BEŞ İL BAŞKANINDAN BİRLİK ÇAĞRISI

Beş il başkanından birlik çağrısı

CHP, AKP, MHP, Saadet Partisi ve Büyük Birlik Partisi İl Başkanları darbeye karşı ortak basın açıklaması yapmak için kahvaltı düzenledi

CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, AKP İl başkanı Şemsettin Ceyhan, MHP İl Başkanı Aydın Ünlü, Saadet Partisi İl Başkanı Sinan Ejderoğlu ve Büyük Birlik Partisi İl Başkanı Nihat Yıldız, Saadet Partisinin ev sahipliğinde geçtiğimiz cuma günü yaşanan darbe girişimi nedeniyle ortak basın açıklaması yapmak için Güllüoğlu’nda basın mensuplarına kahvaltı verdi. Basın açıklamasında ortak bir duruş sergileyen il başkanları darbeye karşı olduklarını bir kez daha tekrarladı. İl başkanları, yönetim ve partilileriyle birlikte süreç normale dönene kadar çalışmalarını devam ettireceklerini söyledi. 

 

 

TALİHSİZLİK YAŞADIK
Saadet Partisi İl Başkanı Sinan Ejderoğlu, “Malumunuz 15 Temmuz günü bir talihsizlik yaşadık Öncelikle şahsım ve teşkilatım adına bu darbe girişimini şiddetle kınadığımızı belirmek isterim. Bu durumun bir daha yaşanmamsı için dua ediyoruz, gayret ediyoruz. Siyasi partiler bu kalkışmalardan çok çekmiştir. Bu durumlar ülkenin geri gitmesine neden olmuştur. Toplumun bütün kesimi bu kalkışmaya topyekün karşı olmuştur. Bu da bizi çok mutlu etmiştir. Bundan sonra da karşı olacağız. İktidar ve muhalefet normal şartlarda yapılır. Biz ülkenin normal şartlara dönmesi için var olan parlamenter sisteme sonuna kadar sahip çıkacağız ve bunun için bundan sonra da çalışmalarımızı devam ettireceğiz” dedi.

 

TEHLİKE ATLATTIK
CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, “15 Temmuz’da büyük bir tehlike atlatan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak herkesin ama demeden fakat demeden karşı çıkması gerekli. Biz de her türlü darbeye karşı olduğumuzu sizin karşısında tekrarlıyoruz. Darbeler ülkeye hiçbir şey kazanmamıştır. Bu darbeler hukuku ters düz etmiştir. Hukukun ters düz edildiği yerde güvenlikten söz edilemez. Kaybettiğimiz asker ve polislerimizin ailelerine baş sağlığı diliyorum. Yine 20 yaşında bir askerimizin boğazının kesifliğini görmüşsünüzdür. Onların bir suçu olmadığı bilinmelidir ve failleri varsa cezalandırılmalıdır” dedi.

 

FAİLLER YARGILANSIN
Sarıbay, “Gözaltına alına askerlerin bine yakını er. Bunların emir komuta altında olduğunu bilmek lazım. Ama failler yargılansın. Yine gözaltına alına hakim ve savcılar var. Bunların bir darbe girişimiyle alakası varsa yargılansın. Ama her yargılanma adil yargılanmalıdır. Herkesin adil yargılanma hakkı var. Bunlardan da bunun esirgenmemesi kazım. 15 Temmuz’dan sonra toplantılar yapıldı. Ben bir yürüyüşe katılma istedim ama AKP’nin ovuna dönüştüğünü düşündüğüm için katılmadım Ama bu yürüyüşler şovdan arındırılırsa biz de katılırız” ifade etti.

 

BİR MİLAT
MHP İl Başkanı Aydın Ünlü, “ Türkiye Cumhuriyeti devleti bir demokrasi sınavı verdi. Türk milleti bir şeyi daha başardı. Yani her aklına gelenin ülkede bir şeyler yapamayacağını gösterdi. Biz de diyoruz ki bu bir milat. Liderlerimize olayların yaşandığı ilk dakikalarda kamuoyunu bilgilendirmek için yaptıkları açıklamalar nedeniyle teşekkür ediyorum. Devlet tektir. Bayrak tektir, dil tektir kararlarımız tavizsizdir. Sonuna kadar kararlarımızın arkasındayız. Bu olaylara tevessül edenlere halkımız 15 Temmuz’da verdi tepkinin on katını verecektir” ifadelerini kulandı.

 

ŞİDDETLE KINIYORUM
BBP İl Başkanı Nihat Yıldız, “ Tüm vatan hainlerinin bir araya gelerek yaptıkları bu girişimi şiddetle kınıyorum. Genel başkanlığımız ve biz olaya tepkimizi koyduk. Bugün bir ve beraber olma zamanıdır. Burada il başkanlarımızla bir aradayız. Yine sokaklarda da bir aradayız. Halkımız bu terör olayına karşı durmuştur. Bu ülkemizin içine çöreklenmiş vatan hainlerinin yaptığı bir girişimidir. Gerçek suçluların ortaya çıkarılıp hukukun üstünlüğüyle yargılanmasını istiyoruz. Devletimiz ve iktidarımız şu anda işin başındadır. Bu ülkede mutlaka idamın gelmesi gerektiğini söylemiştik yine söylüyoruz. Yarından itibaren ilimizde de imza kampanyası başlatacağız” dedi.

 

TERÖR OPERASYONU
AKP İl Başkanı Şemsettin Ceyhan şu ifadelere yer verdi: “İnşallah bundan sonra da bu şekilde birlik ve beraberliğimiz devam ettireceğiz. Darbe kılıfı altında yapılma istenen terör operasyonu nedeniyle burada toplandık. 15 Temmuz günü yapılan darbeden farkı bir şeydir. Her darbenin az da olsa kendi içinde bir hukuku var. Ama 15 Temmuz’da bir bomba dahi görmeyen Türkiye Büyük Millet Meclisinin bombalandığını yaşı yeten de yetmeyen de ilk defa gördü. Doğu da ve güneydoğuda PKK, PYD terörü başta olmak üzere ülkenin birlik ve beraberliği için mücadele eden özel harekatçılarımız yoğun olduğu bölge bombalanarak birçok polisimiz şehit oldu.

 

MİLLİ İRADEYİ UNUTTULAR
Fakat bunu yapanlar bir şeyi unutuyordu o da milli irade. Halkımız hiçbir çağrıya gerek duymadan sokaklarda yerlerini aldı ve o tankların önünde durdum ama bir milim geri durmadı. Çanakkale ruhuyla terör operasyonuna karşı duran milletimize şükranlarımı iletiyorum Yine tüm partilerin genel başkanlarının yaptığı açıklamalar nedeniyle şükranlarımı sunuyorum. 3 günlük bir süreç geçirdik ve hala vatandaşlarımız sokaklarda. Eğer bu girişim sonuç bulsaydı bugün hiçbirimiz burada olamayacağımız gibi birbirimizden de haberimiz olmayacaktı.

 

ORTAK PAYDA VATAN
Bu iş bitene kadar meydanlarda olacağız. İl başkanlarımıza da ifade ettim. Gelin bu organizasyonu valimiz ve büyükşehir belediyemizin çağrısıyla Perşembe Pazarı’na taşıyalım ve hiç kimse ayırt etmeksizin herkes katılsın. Bu daveti de burada sizler aracılığıyla yapmış olalım. Bizler siyaset yapıyoruz. Ülkenin geleceğine dair önerilerimiz ve isteklerimiz farkı ama ortak payda vatan. Ama biz istiyoruz ki bu toplantıları her ay yapacağız. Bundan sonra Ağustos ayını il pazartesi günü tekrar il başkanlarımızla toplanacağız. Bu bir vahşiliktir ve 60 ve 80 darbesinden daha vahim bir durumdur.İkinci bir darbe girişimi olabilir mi biz  bu tereddütü yaşıyoruz. Hepimizin üzerine atom bombası da atılsa biz alanlardayız. Çünkü mesele vatanın bekasıdır. Güvenlik önlemlerimiz de valilik ve belediyemiz tarafından alınacaktır. Milletimiz müsteri olsun.”

16659 defa okundu.

YORUMLAR

  • Toplam 3 Yorum

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER