BU KAFE AŞK VE ŞİİR KOKUYOR

Bu kafe aşk ve şiir kokuyor

İzmit’te peşi sıra açılan kafeler, kaliteyi de artırıyor. Yeni açılan her kafe bir öncekilerden öne geçebilmek için kendini geliştiriyor. Vera Cafe ise bambaşka bir yolda. Bu kafe Nazım Hikmet’in aşkıyla dolu şiirlerini ve unutulmaz bir atmosferi sizlere sunuyor

Nazım Hikmet, Türk edebiyatının ölümsüz şairi.

Zamana meydan okuyan sanatı, sihirli sözcükleriyle Türkçe’nin en güzel eserlerini verdi.

Vatan hasreti ve kadınlara duyduğu aşk ile yazan usta şair, Moskova’daki son aşkı Vera için de, unutulmaz eserler bıraktı.

Vera, Nazım’ın son aşkı, ömrünün son demi, son şiirlerini adadığı kadın…

Ünü sınırları aşan Vera ve Nazım aşkı İzmit’te açılan bir kafeyle yeniden hayat buluyor.

Küçük yaştan itibaren edebiyata duyduğu ilgiyi halen sürdüren Burcu Yazıcı, İzmit’e farklı bir mekan kazandırdı.

Nazım Hikmet sevdalılarının sıkça ziyaret ettiği Vera Kafe, aşk ve edebiyat kokuyor.

Sıra dışı sunumu, sıcak ve samimi ortamıyla, güzel arkadaşlıkların mekanı olmaya aday.

Kafenin müşterileri, kapıdan girdiği ilk andan itibaren farklı bir dünyaya adım atıyor.

Duvarları Nazım ve Vera’nın resimleri, Nazım Hikmet’in eserleri süslüyor.

Fonda Nazım’ın dizelerinden bestelenmiş şarkılar…

Vera Kafe’nin sahibi Burcu Yazıcı ile Nazım’ın dünyasına adım attık.

 

Kafe açma fikri nasıl ortaya çıktı?

-Bir anda, şeytan dürttü, diyebilirim. Her zaman böyle bir mekanı hizmete kazandırmayı istemiştim. Aslında bu kadar büyük bir mekan olacağını hayal etmiyordum. Daha küçük, butik bir dükkan düşlüyordum ama bir anda büyük ve güzel bir yeri Nazım Hikmet hayranlarıyla buluşturdum. Çünkü, insan ilişkilerini, toplumla bir arada olmayı seviyorum. Bu da aldığım kararda etkili oldu.

 

Benzerlerinden farklı bir konseptiniz var, Nazım Hikmet’i içeren bir mekan açma isteği nereden geliyor?

-Çayı her yerde içebilirsiniz. Servisi her yerde bulabilirsiniz…  Toplum, belirli konularda doygunluğa ulaşmış durumda. İnsanları buraya çekebilecek farklı bir tona ihtiyacımız vardı. Bu anlamda, İzmit’te de farklılığa ihtiyaç var. Vera’ya Nazım Hikme’ti tanıyanlar ve sevenler geliyor. Partideki arkadaşlarıma ve çevremden tavsiyeler aldım.Akla gelen isimleri bir yere not ettik. Nazım hakkında yazılan bir yazıda Vera ile karşılaştım. Vera ile Nazım’ın hikayesi ilgi çekiciydi. Böylece kafenin ismini koymaya karar verdim.

 

VERA NAZIM'IN HAYATINDAKİ SON KADIN

Nazım’ın hayatında kayıtlara geçen pek çok kadın var. Neden Vera ilginizi çekti?

-Nazım Hikmet tam bir aşk adamı. Vatan hasreti ve kadınlara duyduğu aşk ona en güzel şiirleri yazdırmış. Belki de hayatına bu kadar kadın girmeseydi, bu kadar güzel şiirler yazamayacaktı. Piraye, Münevver, Galya, Vera… Vera, Nazım’ın hayatındaki son kadın, gözlerini kapadığında yanında olan kadın, son aşk… Bu nedenle özel bir yeri var. Nazım Hikmet, hayatımda, dünya görüşürümde ve felsefemde çok önemli bir yere sahiptir. Onun son kadını olmak büyük bir ayrıcalık olsa gerek.

 

Menüde de farklı bir konseptiniz var. Biraz bahseder misin?

-Menün üzerinde de Nazım’ın şiirleri yer alır. Yakında masaların üzerine salatalık turşusu koymayı düşünüyorum. Nazım ile Vera’nın aşkları böyle başlamış.

 

Nasıl yani?

-Bu ilginç bir hikaye, Nazım ile Vera arasında otuz yaş var. Nazım aşık olduktan sonra Vera’ya çiçekler, çikolatalar alarak gönlünü kazanmaya çalışıyor. Vera pek yüz vermiyor tabii… Sıradan bir kadın değil. Bir arkadaşı Nazım’ı uyarıyor: Sen ne kadar farklı bir adamsan, Vera’da o kadar ilginçtir, diyor. Vera’nın salatalık turşusunu çok sevdiğini söylüyor. Nazım’da, bu tavsiyeye uyarak amacına ulaşıyor.

 

Nazım Hikmet’e duyduğun ilgi ne zaman başladı?

-Bursa Cezaevi’ndeyken, Piraye için yazdığı Saat 21_22 şiirleriyle… Kolyemde de ‘’saat 21’’ yazar. Buradan, Piraye’ye de bir ilgi sezebilirsiniz ama Vera’ya farklı bir sempatim var.

 

BU MASALARDA ŞİİRLERİYLE TANIŞIYORLAR

Kafeniz gerçekten güzel. Açılıştan bu yana nasıl geri dönüşler aldınız?

-Beğeniyle karşılandı. Müşterilerimiz çok hoş ve otantik buluyor… Nazım’ı bilenlerin ziyaret ettiği bir kafe… Açılıştan önce, kapında ‘’Vera Kafe Burada’’ diye bir ibare yazarak kapı ve pencereleri koca bir perdeyle örtmüştüm. O zamanlar örtünün altından merakla bakan gençler şimdi müşterilerimiz. Hiç olumsuz bir tepki almadım. Servis veya konseptiniz neden böyle, diyen olmadı. Nazım’a ilgi duyan ama şiirlerini hiç okumamış gençler de gelip, bu masalarda şiirleriyle tanışıyor.

 

Duvarlarınızda farklı aksesuarlar var. Bu aksesuarların özel bir hikayesi var sanırım.

-Tüm kafeyi kendi zevkime göre dizayn ettim fakat bazı duvarları boş bıraktım. Burada herkes birbiriyle dost… Geri kalan kısmını da ziyaretçilerimiz doldursun istedim.  Kitaplığın üzerindeki peçete ağacı bu şekilde ortaya çıktı. Gelen ilk müşterimiz, duygu ve düşüncelerini bir peçeteye yazdı. Bende hemen rafın üzerine astım. Zamanla müşterilerimiz çoğaldı, her gelen şiirler, güzel sözler yazarak yanına asmaya başladı. Artık gelenek haline geldi, diyebilirim. Orada  yer kalmayınca bir avize yaptırıp, kalanları oraya asmayı planlıyorum.

 

BU KAFE AŞK KOKUYOR

Bu peçetelerde genel olarak nelerden bahsediyor?

-Aşk… Zaten bu kafe aşk kokuyor. Vera ve Nazım’ın bilinen bir aşk hikayesi var. Kafemizin bulunduğu sokağın da farklı bir özelliği var. Genellikle üniversite öğrencilerinin vakit geçirdiği bir sokaktayız. Müşterilerimizin pek çoğu sevgililerden oluşuyor. Yazılar arasında en çok beğendiğim; Geldim, Gördüm, Limonata içtim ve Öldüm… Bir arkadaşımız Nazım’ın kayıtlara geçen son şiirini biraz değiştirerek yazmış.

 

Nazım sevilen bir şair olsa da, bazı kesimler de bir antipati de var. Bu durum sizde bir çekince yarattı mı?

-Ben biraz deli ruhluyum. Ailem ve arkadaşlarım beni bu konuda uyarmıştı ama bir karar vermiştim ve o kararı cesaretle uyguladım. Pişman da değilim, güzel bir mekan yarattığımıza inanıyorum. Bu kafe aşk ve edebiyat kokuyor. Sonuçta, ben Nazım’ın siyasi yönünü değil edebi kişiliğini ön plana çıkardım.

 

 

İMZA GÜNLERİ OLACAK

Müşterilerinize sunacağınız farklı projeleriniz de olacak mı?

-İzmitli şairlere özel imza günleri olacak. Belirli yazar ve şairleri bir araya getirip edebiyat sohbetlerine imza atmayı hedefliyoruz. Yaz aylarında ressamların katılacağı bir etkinliğe imza atacağız. Vera kafeye gelen ressamlar, gençlerle birlikte resimler yapacak ve yaptıkları tablolar burada kalacak.

 

Bu etkinliğin Nazım’la bağlantısı nedir?

-Nazım Hikmet çok yönlü bir sanatçı. Şiirleri çok yaratıcı, iyi bir roman yazarı, pek çok opera parçasının alt yapısını hazırlamıştır ayrıca iyi bir ressam. Nazım’ın annesi de çok iyi bir ressammış. Türk resim sanatında önemli bir yere sahip olan İbrahim Balaban, Nazım Hikmet’in yetiştirmesidir.

2714 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER