BESLER: TÜRKİYE'NİN BİRİNCİ SORUNU ŞİDDET

Besler: Türkiye'nin birinci sorunu şiddet

Genişletilmiş Marmara ve Ege Baro Başkanları Toplantısı Wellborn Luxury Hotel’de gerçekleştirildi

Kocaeli Barosu’nun ev sahipliğinde yapılan, Genişletilmiş Marmara ve Ege baro başkanları toplantısı dün Wellborn Luxury Hotel’de yapıldı. 3 ayda bir gerçekleşen toplantıya Ege ve Marmara Bölgesi’nden toplam 21 ilin baro başkanlarıyla, baro temsilcileri katıldı. Toplantıya baro başkanlarının yanı sıra Türkiye Barolar Birliği(TBB) Başkan Vekili Av. Berra Besler ve TBB Yönetim Kurulu Üyeleri Av. Kürşat Karacabey, Av. İzzet Varan ve Av. Gülcan Türe katıldı. Toplantıda Avukatlık meslek sorunlarıyla ülkemizdeki hukuki sorunlar görüşüldü.

 

21 İLİN BAŞKANLARI

Toplantıya; Kocaeli, Sakarya, Bursa, Çanakkale, Aydın, Afyonkarahisar, Balıkesir, Bilecik, Denizli, Edirne, İstanbul, Yalova, Uşak, Tekirdağ, Muğla, Manisa, Kütahya, Kırklareli ve İzmir baro başkanlarının yanı sıra Ankara ve Antalya baro başkanları da katıldı. Program başlangıcında konuşan Kocaeli Baro Başkanı Sertif Gökçe, tüm baro başkanların teşekkür ederek gündem hakkında bilgi verdi. Gökçe, bu toplantıların çok verimli olduğunu söyleyerek bu toplantının da bir önceki toplantı kadar verimli geçmesini dilediğini belirtti.

 

GÜNDEM ÇOK AĞIR

Gökçenin ardından konuşan Sakarya Barosu Başkanı Zafer Kazan, “Konuşacak birçok konu var. Ülkenin gündemi çok ağır. Maalesef artık anayasanın olmadığı, olup da dikkate alınmadığı belki de tanımıyorum dendiği, ağır şartlarda mücadele etmeye çalışıyoruz. Meslek şartları çok daha zorlaşıyor. Bu zamanda karşı karıya kaldığımız muameleler çok değişiyor. Avukatlar olarak bu düzenin altında ezilmek istemiyoruz. Bugün gündemimizdeki konular önemli konular. Anayasasının dahi tanınmadığı bir ülkede bunları nasıl başaracağız diye düşünüyoruz ama hiçbir zaman umutsuzluğa düşmeden mücadelemize devam edeceğiz” dedi.

 

 

ZOR ZAMANLARDAN GEÇİYORUZ

TBB Başkan Vekili Av. Berra Besler ise şu ifadelere yer verdi: “Bu ortamda ne kadar sık bir araya gelirsek kendimizi o kadar güçlü hissederiz. Hepimizin bildiği gibi ülke çok zor zamanlardan geçiyor. Bir yandan üst üste aldığımız acı haberler, bir yandan cumhuriyetimizin kazanımlarına karşı yapılan ağır müdahaleler. Bir yandan ülkenin doğusunda askerlerimiz, polislerimiz terör örgütüyle girilen çatışmalar sonucu hayattan koparılıyor, bir yandan da demokraside eşi benzeri görülmemiş bir şekilde sokağa çıkma yasakları ortaya çıkıyor, şehirler yaşanmaz hale geliyor, insanlar yaşam alanlarından uzaklaştırılıyor.

 

ÜLKE KUTUPLAŞTIRILDI

Onlarca insanımızı yitirdiğimiz bombalı saldırının üzerinden daha zaman geçmeden, yurttaşlarımız bu acının yasını tutmadan, çeşitli çelişkili açıklamalar yapıldı. Korku toplumu olduk. Ülke kutuplaştırıldı. Halkın yargıya olan güveni azaldı. Cerattepede olduğu gibi yargı süreci beklemeden yapılan müdahaleye karşı halkı koruması gereken emniyet güçleri hukuku savunan halka karşı yağmacıları korumuş, şiddete uğrayan halk bir de suçlu bulunmuştur. Oysa şu anda ister askere pusu kurarak yüzünü göstersin, ister başkentin orta yerinde bombalar patlasın, isterse sokağın ortasında kadın cinayetleri işlensin Türkiye’nin birinci sorunu şiddet ve bu şiddeti besleyen nefret dilidir.”

3760 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER