BİR DEĞİŞİK HOCA; SEYDİ HOCA

Bir değişik hoca; SEYDİ HOCA

Kocaeli Üniversitesi akademisyenlerinden Yrd. Doç. Dr. Seydi Çelik ile kendisini farklı kılan şeyleri konuştuk. Dersleri neden farklı işliyor? ütopyaları neler, bunu hayata geçirmek için ne yapıyor bir bir ele aldık

Merhaba...

Bu hafta bir portreyle karşınızdayım.

Öncelikle belirtmeliyim. Bizim Kocaeli Gazetesi’nde Kocaeli Üniversitesi’nden mezun çok arkadaş var. Hem oradan mezunlar, hem de gazeteciler. Onlardan bana üniversiteden model bir akademisyen önermelerini rica ettim. Neredeyse herkes ‘Seydi hocayla görüş’ önerisinde bulundu.

Neden “Seydi hoca” dedim. “Bir değişik hoca Seydi hoca” dediler. Buldum, konuştum.

Lafı çok dolandırmayayım. İlk kez bu vesileyle tanıştığım KOÜ Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Seydi Çelik ile sizin de tanışmanızı istedim. Bakalım O’nu değişik kılan neymiş?... Buyurun...

 

Hocam merhaba... Önce Seydi Çelik’e özgeçmiş yaptırmak istersek, neler söylersiniz?

-Ben 1967 İzmit doğumluyum. Balkan göçmeni bir ailenin mensubuyum. İzmit Endüstri Meslek Lisesi Elektronik Bölümü’nü bitirdim. Ardından İstanbul Üniversitesi’nde önce felsefe okudum, sonra aynı üniversitenin hukuk fakültesini bitirdim. İstanbul Üniversitesi’nde asistanlıktan sonra Kocaeli Üniversitesi’nde doktora ve sonrasında da yardımcı doçentlik unvanları elde ettim, bu görevi sürdürmekteyim.

 

KOÜ’ye kaç yılında geldiniz?

-96 yılında KOÜ’de başlamıştım. Depremden sonra İstanbul Üniversitesi’ne geçtim, 6 sene sonra da tekrar KOÜ’ye döndüm.

 

Burada hukuk fakültesi kadrosundasınız. Hangi derslere girmektesiniz?

-Kamu hukuku, insan hakları, demokrasi tarihi, kamu özgürlükleri, siyasi düşünceler tarihi gibi dersler üzerinde yoğunlaşıyoruz. Daha çok anayasa hukukuna çok yakın duran bir anabilim dalıyız, anayasa hukukunda da başka bölümün derslerine de girmekteyim.

 

 

Arkadaşlarımdan duydum. Farklı bir hocalığınız varmış. Ders işleme modeliniz bile farklıymış. Öğrencilerin kendi aralarındaki sohbetlerle adı sık geçen hocalardanmışsınız. Neden olabilir ki?

-Pek çok hoca aslında kendince farklı şeyler, denemeler yapmaya çalışıyordur mutlaka. Öğrenciler tarafından çok sevilen hocalar da var, fedakarca öğrencilere bir şeyler katmak, onların sorgulamasını, düşünmesini gerçekten sağlamaya çalışan pek çok hoca var. Onlarla nerede farklılaştığımı ben bilmiyorum.

 

Var demek ki bir fark? Düşünün bakalım biraz...

-Ben ezberci eğitime karşıyım. Belki bu nedenledir. Şuna inanıyorum, eğer ezberci bir eğitim yapılacaksa örgüt eğitime gerek yok, yaparsınız açık öğretim, verirsiniz kitapları, öğrenciler okurlar bu kitapları, girerler sınavlarına, geçerler, alırlar diplomalarını. Ama eğer yüz yüze temas halinde bir eğitim iddiasıyla yola çıkılmış, bu kadar bina, bu kadar hoca, bu kadar yatırıma girilmişse bunun bir farklılığı olmalı. Öğrencilerime söylüyorum; “Ben neticede sizin okuyacağımız kitabı burada okuyorsam, hatta yazdırıyorsam, altını çizdiriyorsam, bunun bir anlamı yok. Sizin de gözünüz var, sizin de aklınız var, okuma-yazmanız herhalde var. O zaman siz de bunu evde okuyabilirsiniz, altını kendiniz çizebilirsiniz, dolayısıyla buraya geliyorsanız, başka şeyler de olabilmeli” diyorum. O nedenle örneğin ben kesinlikle dersleri gündemle işliyorum. Gündeme gelen anayasa problemleri, hukuk problemleri gibi bir problemi alıp derste bunu tartışmaya açıyorum. Öğrencileri katmaya çalışıyorum. Öğrencileri düşündürtmeye, sorgulatmaya çalışıyorum. Motomot ders anlatma şeklinde yürümüyor.

 

Bu nedenle mi dikkat çekiyor acaba?

-Bu tarz öğrenciye farklı geldiği için biraz garipseniyor. Çünkü onlar da liseden ezberci eğitimle gelmişler ve bunun devam etmesini istiyor. Çünkü kolay olan bu. Öğrenci nereye çalışacağını, nereyi ezberleyeceğini bilirse kendini güvende hissediyor. Burada siz sorgulamayı ve düşünmeyi öğrenmeniz lazım. Üniversite dediğimiz kavram bu zaten. Üniversite bilgi üretilen yer olmalı.

 

 

Bilgi üretilmiyor mu?

-Kocaeli Üniversitesi zaten kendini bilgi üreten yer olarak tanımlamadı. YÖK bir çok üniversiteyi bilgi üretilen yer olarak görmüyor. YÖK’ün KOÜ’ye biçtiği rol öğrenci merkezli. Yani öğrenciyi yetiştirmeye yönelik meslek edindirme kursuna daha yakın bir eğitim stili ortaya koyuyor. Yani ben kendi ifademle yüksekokul bile diyemiyorum bir lise. Ezberci eğitimi devam ettiriyoruz. Ben böyle yapmıyorum, istiyorum ki ezber olmasın, düşünsün sorgulasın öğrenci. Böyle bir ders moduyla karşılaşınca öğrenci önce şok oluyor ama sonra bunu daha çok beğeniyor. Ben ödev veriyorum genellikle ve ödevleri çok önemsiyorum. Bu ödevler de liselerdeki gibi ödevler değil. Mesela film izletiyorum onlara, belgesel izletiyorum, ve bunları yorumlamalarını istiyorum. Seçtiğim filmlerin hepsi de bir şekilde ya anayasa hukukuna, ya siyaset bilimine, ya felsefeye bir şekilde dokunan filmler. Öğrenciler bu filmleri değerlendirirken aslında bütün bu bilim dallarına giriş yapmış oluyor. Düşünmeye, sorgulamaya başlıyor. “Hocam hayatımda ilk kez düşündüm” diyen öğrencilerim var. Düşünün durumu. Sistem öğrencinin düşünmesine, sorgulamasına izin vermiyor. Öğrenciler hazırlanmış soruların cevaplarını ezberleyerek ilerlemeye devam ediyor. Ben de buna çomak sokuyorum. “Bu böyle olmaz” diyorum.

 

Düşündürttüğünüz, sorgulattığınız için başınız ağrıdı mı hiç?

-Bir soruşturma da ben geçirdim, sırf bunları yaptığım için, üstelik siyaset bilimi bölümünde, anayasa hukuku dersinde. Bir kitabı ödev olarak okuttuğum için bir soruşturma geçirdim.

 

Hangi kitap bu?

-Karl Marx’ın ‘Komünist Manifesto’su… Bu siyaset biliminde okutulması gereken bir kitap, özellikle de iktisadi ve idari bilimler fakültelerinde. Diğer branşlar için de bu söylenebilir ama siyaset biliminde özellikle karşılaştırmalı okutulmalı her şey. İnsanların alternatifleriyle görmesi lazım konuları. Biraz önce söylediğim gibi hazır sorularımız var, cevapları var, bunlar öğretilsin isteniyor, bunların dışında bir şey söylendiğinde bunun karşılığında hemen beton gibi dikiliveriyorlar.

 

 

Sizce, siz üniversitede siyaset yapıyor musunuz?

-Kesinlikle siyaset yapmam görevimde… Derdim, öğrencilerim düşünsün, sorgulasın. Bunu öğrencimin yüzü suyu hürmetine, kaşı gözü hürmetine yapmıyorum. Bu toplumda ben de yaşıyorum. Ne kadar araştıran, sorgulayan birey yetiştirirsem ben de bu toplumda daha rahat yaşayacağıma inanıyorum. Çünkü gerçekten sorgulamadan düşünmeden yaşayan bireylerin olduğu bir toplumda biz de sıkıntı  çekiyoruz. Çok sıkıntı çekiyoruz. Nitekim bir rektör yardımcımız çıktı, ‘ben cahil insan istiyorum’ dedi. Bu bir itiraftır. Bu bangır bangır bir itiraftır. Cahil istiyor çünkü daha rahat yönetebiliyor. Demokrasi gerçekten sorgulayan, bilinçli, bilinç sahibi, akıllı insanların rejimidir. Bu da eğitimli toplumla elde edilebilen bir şey. Sorgulayan, düşünen, tartışabilen, eğitimli insanlar yetiştirebildiğimiz zaman demokrasiyi de inşa edebiliriz diye düşünüyorum.

 

Anladım, peki sadece öğrencilere mi sorgulatma, düşündürtme gayreti içerisindesiniz, toplumun diğer kesimlerine de ulaşmak gibi bir düşünceniz, gayretiniz var mı? Mesela güzel sanatlarla, müzikle mesaj verme eğilimi, dürtüsü gibi...

-Birçok sanat dalına ilgi duydum. Üniversitede okurken bunların eğitimlerini de almaya çalıştım, kurslarına gittim. Ancak hukuk fakültesine geçtikten sonra, daha ağır bir branş olduğu için bunları ertelemek durumunda kaldım. Özellikle doktora sürecim çok sancılıydı, 6 senem bir kütüphanenin içerisinde geçti, o 6 senenin sonunda dışarı çıktığımda resim kursuna devam etmek istedim. Araştırdım, belediyenin konservatuarı bana uygun geldi, kayıt yaptırmaya gittim, resim kursu kontenjan dolu dediler, bu sene heykel kurslarına katılın seneye resim kursuna geçersiniz dediler. Heykel kursuna başladım ve ben bu heykel sanatını çok sevdim. Tesadüfen karşılaştım bu sanatla ama çok sevdim. 3 boyutlu düşünmek çok farklı bir şey. 3 boyutlu üretmekten ben büyük zevk aldım. 4 yıl heykel eğitimi aldım. Resimde kötüyüm ama heykelde iddialıyım. Önüme bir çamur konduğunda her şeyi yapabileceğim kanaatindeyim.

 

Her iddialı sanatçı gibi sizin de bir atölye açma hayaliniz oldu mu?

-Açtım zaten, bir heykel atölyem var. Marmara Üniversitesi’nden çok iyi bir hocam vardı, onunla eğitimi tamamladıktan sonra atölye hayali kurdum bir süre. 4 sene düşüncede kaldı, sonra kurdum atölyemi.

 

Şimdi siz mi kurs veriyorsunuz?

-Hayır, kendi heykellerimi üretiyorum bu atölyede. Ama benim eşim dostum çok. Gelen giden çok olur benim atölyeye, genellikle her gelenin önüne bir çamur koyuyorum, yapsın bir şeyler diye. Çünkü senim heykeli sevdirme gibi bir misyonum da var kendimce. Tuyatronun tozu gibi, bizde de insanın eline çamur değdi mi geliyor gerisi. Gelenin önüne çamur koyuyorum, bakıyorum birinde yetenek var, ısrar ediyorum, geliyor, birlikte çalışıyoruz, ortaya bir şeyler koyuyoruz.

 

 

Sergi açtınız mı hiç?

-İki tane sergi açtık. Geçen sene ve bu sene. Orada benim eserlerimden ziyade, diğer arkadaşların eserlerini sergilemeyi tercih ediyorum. Teşvik olsunlar, başarılarını çoğaltsınlar istiyorum. Çok başarılı arkadaşlarım var. Heykel sanatında çok iyi yere gelecek kimseler var aramızda. Büyük sanatçılar çıkacak atölyemizden.

 

Heykellerinizle mesaj veriyor musunuz? Karamsar mı, umutlu mu, güllük gülistanlık mı anlatıyor genellikle sizin veya diğer sanatçıların eserleri şu sıralar?

-Saint Simon adında bir sosyolog var. Onun bir ifadesi var, burjuvaziye yapıyor bu konuşmayı, diyor ki; ‘siz bize nasıl bir toplum istediğinizi söyleyin biz onun resmini çizeriz, biz onun romanını yazarız, biz onun şiirini yaparız, biz onun heykelini dökeriz ve toplumu sizin istediğiniz biçime getiririz’ Şimdi bu sanatın etki derecesini göstermek için yeterli. Sanatı iyiye kullanırsanız iyidir, kötüye kullanırsanız çok zarar verir topluma. Dolayısıyla sanatı da iyiye yönelik kullandığınız takdirde toplumu yeniden biçimlendirme ve daha iyiye, daha iyi bir toplum hayaline götürebilme şansınız var ki sanatçıların burada çok önemli bir tarafı var, sanatçılar hep daha iyi nasıl bir toplum olur hayalini içlerinde tutan barındıran besleyen ve bunları yazan çizen insanlardır. Yani ütopyalarını kaybetmeyen insanlardır ve her zaman ütopyaları olmuştur. Bizde ise gördüğüm, herkesin ütopyaları bitmiş. Kesinlikle ütopyalarımız bitmiş. Biz birileri bir şey desin büyüklerimiz bilir modundayız. Kadınlar kocamız bilir, işçiler patronumuz bilir, halkımız da siyasilerimiz bilir modundalar. Kendileri hiçbir şey yapamazmış gibi, hiçbir şey ortaya koyamaz, üretemezmiş, yeni bir toplumun oluşmasında bir tuğla koyamazmış gibi tavrı var. Bizi birileri biçimlendirsin, biz onların biçimlendirdiği şekilde yaşayalım modundalar. Ayrıca bu bir de kendi ideolojik tercihlerine de uygunsa şayet tamamen biat ediyorlar, hiçbir şekilde sorgulamıyorlar, yanlışlarını bile görmüyorlar. Dolayısıyla o zaman toplum daha da kötüye gidiyor.

 

Umutsuzluk var yani sizin eserlerde, öyle mi düşünmeliyim bu sözlerinizle?

-Gerçi felsefeciler için söyledi o sözü ama Sokrat savunmasında, ‘ben bu sitenin at sineğiyim’ demişti, yani bir at sineği ata nasıl rahatsızlık verip onu dinamik, diri, uyanık tutar, herkes bir at sineği olmalı. Rahatsız etmeliyiz, etmeliyiz ki yapıyı ayakta tutabilelim. Birilerimiz at sineği olmazsak her şey baştan kabullenilir, yapı köhneleşse bile umursanmaz, görünmez, eleştirilmez olur. Nihayetinde yapı çöker. Pek çok medeniyet bu yüzden çöktü. Çöktüğü zaman da hepimiz altında kalıyoruz.

 

Tekrar sormak istiyorum, karamsar mısınız?

-Karamsar bir tablo da çizmek istemiyorum. Atölyeme de gelen, çalışmalara başlayan arkadaşlarıma da bakıyorum, ilk eserlerinde hep karamsarlar. Buradan da anlıyorum ki ülkede büyük bir karamsarlık var. İnanılmaz bir bitmişlik duygusu var. Oysa böyle olmamalı. Ancak şu da var ki; tarihe baktığımızda tam da bu karamsarlık, bitmişlik duygularının olduğu dönemlerde yeni akımların, devrimlerin, dönüşümlerin yaşandığını görürüz. Dolayısıyla bu belki de bir işaret. Yani yeni dönüşümler belki de kapımızda... Ütopyalarımızı yitirmememiz lazım.

 

 

Ütopya... Hazır konusu geldi, sizin mutlu toplum ütopyanızdan ve bunun için attığınız adımdan, yani şu meşhur ‘Düşler Bahçesi’ konusundan konuşalım... Nedir bu Düşler Bahçesi, nereden çıktı bu fikir, eylem?

-Şimdi 1800’lü yılları düşünün. O vahşi kapitalizm yıllarında ütopyaların ortaya çıktığını görüyoruz. Böyle sürmez, böyle gitmez dendiğinde bir takım fikirler gelişti. Mesela bir fabrikatör Robert Owen çıktı, bu vahşi düzen bana ters dedi. Amerika’da bir arazi satın aldı, topladı işçilerini aileleriyle 5 bin kişiyle yeni yerde bir toplum düzeni oluşturmak istedi. Çok güçlük çekti, hatta yoruldu, ülkesine geri döndü ancak kalanlar New Harmony denilen bu düzeni başarıya ulaştırdı. Bu bir milattı. Bu insanlar kendi komün üretimlerini yaptılar, kendilerini yönettiler. Çok ülkeye, çok yasaya esin kaynağı oldu bu düzen. Ütopyalar bitmemeli dediğim de bu benim. Yeni yeni denemeler yapılabilmeli. Ben de kendimce, sahip olduğum küçük bir toprak parçasını bütün arkadaşlara insanlığa duyuru yaparak dedim ‘gelin’, hani ‘benim bir toprak parçam olsa şunları şunları yapardım’ diyen varsa gelsin ona hemen küçük bir yer vereceğiz, orada istediğini eksin biçsin çağrısı yaptım, şimdi böyle bir kulvar açtım kendime.

 

Sizin bir araziniz vardı, buraya insanları çağırdınız, gelin birlikte ekelim dikelim dediniz öyle mi? Çağrınıza cevap aldınız mı?

-Evet. Nisan ayında startını verdik. Şuanda 9-10 aile komün bir bahçe sahibiyiz. Aileler geliyor, fidanını, fidesini dikiyor. Zaman zaman geliyor, sulamasını bakımını yapıyor. Çıkan ürünleri topluyor, yiyor. O senindi, bu benimdi gibi bir şey yok. Topluyor pişiriyor yiyor, ekiyor biçiyor burada. Düşlerimizin bahçesini kuruyoruz burada ailelerle elbirliği imece içerisinde. Köylerimizdeki eski imece geleneğini bir bir adım daha ileri götürdük, biz burada mülkiyete de karşı çıkıyoruz, gerçekten insanlar arasındaki eşitsizliğin kaynağını mülkiyet olarak görüyorum ben. Bu mülkiyet ilişkilerinde bir insanlara farkındalık oluşturabilmek, onların kafalarında bu mülkiyeti sorgulatmak amacıyla da böyle bir deneyime giriştik, bakalım sonunda nasıl bir üretim biçimine ulaşacağız. O alanda neler yapılması gerektiğinin tartışmalarını da birlikte yürütüyoruz. Ben tek başıma böyle olsun, şöyle olsun diyemem. Böyle bir şey amacımıza da aykırı olur, hep birlikte bunun nasıl olması gerektiği yönünde kafa yoruyoruz, her yola evrilebilir, geçmiş tecrübeleri de teorik uygulamaları da inceleyerek nereye gideceği konusunda biz de merakla bekliyoruz.

 

Bu komün bahçe konusu, başka yerde var mı duydunuz mu yoksa ilk siz mi başlattınız böyle bir şeyi? Kocaeli’de böyle bir şey ben duymadım henüz.

-Ben de görmedim. Duymadım da. Belki de vardır ama ben burada duymadım şuana kadar. İstanbul’da bazı uygulamalar olduğunu duyuyorduk, işte Boğaziçi mezunlarının bazıları proje yaptılar, yer aldılar buraya evler yaptılar yerleştiler ama şuanda ne aşamadalar şuanda o konuda bilgi sahibi değilim ama Türkiye’de uygulamalarının olduğunu biliyorum, biz de İzmit’te böyle bir uygulamaya başladık.

 

Peki... Biz de başarılar dileyelim.

-Teşekkürler

 

18876 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER