BİR TANIYAN ŞANSLI, BİR DE TANIMAYAN; PAPETTİ MAHMUT

Bir tanıyan şanslı, bir de tanımayan; Papetti Mahmut

Hiç tanımayanın bile sokakta birkaç defa mutlaka denk geldiği Mahmut Eymirli, nam-ı diğer Papetti Mahmut kim olduğunu anlattı. Papetti’yi tanıyan da şanslı, tanımayan da…

İzmit’in sembol isimlerinden. Yaşam tarzı, insan ilişkileri, motosiklet ve hayvan sevgisi, mizah anlayışı, karakteristik yüzü, kahkahası, muhabbeti ve eşek şakaları ile bu kente damgasını vurmuş bir isim. Her ne kadar yaramaz bir çocuk gibi olsa da ve yaptığı şakalar ile birçok kişiyi kızdırsa da kimse ona gerçek anlamda kızamıyor. Tam olarak kendine has biri. Eşine değil  İzmit’te başka herhangi bir yerde zor rastlanacak bir adam. İşte karşınızda Papetti Mahmut; “1962 yılında Ankara’da doğdum. 1964 senesinde GOODYEAR firmasının açılmasıyla ailem İzmit’e taşındı. Bundan sonra hiç taşınmadan bugüne kadar İzmit’te ikamet ettim. Zafer İlkokulu’nda ilk öğrenimini tamamladım. Ortaokulu İnkılap Ortaokulu’nda okudum. Burada Güngör Arslan ile sıra arkadaşlığı yaptım. Daha sonra Sanat Okulu’nda Motor bölümüne başladım. Okulunu siyasi olaylar nedeniyle 3’üncü sınıf 2’inci döneminde bırakmak zorunda kaldım.

 

YAPMADIĞIM İŞ KALMADI

1978 yılında babasıyla Hilal Pasajı içerisinde bulunan Papetti Müzik’i açtım. Papetti, o yıllarda çok popüler olan İtalyan bir saksafon sanatçısının adı. Telif hakları yasasından önce plak ve bant kayıt stüdyosu olan Papetti Müzik’te, genelde yabancı ağırlıklı müziklerin kayıtları yapılıyordu. Papetti’nin İzmit’in müzik kalitesinin gelişmesine büyük katkısı var. 1986 yılında telif hakları yasası çıkana kadar devam ettim. Dükkanı kapattıktan sonra video kaset kiralama işi yaptım. Daha sonra Sis videoyla birleştik. Bu dükkanda kapattıktan sonra bu işi yapan daha büyük bir firmaya geçtim. O firmada telif haklarına dayanamayıp kapanınca dükkanı Burger Quen’e çevirdik. O zamanlar burada büyük hamburger şirketleri yoktu. Burada kendi özel hamburgerimizi ürettik ve çok sevildik. İzmit’te müdavimleri oluştu.

 


Motorsiklet tutkusu herkes tarafından bilinen Papetti, kullandığı birbirinden güzel motorlarla beğeni topluyor.

 

İZMİT’İN EFSANE BARI MERCURY’İ AÇTI

Bu hamburgerciden sonra şu an hala aynı sektörde devam eden Emre Kutluer ile Mercury barı açtık. Sadece rock müzik üzerine canlı performansların sergilendiği bu bar Altınal Otel’in altındaydı. Mercury Bar’da inanılmaz sevildi. Barın açılışına Volvox Grubu geldi. Bu grubun içinde Özlem Tekin, Şebnem Ferah gibi daha sonradan ün yapan vokaller vardı. Daha sonra bu grup Mercury Bar’da 2 haftada bir sahne almaya başladı. Daha sonra Indıan grubu sahne aldı. Bu grubun solisti ise şimdilerde büyük ün yapmış olan Teoman’dı. Daha sonraları yine birçok grup ve bu gruplardan çıkıp ün yapan Yavuz Çetin gibi birçok sanatçı sahne aldı. Bundan sonra Mercury’i bırakarak yine İzmit’in eğlence hayatında büyük yer etmiş Bumerang barı açtım. Ben burada hem yöneticilik hem de DJ’lik yaptım. Bu barda da Altay, Özcan Deniz gibi isimleri ağırladık.

 


Russian Blue cinsi bir kedisi bulunan Papetti Mahmut, emeklilik hayatından oldukça mutlu.

 

ENTERESAN BİR GEÇİŞ: FİLTRECİ OLDUM

Bu gece hayatı ve tempo beni yormuştu bu nedenle Bumerang Bar’dan da ayrıldım ve Fil Filtre’de çalışmaya başladım. Burada Marmara ve Batı Karadeniz satış sorumlusu oldum. Sonrasında Necmi Olgaç’ın sahibi olduğu Rulmak isimli rulman ithalatçı firmasında çeşitli pozisyonlarda yer aldım. Hala yayınına devam eden Nicomedia radyonun kurucusu ve isim babasıyım Bu radyoda hem kendi programımı yaptım hem de hem de yayın hayatım devam ederken birkaç radyoya da yayında destek verdim.

 


Yıllarca Papetti Müzik isimli dükkanı işleten Mahmut Eymirli, dillere pelesenk olan lakabını da bu dükkandan aldı.

 

AYAKKABICI OLDUM

Radyoculuğu bırakıp Serdar Kundura’da satış sorumlusu olarak işe başladım. 1 buçuk sene başarıyla devam eden bu işimi FBI isimli Jean mağazasına geçerek bitirdim. Burada da 1 buçuk sene satışı yönettim. En uzun süreli çalıştığım yer olan Amerika kargo firması UPS’de çalışmaya başladım ve bölge müdürlüğüne kadar yükseldim. Buradan emekli oldum. Şimdi keyifli bir hayat  sürüyorum.

 

 

PAPETTİ’NİN MOTOSİKLET AŞKI

Motosiklete olan tutkum 86 senesinde başladı. O zamanlar görüyordum test ettim, bindim. 86 senesinde motosikletin üstüne oturdum bir daha da inmedim.  Bugüne kadar 15 tane motor değiştirdim. En sevdiğim motorum şu an kullanmış olduğum Harley Davidson DYNA WIDE GLIDE model özel yapım bir motor. Ancak garajımda bir motorum daha var KAWASAKİ VN 1500 bunu da seviyorum. Herhangi bir motosiklet kulübüne bağlı değilim. Benim felsefem No clup, no rules, just drive( kulüp yok, kural yok sadece sür). Motosikletle çok uzak yollara gitmiyorum. Ama yakın çevredeki illere ve motosiklete uygun yerlere sıklıkla gidiyorum. Kendime ait bir Facebook grubum var. Her fırsatta motorla çıkıyorum. Bazen yalnız bazen de eşimle çıkıyorum.

 

YA EVLİLİK HAYATI?

Evli ve 1 çocuk babasıyım. 14 yıldır evliyim. 10 yaşında 1 oğlum var. Eşim özel sektörde çalışıyor. Benim bu sıra dışı hayatıma destek gösteriyor ve hayatıma saygı duyuyor. Eşim benimle birlikte motorla yakın mesafeye gitmekten hoşlanır. Oğlum Demir’le de motorla bir yerlere gitmek bana keyif verir. Zamanı gelince onun motora binmesini engellemeyeceğim ve onu doğru yönlendireceğim. Tolga Tamer sayesinde Russıan Blue cinsi bir kedi edindim, ismi Miço ve 4 yaşında. Daha önce de kedilerim vardı. Oğlum Demir’in de hayvan sevgisiyle büyümesi beni çok mutlu ediyor. Kardeş gibi büyüyorlar.

 


Eşiyle birlikte motorla dolaşmayı bir hayat biçimi haline getiren Papetti Mahmut, değişik tarzıyla dikkat çekiyor.

 

ÇOK ŞAKACI

İzmit’te birçok kişiye yaptığım şakalar dilden dile yayılmaya devam ediyor. Mesela: Burger Quen’in rahmetli sahibi Osman Erdil’e yaptığım şaka halan insanlar tarafından konuşulur. Rahmetli olmadan önce Fevziye Camii’nin cenaze ilan tahtasına öldü diye adını yazdırmıştım. Çarşıya inip camideki kalabalığı gören Osman Abi kimin cenazesi diye bakmaya geldiğinde kendi cenazesi olduğunu gördü ve beni kovalamaya başladı. İtalyan parfümü sidikiniyi piyasaya sürdüm. Bu parfümün en önemli özelliği çişten yapılıyor olmasıydı. Çevremdeki arkadaşlarım gerçeği suratlarında sivilce çıkınca öğrendiler. Bunun gibi birçok şakayı çevremdekilere yaptım.”

 

KEYİF İÇİNDE YAŞIYORUM

İzmit’in markalaşmış isimlerinden olan Papetti Mahmut şu an emeklilik hayatında hiçbir iş yapmadan keyif içerisinde yaşamaya devam ediyor. Yıllar içinde belki de 10 adamın girip çıkmış olduğu sektörlerin hepsine tek başına çıkmış olan Papetti, şu anda hayatını ailesi ve oğlu Demir ile yakın arkadaşlarıyla zaman geçirerek ve bebeği gibi gördüğü motosikletine binerek geçiriyor. Papetti Mahmut’u bir tanıyan şanslı bir de tanımayan. Eğer Papetti’yle tanışmak istiyorsanız Pati Cafe’ye gidin. Genellikle zamanını isim babası olduğu Pati Cafe’de geçiren Papetti, arkadaşlarıyla keyifli sohbetler ediyor.

 


Geniş bir kesim tarafından sevilen Papetti Mahmut’la ilgili sosyal medyada değişik görseller bulunuyor.

14912 defa okundu.

YORUMLAR

  • Toplam 2 Yorum

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER