BU GIDALARI BEBEĞİNİZDEN UZAK TUTUN

Bu gıdaları bebeğinizden uzak tutun

Bebekler belli zaman aralığına kadar bazı gıdalardan uzak durmalı

Bebekler doğdukları andan itibaren özellikle ilk 6 ay sadece ve sadece anne sütü ile beslenmelidir. Anne sütünün olmadığı durumlarda anne sütünün içeriğinde olan formül mamalar kullanılmalıdır.


Bebeklerin gelişiminde ilk bir yıl fazlasıyla önem taşır. Kemik gelişimleri, zihinsel gelişimleri ve karakter gelişimleri bu ilk bir yıl içerisinde temellerini atar. Bu nedenle bebekler için ilk bir yıl fazlasıyla önem taşır.

Bebekler ilk yıl içerisinde 6. Aydan itibaren ek gıdalara yavaş yavaş başlar ve yeni tatlar ile tanışmaya başlar. Püreler, çorbalar, yoğurt gibi yiyeceklerle tanışan bebek için bundan sonra dikkat edilmesi gereken şey her yeni yiyeceğe karşı vücudun verdiği reaksiyona dikkat etmektir.

 

Bebeklerde ilk 1 yıl içerisinde önerilmeyen yiyecekler:

İnek sütü

Yumurtanın beyazı

Bal

Tuz

Çay ve çay türevleri


Bu gıdalar arasında özellikle de inek sütüne tüm uzmanlar dikkat çekiyor.İnek sütü yerine anne sütüne eş değer içeriğe sahip keçi sütünü öneriyorlar. İnek sütü içeriğinden dolayı bebeğin diğer aldığı besinlerdeki vitaminlerin bir kısmını yok edebiliyor.

İnek sütü ile beslenen bebekte özellikle solunum yolları hastalıkları daha fazla görülebilir. C vitamini yönünden daha zayıf olan inek sütü demirden de yoksundur. Bu nedenle ilerleyen zamanlarda demir eksikliğine neden olabilir ve iskelet gelişimini etkileyebilir.

Bebeğinizin ilk 6 aydan sonra ek gıdaya geçiş sürecindeki beslenme düzenine mutlaka bir doktor ile birlikte karar vermelisiniz. Ayrıca çocuğunuzun yediklerinden oluşabilecek alerjik durumları da gözlemlemeniz bebeğinizin sağlığı açısından son derece önemlidir.

Kaynak: Mynet

7947 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER