl olduğu konusunda çok derin öngörülerim olmadı. Zannedersem böylesi bir hobiye anlayabilmek için hobinin sabini tanımak gerekecek. Kimdir Arsun Karakurt? Kısa bir özgeçmiş yapalım mı önce?

-Aslı Sinoplu olan bir aileyiz. Babam askeriyede oluşundan dolayı buraya yerleşmiş. Ben 1961 senesinde Gölcük Kavaklı’da doğdum. Daha sonra ben de askeriyeye girdim. Sivil personel olarak 30 sene çalıştım, emekli oldum askeriyeden.

 

Deniz karakteriniz yani. Peki maket konusu sizinle ne zaman buluştu?

-Dedim ya babam Sinoplu. Orada gemi modelciliği de çok yaygın. Çevremizde çok sandalcı ustası vardı. Çocukluğumun bir bölümü onların yanında geçti. Genlerimizde de varmış, baba memleketine gidiş gelişlerde işlemiş zihnimize. Bulduğum birçok şeyi gemiye çevirir yüzdürürdüm çocukken. Çocukluktaki ilk ciddi maketlerim annemin boşalttığı yağ tenekelerindendi. Gözünün içine bakardım annemin, yağ tenekesini ne zaman boşaltacak diye. Teneke boşa çıkınca hemen açardım, gemiye çevirir suya salar oynardım.

 

Çocukluk dönemi dışında?

-Dedim de askeriyeye girmiştim. Bunun bende tutkulu bir hobi olduğunu o zamanlar çok daha iyi kavradım. Orada başladım ciddi ciddi. Sonra 90 senesinde kurulan kültür merkezinde gemi maketçiliği kolu açıldı. İnsanlara gururla sunabileceğim maketler böylelikle tek tek ortaya çıkmaya başladı. Sonra İstanbul Beşiktaş’ta kurulan Türkiye Model Gemiciler Derneği’nin eğitimlerine, seminerlerine katıla katıla kendimi iyice yetiştirdim. Pratiğim çok iyiydi, teorik kısmını da pekiştirdim. Bu işte bir sınır yok, önce yurt içi, sonra yurt dışı sergilere gittim, incelemeye gittim, eserlerimle gittim, bildiklerimin üzerine hep yeni şeyler ekledim. Şuanda Gölcük Belediyesi’nin hakle eğitim merkezinde, Gölcük Garnizon Komutanlığı’nda ve Ford Otosan Sosyal Tesisleri’nde bunun kursunu veriyorum, bunu yaparken de hala kendimi de geliştirmeye çalışıyorum.

 

 

ASKERİYEDE ÇALIŞIRKEN

Aklıma gelmişken soruvereyim, bunun dışında hiçbir şey yapmaz mısınız hiç?

-Kendimi bildim bileli maketle uğraştığım gibi yelkenle de uğraşırım. Ben aynı zamanda yelken hakemiyim federasyonun. Antrenörüm. Rüzgar sörfünde de hocalık yapıyorum. Çoğu zaman da rüzgar sörfü yarışlarına katılan bir sporcuyum. Bugün 54 yaşında olmama rağmen Körfez’de rüzgarı yakaladığım an sörfe çıkarım. Türkiye şampiyonalarına katılırım, yaşıma bakmam. Bunlardan arta kalan vaktimde maket yaparım.

Anladığım kadarıyla bu hobiniz artık sizin mesleğiniz de olmuş. İlk ne zaman bunu gelir getiren bir hale dönüştürdüğünüzü hatırlıyor musunuz?

-Zaten askeriyede çalışırken, donanmanın birçok maketlerinde imzam oldu. Sağ olsun komutanlarımız bana gemi maketleri konusunda birçok yetki verdi, birçok protokollerde, açılışlarda, katılışlarda, yelken yarışlarında, maketlerde görevler verdi, işler verdi. Birçok birinciliklerimiz oldu. Uluslar arası sergilerim oldu bu esnalar. Yaptım, sattım, sipariş aldım, siparişler verildi, onların yaptık vesaire. Hediyeler hazırladım, Japonya’da batan Ertuğrul fırkateynini, geçen sene Gebiz gemisi Japonya’ya gitti, Japonya’ya onun maketini yaptım, onu götürdüler mesela. 17 ülkenin katıldığı Marmaris festivalindeki yarışmalarda altı madalya birden aldım örneğin. Hobim aynı zamanda mesleğim tabi ki. Aslında her şeyim. Yaşam tarzıma kadar her şeyim.

 

Artık profesyonelsiniz. Peki hatırlıyor musunuz ilk profesyonel serginizi ne zaman gerçekleştirdiniz?

-Daha dün gibi hatırlıyorum evet. 94 senesinde 32 tane maketle İzmit’te ilk defa bir maket gemi sergisi açtım. Görünler çok şaşırıyordu. Maket geminin nasıl olduğunu çok kimse ilk kez görüyordu İzmit’te. İzmitliler’e maket gemilerin, modelciliğin ne olduğunu göstermeye, anlatmaya, tanıtmaya çalıştım. İki sene üst üste sergi açtım İzmit’te. İlgi büyük olunca hatta iki sene üst üste maket kursu da açıldı, ders verdim.

 

ARTIK KARMA SERGİ

Bugüne değin kaç sergi açtınız?

-Tam bir sayı söyleyemem. Bazı dönem yılda iki sergi bile açtığım oldu. Garnizon içinde olduğum için bir yaza merhaba, bir de yaza veda sergilerimiz oluyordu ki bu yılda iki sergi eder. Uluslar arası sergileri de dahil edersek 30’un üzerindedir.

 

Sergi açmaya devam mı?

-Maket yaptığınız sürece sergi bitmez. İnsan ortaya çıkardığı eserin görülmesini, beğenildiğini görmeyi ister. Öğrencilerim için artık yapıyorum. Artık kişisel sergi yapmıyorum. Karma sergiler organize ediyorum. Öğrencilerim için yapıyorum. Onların eserlerini sergiliyoruz, hobiyi tanıtıyoruz, insanlarımıza deniz sevgisi aşılıyoruz, bir sürü amaca ulaşabiliyoruz bu sergilerle…

 

Umduğunuz ilgiyi görebiliyor musunuz sergilerde? Vatandaş nasıl bakıyor size?

Şaşkınlıkla, hayretle, hayranlıkla izliyor sergiye gelenler. Ancak birçok kişi şunun hesabını yapıyor, buna ne kadar malzeme gidiyor? Kaça mal oluyor? Kafasında hesap kitap yapıyor, maddi boyutta. Buna ne kadar emek gidiyor, ne kadar çaba harcanmış, insanlar bunu sorgulamalı, sorgulayacaklarsa. Ben bir sobaya attığım bir odun kadar bile ağaç kullanmıyorum, ama ne yapıyorum, o ağaca şekil veriyorum. Ben o ağaca hayat veriyorum. Ben o ağaca hayat vermezsem orada o gemilerin hiç biri ortaya çıkmaz. Ben oradaki sergilerin sonunda kişilere bunun nasıl yapıldığını, ne kadar emek harcandığını, yapanın ne kadar çaba sarf ettiğini anlatıyorum. Onlardan sanata değer vermesini istiyorum. Denizciliği aşılamaya çalışıyorum. Sergilerimizdeki başlıca amacımız bu.

 

Yaygın bir hobi mi bu?

-Türkiye Model Gemicilik Derneği sayesinde bu hobiyle iştigal eden kişi sayısı arttı. Açılan o sergiler, bir meraklı kitlesi oluşturdu ancak tabi ki arzu ettiğim seviyede değil. Çok daha yaygın olsun diye uluslararası dahil birçok yelken yarışlarına bu nedenle gidiyorum. Yelkene, denize meraklı insanlara ulaşıyorum, maketlerle tanıştırıyorum, birçok yelkenci bu sayede model gemi inşa ediyor şuan. Şimdi her şey zaten daha kolay. Malzemeye de rahat ulaşılıyor, teknik resimlere de… Teknoloji gelişti, herkes birbirine bir tık uzaklıkta, yazıyor, soruyor, aradığı cevaba ulaşıveriyor. Her gemi bir plan dahilinde yapılır, ben planların bir çoğunu yurt dışından getirtiyordum. Biz bu işleri yapıyorken Türkiye’de bir tane Japon yapıştırıcı bulamıyorduk. Şimdi bakın belediye başkanları bile sağ olsun belediye başkanımız Mehmet Ellibeş, buranın müdürü İbrahim Özkalaycıoğlu, öyle bir atölye kurdular ki, çok mükemmel. Alet edevatlar tam, malzemeler en üst seviye. Böyle olunca bu hobiyi icra etmek hem kolaylaşıyor, hem çok zevkli oluyor hem de güzel eserler ortaya çıkıyor.

 

 

ÇOK MALİYETLİ DEĞİL

Pahalı bir hobi mi bu? Varlıklı olmak gerekir mi?

-Dünyadaki en maliyetsiz hobilerden sayabiliriz bunu. Zengin, varlıklı olmak gerekmiyor. Sobaya atmaktan vazgeçtiğiniz bir odunla da eser ortaya çıkarabilirsiniz, temel alet edevatlarla. Bizim kurslarda ortaya çıkarılan en baba eser ki bunlar sergilerde 10 bin, 15 bin lira civarında alıcı bulabiliyor, malzemesi 200 bilemedin 300 liraya mal edilebiliyor. Ama dedim ya ölçü bu olmaması lazım. Bu sorgulanmamalı. Bu iş için verilen emek, sarf edilen çaba, işin o boyutundan baksanız, bedel koyamazsınız eserlere. O, 300, 500 lira malzeme kullanıp ortaya çıkarılan esere arkadaşlarımız burada 1 yıl emek veriyor.

 

Bir makete 1 yıl?

-Evet 1 yıl, daha uzun sürenler de var.

 

Kimler bu işi yapabilir sorusunun galiba ilk maddesi ortaya çıktı.

-Evet bu hobide ilk kural sabırdır. Bu işi yapacak olan, yapmaya niyetlenen kişide ilk olması gereken vasıf sabırlı olmak. Eğer sabırsız bir yapınız varsa, bu iş size göre değil.

 

İkinci kural?

-İkinci vasıf, denizi sevmek. Gemiyi, yelkeni sevmek.

 

Üçüncü?

-Üçüncü yok. Sabırlıysanız ve denize gönül vermişseniz yeterli.

 

Kafa dengi eş?

-Evet bir de o var. Eşiniz de sizin hobinize karşı hoşgörülü olması lazım. Ama bu konu, diğer ikisi kadar önemli ve olmazsa olmaz değil. Ben öyle yapıyorum, kursiyerlerime de öğütlüyorum, eve iş götürmüyorum, eve iş götürülmesini önermiyorum. Bazı yeni başlayan arkadaşlarımız sonuca hemen ulaşmak istiyor, eve iş götürüyor, tabi küçük kazalar oluyor evde, masayı delenler oluyor, yapıştırıcı dökenler oluyor, onun gibi. Hiçbir şey olmuyorsa bile evde toz, talaş olabiliyor, eşler de bazen buna itiraz edebiliyor.

 

Diyelim ki heves ettim. Neresinden başlamalıyım, hangi adımları izleyeceğim, beni neler bekliyor?

-Kişi niyetlendiğinde önce havasını bir teneffüs etsin. Bir hışımla girmesin bu hobiye. Kursun verildiği merkezlerden birine gitsin, orada kendi gözleriyle görsün, gözlemlesin, çalışanlarla sohbet etsin, kafasındaki soruların cevabına ulaşsın önce. Soru işareti kalmasın kafasında. Tüm bu gördükleriyle tamam ben bu işi yaparım derse önünü kimse alamaz zaten.

 

Sonraki doğru adım hangisi?

-Bir kursa gitsin. Böyle ücretsiz kursların birine katılsın. Evde kendi başına olmasından çok daha iyi ve hızlı ilerler. Şimdi burada neler oluyor ondan bahsedeyim. Kişi burada ilk olarak teorik bilgiler alıyor. Malzemeleri tanıyor. Kullanımı hakkında ön bilgiler ediniyor. Bu hobide iş güvenliği çok önemli. Delici aletler var. Kesici aletler var. Yapıştırıcılar var. Bir Japon yapıştırıcının ne kazalara yol açabileceğini bile bilmek lazım. Torna nasıl kullanılır, şerit testere nasıl kullanılır bunları öğreniyorlar önce. Hepsi kadar önemli, teknik resim okumayı öğreniyorlar, planlarla, ölçülerle gemi inşasına başlıyorlar. Gemi modelciliği insana birçok meslek öğretir. Marangozluğu öğrenirsiniz, bakırcılığı öğrenirsiniz, kalaycılığı öğrenirsiniz, terziliği öğrenirsiniz yelken dikmek için, fiber kalıpçılığı öğrenirsiniz, kaportacılığı, boyacılığı hepsini ihtiyacınız oranında öğrenirsiniz. Ağaçları tanırsınız, ipleri tanırsınız, deriyi tanırsınız. Tüm bunları yaptığınızı fark ettiğinizde çok mutlu insanlar olursunuz.

 

 

NE TARZ BİR HAZZI VAR

Evet, insanların aldığı hazdan da bahsetmek gerekir

-Büyük haz. İnsanlar buraya eğlenmek amacıyla gelir. Eğlenme derken, kafa dinleme. İş yaparken kafanızı dağıtırsınız, eğlenirsiniz, vaktiniz çok güzel geçer. Güzel dostluklar gelişir burada. Burada tanışıp can dostu olur insanlar. Buranın dışında da ortak çok şey yaparlar. Güzel bir kafa dinleme işidir bu hobi.

 

Ağırlıklı olarak hangi meslek grubundan insanlar var bu işle uğraşan?

-Doktorlar, avukatlar, emekli askerler ağırlıkta. Meslek grubundan ziyade emekli olmuş veya emekliliği yakın olanlar bu işe ilgili. Kahvehane kültürünü sevmeyenlerin önemli tercih noktası burası. Geliyorlar, günlerce, haftalarca, aylarca, hatta yıllarca uğraşıp eser veya eserler ortaya çıkarıyorlar, bunları sergiliyorlar, hatta satıyorlar, hatta sipariş alıyorlar onları yapıyorlar, yaptıkça daha ileri seviyeleri zorluyorlar. Bizim yaptıklarımız aslıyla birebir modeller. Hepsinin en önemli özelliği yüzebiliyor olmaları. Üst seviye olarak motorlu modellere kadar çıkıyorlar. Ellerinde kumandaları gemilerini yüzdürüyorlar. Ama şunu kesinlikle belirtmeliyim ki, biz burada meslek edindirmiyoruz, hobimizle uğraşıyoruz. Arkadaşlarımız için en önemlisi hobisi.

 

 

KADINLAR DA YAPABİLİR Mİ?

Kadınların ilgisi var mı? Kadınlar da ilgi duymalılar mı?

-Kadınlar erkekler kadar çok değil. Ama yok da değil. Benim şuanda kurs verdiğim Ford Otosan’da bayan kursiyerlerim var. Burada da vardı (Gölcük Belediyesi Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi). Öyle bayanlar var ki ve öyle güzel torna, hızar kullanan var ki, yani bu hobide cinsiyet ayrımı yok, olamaz da zaten. İlk kural belli, sabrı olan herkes yapar. Hatta yelkenleri kadınlar çok daha güzel yapıyorlar.

 

Malzeme sıkıntısı var mı, ihtiyaç duyduğunuz her şeyi anında bulabiliyor musunuz?

-Bazı ağaçlar ithal oluyor. Hemen Gölcük’te gidip alıvereceğimiz şeyler olmayan şeyler de var. Çözümü basit. İstanbul’da bunların satıcıları var. Bir arkadaşımız giderken veriyoruz siparişleri, giden hepsini toptan fiyattan alıp geliyor. Öyle bazı hobilerdeki gibi yurt dışına parça siparişi ver haftalarca bekle gibi şey yok bizde.

 

Hem düşük maliyetli, hem malzeme sıkıntısı çekilmiyor, ahşap kokusu, talaş kokusu, incik boncuk, yap yapıştır, kafa dağıt, aynı zevke sahip insanlarla sohbet ede ede, kulağa oldukça hoş geliyor. “Haydi öyleyse” diyelim mi?

-Ne duruyorsunuz? Tabi ki başlayın. Kahvehane kültürünüz yoksa, akşam iş çıkışı kafamı dinlendireyim diyorsanız, sizin gibi dingin, barışçıl, sevecen kimselerle tanışıp güçlü dostluklar kurmak istiyorsanız, sanatınızı, becerilerinizi ortaya çıkarmak, göstermek istiyorsanız, model gemi konusunu düşünmelisiniz. Hangi dönemde hangi milletlerin nasıl gemiler ürettiğini, hangi ağaçları, hangi ipleri kullandıklarını öğrenmek, aynının minyatürünü ipinin cinsine kadar yapmak, tarihten günümüze tüm gemileri tanımak, denizciliği bilmek istiyorsa kişi, evet ‘haydi öyleyse’ demeli ve ilk adımı atıp bu işlerin yapıldığı merkezlerden birine ziyaret gerçekleştirmeli.

6377 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER