BEŞİROĞLU'NDAN GENÇLERE KAHVEHANE TAVSİYESİ

Beşiroğlu'ndan gençlere kahvehane tavsiyesi

Gebze Kahveciler, Çaycılar, Bilardo, İnternet Cafeler, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Barış Beşiroğlu, gençlerin kahvehanelere gitmelerinin sokaklarda dolaşıp kötü alışkanlık edinmelerinden iyi olduğunu söyledi

Gebze Kahveciler, Çaycılar, Bilardo, İnternet Cafeler, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Barış Beşiroğlu, bu haftaki konuğumuz oldu. 

Barış Beşiroğlu, toplumda kahve ve kahvecilerle ilgili olarak var olan algının değişmesi için ellerinden gelen çabayı gösterdiklerini söyledi.
Kahve kültürünün Türk toplumunun tarihinde önemli bir yere sahip olduğunu ifade eden Barış Beşiroğlu, “Kahveler Osmanlı’nda beri var olan ve geçmiş dönemde edebiyatçıların, yazarların ve sanatçıların oturdukları yerlerdi” dedi.
Oda başkanı Barış Beşiroğlu, son olarak da tüm vatandaşları üyelerinin mekanlarına davet ederek kahve içmeye çağırdı.

 

***

Kendinizi biraz tanıtır mısınız?

-1977 Trabzon doğumluyum. İlk ve orta öğrenimimi Çayırova’da tamamladım. Liseyi de Gebze Sarkuysan Lisesi’nde okudum. Evliyim. 2013 yılından beri de oda başkanlığı görevini yapmaktayım.

 

4 İLÇEDEN BİR YÖNETİCİ

 

Odanız ne zaman kuruldu ve kaç üyeniz var?

-Gebze Kahveciler, Çaycılar, Bilardo, İnternet Cafeler, Esnaf ve Sanatkarlar Odası 1997 yılında kuruldu. Odamızın mevcutta 450 üyesi var.

 

Ne zaman beri oda başkanlığı görevini yürütüyorsunuz?
-Odamızın 2013 yılında yapılan olağan genel kurulunda başkanlığa aday oldum ve seçildim. Oda başkanı olurken Gebze, Darıca, Çayırova ve Dilovası’nda olmak üzere her ilçeden bir kişiyi yönetim kuruluna aldım.

 

Oda olarak üyelerinize ne tür hizmetler veriyorsunuz? 

-Oda yönetimine geldiğimiz günden beri üyelerimize daha iyi hizmet vermek için çaba sarf ediyoruz. Yeni çıkan yönetmenlikler gereği esnafımızın alması gereken hijyen eğitimini odamız bünyesinde üyelerimiz verdik. Bu eğitimlere devam edeceğiz. Ayrıca yine yeni yönetmeliğe göre iş güvenliği ve sağlığı konusunda üyelerimize gerekli eğitimler vererek üyelerimizin sertifikalarını almalarını sağladık. Üyelerimizin gerek ruhsat veya başka sorunları konusunda oda olarak her zaman gereken yardımı veriyoruz.

 

EĞİTİMLER DEVAM EDECEK

 

Üyelerinize yönelik yeni çalışma ve projeleriniz var mı?
-Yönetim kurulumuzla birlikte her zaman üyelerimizle iletişim halinde olan bir oda olmak istiyoruz. Bunun için de tüm üyelerimizle gruplar halinde bir araya geleceğiz. Böylece üyelerimizin sorunları ve bizden beklentilerinin neler olduğunu konuşacağız. Oda olarak üyelerimizin sorunlarının çözümünde elimizden geleni yapacağız. Ayrıca verdiğimiz hijyen eğitimi olsun, iş sağlığı ve güvenliği eğitimi olsun bu eğitimlere devam edeceğiz. Üyelerimiz, temiz ve hijyen içerisinde çalışsınlar diye elimizden gelen desteği vereceğiz.  

 

Toplumda kahve ve kahvecilerle ilgili kötü bir algı var. Bu algıyı değiştirmek için neler yapıyorsunuz?
-Ne yazık ki toplumumuzda böyle bir algı var. Ancak şunu ifade etmek istiyorum ki kahveler Osmanlı’nda beri var olan ve geçmiş dönemde edebiyatçıların, yazarların ve sanatçıların oturdukları yerlerdi. Burada oturup kültürel ve sanatsal sohbetler edilirdi. Kahve kültürü toplumumuzda kökleri çok eskilere dayanıyor. Hatta kahve ve kahvehaneler toplumumuzda o kadar büyük önem taşıyordu ki atasözlerine, deyişlere bile konu olmuştur. ‘Bir kahvenin kırk yıl hatıra var’ gibi. Bizler de oda olarak bu kötü algıyı yıkmak için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Bu anlamda başta üyelerimizin müşterilerine karşı ve diğer esnafa karşı daha saygılı, daha dikkatli davranmaları konusunda dileklerimiz var. Bugün bir mahallede bulunan kahve, o mahallenin her şeyidir. Çünkü herkes o kahvede bir araya gelir. Herkes kimin kim olduğunu bilir. Gençlerin kahveye gelmeleri, gidip sokaklarda olmalarından daha iyidir. Çünkü kahvede gençlere kimse bir kötü bir alışkanlık kazandıramaz. Esnaf olarak bizler de çağımızın gereği mekanlarımızın fiziki şartlarını değiştirmeliyiz.

 

SİGARA YASAĞINA ALIŞTIK

 

Yerel yöneticilerden ne tür beklentileriniz var?
-Geçmişte yerel yöneticiler, seçimden seçime esnafımızı ziyaret ediyordu. Ancak şimdiki yerel yöneticiler her zaman esnafımızın yanında. Gerek valimiz, gerek kaymakamlarımız gerekse de belediye başkanlarımız olsun her zaman esnafla iç içeler. Böyle olunca esnaflar olarak yaşadığımızın sorunların çözümü daha çabuk oluyor. Yeri geliyor cumhurbaşkanımız bile esnafımızı ziyaret ederek bir çayını içiyor. Bu durum bizleri çok mutlu ediyor. Herkesi kahvelerimize davet edip bir kahvemizi içmelerini diliyoruz. Atalarımızın dediği gibi bir kahvenin kırk yıl hatırı vardır.

 

Sigara yasağı üyelerinizi nasıl etkiledi?
-Sigara yasağı ilk çıktığı dönem üyelerimizin işlerinin azalmasında yönünde bir etkisi oldu. Ancak zamanla gerek üyelerimiz olsun gerekse de vatandaşlar yasağa alıştı. Başta üyelerimiz yasağa uygun olarak işyerlerinden fiziki değişiklikleri yaptılar. Vatandaşlar da yasağa uymak anlamında esnafı zor durumda bırakmadılar. Şimdi kahvelere bakınca temiz bir havada insanlar gelip hem sohbet ediyor, hem gazetelerini okuyor hem de oyunlarını keyifle oynuyorlar.

 

1666 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER