BU GİZLİLİK SÖZLEŞMESİ NE İŞ?

Bu gizlilik sözleşmesi ne iş?

Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde personele dayatılan kanunsuz ve hukuksuz “Güvenlik ve Gizlilik sözleşmesi” işgüzarlığı ne anlama geliyor?

Yapılan araştırmalar sonucunda Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde personele kanunsuz ve hukuksuz olarak, kanunen hiçbir hükmü bulunmayan “Güvenlik ve Gizlilik sözleşmesi” adı altında bir belge imzalatılmaya çalışıldığı öğrenildi.

 

BAŞARISIZLIĞA PERDE Mİ?

Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi hukuksuz ve kanunsuz olan bu “Güvenlik ve Gizlilik Sözleşmesi” belgesini acaba gerçekten hasta mahremiyeti konusunda hassas oldukları için mi yoksa hastanede arttığı iddia edilen ölümlerin ve hastalara yapılan yanlış tavır ve davranışların yanında yanlış teşhislerin dışarı sızmasının, özellikle basın mensuplarına sızmasını önlemek için mi yapıldığı akıllara birçok soru işaretlerini de beraberinde düşündürüyor.

 

GİZLİLİK SÖZLEŞMESİ BASKI ARACI MI?

Şöyle ki; Kocaeli Üniversitesi Araştırma Ve Uygulama Hastanesinde Baş Müdür Vekili Yunus Taş imzası taşıyan hastanedeki birimlerine gönderilen genelge ile hastane de görev yapan sağlık çalışanlarına “HUKUKİ TEMEL DAYANAKTAN YOKSUN, ANAYASAYA, KANUN VE YÖNETMENLİKLERİNE AYKIRI” bir şekilde Güvenlik ve Gizlilik Sözleşmesi adı altında usulsüz bir şekilde sözleşme imzalatılmaya çalışıldığı bilgisi üzerine yapılan araştırmalar sonucunda “Güvenlik ve Gizlilik Sözleşmesi”nin ilgili yasalara aykırılık teşkil ettiği, kurum çalışanlarına, bu Sözleşmenin imzalatılmasının ve bu sözleşme ile çalışan personeller üzerinde baskı kurulması hukuk normlarına aykırıdır.

 

KOÜ HUKUK SİSTEMİNE SAYGISIZLIK MI YAPIYOR?

663 sayılı Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname’nin 11. maddesinin 1. maddesinin ‘ç’ bendi, 23.05.2007 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan 5651 sayılı Kanun’un 6. Maddesine ve söz konusu KHK ve Kanuna dayanılarak 03.03.2014 tarihinde, Bakanlık makamının 03.03.2014 tarihli ve 5181.1317 sayılı onayı ile yürürlüğe konulan ‘Bilgi Güvenliği Politikaları Yönergesi’ ne bakıldığında personelle gizlilik sözleşmesi yapılacağına dair bir hüküm bulunmadığını araştırmalarım sonucunda gördüm. Mevzuatta olmayan bu durumun dayatmak suretiyle kurumunuzdaki tüm personele imzalatılmaya çalışılması hukuka aykırılık teşkil etmektedir. Ayrıca hukuka ve hukuk sistemine saygısızlıktır. Bununla birlikte çalışanlara da saygısızlık olduğunu, bu belgeyi imzalamamaları halinde aba altından sopa göstermek anlamına geldiği de gözlerden kaçmamaktadır.

 

ŞEFFAFLIK İLKESİ ZEDELENMİYOR AYAKLAR ALTINA ALINIYOR

Şeffaflık ilkeniz ne oldu?

Bilindiği gibi; İdare, Hukuk Devletinin bir unsuru olan şeffaf idare ilkesi gereğince; belli bir serbestîye sahip olduğu konularda; tüzük, yönetmelik gibi idari metinlerle objektif bir biçimde düzenleme yapmak ve buna uymak zorundadır. Söz konusu uygulama şeffaf idare ilkesinin objektiflik unsurunu da zedelemekle birlikte, şeffaflık ilkesi ayaklar altına alınmıyor mu?


BU BELGENİN KANUNİ HİÇBİR GEÇERLİLİĞİ YOKTUR

Güvenlik ve Gizlilik Sözleşmesi’nin imzalanması durumunda, ilgili kamu görevlileri açısından bir zorunluluk olmadığı gibi, imzalanması halinde de hiçbir sorumluluk yüklememektedir. Bu sözleşme hukuki anlamda gerçek bir sözleşme olmamakla birlikte adeta göz korkutmaya yönelik aba altından sopa göstermeyi amaçladığını düşündüren bir korkutma ve sindirme politikasını akla getirmektedir.

 

5083 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER