ÇEKER: BU SON UYARIMIZDIR

Çeker: Bu son uyarımızdır

Türk Sağlık Sen Şube Başkanı Ömer Çeker, İl Sağlık Müdürlüğü’nün çalışanlara usulsüz ve resmi olmayan yollarla keyfi cezalar verdiğini ileri sürerek basın açıklaması gerçekleştirdi. Çeker, “Bu son uyarımızdır” dedi

Türk Sağlık-Sen Şube Başkanı Ömer Çeker, İl Sağlık Müdürlüğü’nün sağlık çalışanlarına usulsüz ve resmi olmayan keyfi uygulamalarla ceza verildiğini ileri sürerek şube binasında basın açılaması gerçekleştirdi. Açıklamaya; Şube Başkan Yardımcısı Şengül Çakmak ve eski Şube Başkan Yardımcısı Erol Kalemder de katıldı. Çeker yaptığı basın açılamasında, “Verecek cevabı olmayanlardan yaptıklarının hesabını yargıda soracağız” dedi ve “Usulsüz ve hukuk’a aykırı verdikleri cezaları iptal etmelidirler. 112 de görev yapan personelden özür dilemeliler” ifadelerini kullandı.

 

MUZ CUMHURİYETİ

Çeker açıklamada şu ifadelere yer verdi: “12 Nisan 2016 günü İl Sağlık Müdürlüğü hakkında yaptığımız basın açıklamasında ‘Burası Hukuk Devletimi, Yoksa Muz Cumhuriyeti Mi?’ diyerek temel bir soru yöneltmiş ve İl Ambulans Başhekimliği’nce yapılan mevzuata uygun olmayan ve çalışanları mağdur eden görevlendirmeleri ve cezaları sormuştuk. İl Sağlık Müdürü ve İl Ambulans Başhekimi’nden sorularımızı cevaplamalarını istemiştik. Fakat aradan yaklaşık 25 gün geçmesine rağmen ne yazık ki bu sorularımızın hiçbiri cevaplanamamıştır. Demek ki ya cevap vermemek işlerine gelmemiş ya da verecek bir cevapları yok.

 

YANLIŞTAN DÖNMELERİ GEREK

Onları bu suskunluk kurtaramaz. Görevlerinin gereğini yerine getirmeleri ve yaptıkları yanlıştan dönmeleri gerekir. Usulsüz ve hukuka aykırı verdikleri cezaları iptal etmelidirler. 112 de görev yapan personelden özür dilemeliler. Sorumlu sendikal anlayışımız gereği yaklaşık 25 gün önce idarenin cevaplaması için sormuş olduğumuz sorularımızın cevaplarını idareden alamadık. Bu nedenle usulsüz uygulamaları belgeleriyle açıklıyoruz. Memuriyet mahalli dışına yapılan sözlü görevlendirmeye gitmeyenler hakkında araştırma inceleme başlatılması için İl Sağlık Müdürü tarafından atanan araştırma ve incelemeci Dr. A.K tarafından 11.09.2015 tarihli hazırlanan raporun netice ve kanaat bölümde Kocaeli İl Sağlık Müdürlüğünün 10.07. 2015 tarih ve 11073 sayılı yazısı eklerindeki tutanaklara binaen yapılan araştırma inceleme neticesinde hakkında ADLİ, İDARİ ve DİSİPLİN yönünden herhangi bir işlem yapılmasına gerek olmadığı kanaatini makamlarınıza arz ederim demektedir.

 

HUKUKA UYGUN DEĞİL

Araştırma incelemecinin hazırlamış olduğu rapordan hoşnut olmayan çalışanı haksız ve hukuksuz bir şekilde cezalandırmayı kafalarına koymuş, İl Sağlık Müdürü 20.10.2015 Tarih ve 14319177/284 sayılı yazılarıyla raportör raporu adı altında İl Sağlık Md. Yrd. V.T. raportör- muhakkik adı altında hukuka uygun olmayan ısmarlama rapor hazırlatmak suretiyle personele haksız ve hukuk normlarına aykırı cezalar verme yolunu seçmek suretiyle personelin mağdur olmasına sebebiyet verilmiş cezayla sağlık çalışanı baskı altına alınmaya, cezayla sindirmeye çalışılmıştır. Usulsüz bir şekilde İl Ambulans Başhekim Yardımcısının Dr. A.H imzasıyla personelin geçici görevleri uzatılıyor. Sağlık personelleri hakkındaki iddialarıyla ilgili yapılan araştırmacı ve incelemecinin raporlarını mağdur olan personel istediği halde personele verilmemektedir.

 

BU BİR HAKTIR

Mülki Amir görevinin başında iken görev ve ‘yetkisini’ devredemeyeceğine dair birçok mahkeme kararı mevcut olup konuyla ilgili Kocaeli 1. İdare Mahkemesinin 20.02.2009 tarihli kararı vardır. 5442 sayılı İl İdaresi Kanunun C bendinde açıkça belirtildiği halde 04.01.2011 tarih ve 300 sayılı yine 09.04. 2015 tarih ve 5972 sayılı ekleri olmayan hiçbir geçerliği olmayan olurlara istinaden 112 sağlık çalışanları sözel olarak memuriyet mahalleri dışında görevlendirmeler yapılıyor, personel valilik olurları tarafımıza tebliğ tebellüğ edilsin. Görevlendirmeye gideceğim dediği halde ve aksi takdirde sözel görevlendirmeyi yerine getirmem dedikleri için hukuka aykırı olarak cezalandırılıyorlar. Bu bir haktır. Bu haksızlığı yapanlar personel ile bu dünyada helalleşmelidir.

 

SON UYARIMIZ

Bu son uyarımızdır. Aksi takdirde 25 gün önce dediğimiz gibi üyemiz adına idari mahkemeye dava açmak suretiyle hukuki süreçleri başlattık.  Bize cevap dahi veremeyenler hukuk karşısında neler yapacaklar hep birlikte göreceğiz.  Verecek cevabı olmayanlar yaptıklarının hesabını hukuk önünde soracağız. İdari davanın sonuçlanmasından sonra ceza ve tazminat davaları ardı ardına gelecek. Hiç kimsenin bundan şüphesi olmasın. İl Sağlık Müdürlüğü ve Müdürlüğe bağlı faaliyet gösteren birimlerde görev yapan sağlık çalışanlarına karşı usulsüz uygulama yapan ilgililer hakkında yasal haklarını kullanmaya çağırıyoruz. Türk Sağlık Sen olarak sendika üyemiz olsun veya olmasın sözel görevlendirmeler de ve usulsüz uygulamalarda mağdur olan, ceza almış tüm personele hukuk desteği vereceğiz.  İstedikleri takdirde sendika Avukatlarımızla davalarını açmada yardımcı olacağız.”

1994 defa okundu.

YORUMLAR

  • Toplam 1 Yorum

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER