BİLİŞİM VADİSİ'NDE BÜYÜK SKANDAL

Bilişim Vadisi'nde büyük skandal

ABD’deki Silikon Vadisi örnek alınarak Kocaeli Gebze Muallimköy’de yaptırılan teknoloji geliştirme merkezi Bilişim Vadisi’nde skandallar zinciri yaşanıyor

Sözcü'den Veli Toprak'ın haberine göre, yandaş firmaya ‘davetiye usulü' verilen vadinin yapımı için “Avrupa'nın en iyi kamu binası” ödülü alan üç ayrı bina yıkıldı. Vadinin çevresinde köylülere ait arsalar ise değerinin altında bir fiyata toplanıyor.

 

KAMU SERMAYELİ ŞİRKET

Bilişim Vadisi'nin hayata geçirilmesi için kamu sermayesi ağırlıklı Muallimköy Teknoloji Geliştirme Bölge Yönetici Şirketi kuruldu. Şirketin Tübitak (yüzde 35), Kocaeli Büyükşehir Belediyesi (yüzde 20), Gebze Teknoloji Üniversitesi (yüzde 15), TSE (yüzde 20), KOSGEB (yüzde 5), İTO (yüzde 1), İSO (yüzde 1), Kocaeli Sanayi Odası (yüzde 1) ve Gebze Ticaret Odası (yüzde 1) ortağı oldu.

 

İHALESİZ, YANDAŞ FİRMAYA

Kuruluş aşamasında şirket ortaklarından 30 milyon lira toplandı. Hiçbir ihaleye çıkılmadan, davetiye yöntemiyle Bilişim Vadisi'nin işi AKP'ye yakınlığı ile bilinen Haldızlar İnşaat firmasına verildi. Firmaya da 23 milyon kaynak aktarıldı. Firmanın AKP'li bir bakana yakın olduğu Kocaeli'nde yaygın olarak konuşuluyor. Firmanın apartman, okul, lojman, gibi iş bitirmeleri var. Ancak Türkiye'nin en prestijli bilişim alt yapı işini alması kafaları karıştırdı.

 

ÖDÜLLÜ BİNALAR YIKILDI

Bilişim Vadisi için ödüllü binalar yıkıldı. 2012 yılında Avrupa'nın en iyi kamu hizmet tesisi seçilen ve Avrupa Gayrimenkul ödülü alan 3 ayrı bina yıkıldı. Ünlü mimar Prof Ahmet Vefik Alp tarafından tasarlanan ve 50 milyon dolara yapılan Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü binaları mahkeme kararına rağmen yıkıldı. Gerekçe olarak da ‘Binalar, 2007 deprem yönetmeliğine uymamaktadır' tezine sığınıldı. Mahkemenin belirlediği Bilirkişi Heyeti ise 4 Aralık 2015 tarihinde “Binalar yeni, alanın planına aykırı değil, yıkılmamalı” görüşünü bildirdi. Bir gecede 50 milyon dolar harcanan binalar çöpe gitti. Mimar Vefik Alp, Bilişim Vadisi'ne karşı hukuk mücadelesi veriyor. Konunun Sakarya Bölge İdare Mahkemesi ve Danıştay'a taşınması bekleniyor.

 

SÜRE GEÇTİ, TESLİM EDİLMEDİ

Mayıs 2015'te işi alan yüklenici firma Haldızlar, Haziran 2016'da Bilişim Vadisi'ni teslim edecekti. Ancak proje henüz bitirilmedi.

 

KÖYLÜNÜN ARSASINA UCUZ KAPATMA

Vadinin yanı başında bulunan köylülere ait araziler ise değerinin altında bir yöntemle toplanıyor. CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan ‘Hukuksuzluk Vadisi' olarak nitelendirdiği Bilişim Vadisi'ndeki skandallara dikkat çekti. Köylünün elindeki arsanın izale-i şüyu yöntemiyle alındığını belirten Tarhan, “Konuyla ilgili Fikri Işık'a (Sanayi Bakanı iken şimdi MSB'ye kaydırıldı) defalarca önerge verdim. Geç verilen yanıtta bakanlık adeta kendisini her şeyin dışında tutmuş ve ‘görmedim, duymadım, bilmiyorum' demiştir” ifadesini kullandı. Tarhan, vatandaşların arsalarında kamulaştırma yöntemi uygulanmamasını eleştirdi. Arsanın gerçek değerinin yüzde 50'si üzerinden ihaleye çıkıldığını ayrıca yüzde 15 teminat istendiğini hatırlatan Tarhan, arsa sahiplerinin mağdur edildiğini söyledi.

11857 defa okundu.

YORUMLAR

  • Toplam 7 Yorum

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER