ÇEKER: BURASI MUZ CUMHURİYETİ Mİ?

Çeker: Burası muz cumhuriyeti mi?

İl Ambulans Başhekimliği’nde yapılan usulsüz uygulamalarla ilgili açıklama yapan Türk Sağlık-Sen Şube Başkanı Ömer Çeker, “Burası muz cumhuriyeti mi? Ceza almış tüm personele hukuki desteği vermeye hazırız” dedi

Türk Sağlık-Sen Şube Başkanı Ömer Çeker, İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı faaliyet gösteren İl Ambulans Başhekimliğince yapılan usulsüz uygulama ve personele verilen hukuk normlarına aykırı cezalar için basın açıklaması yaptı. Çeker’e açıklamasında; şube başkan yardımcısı Zekai Dumlupınar, İzmit ilçe başkanı Ercan Öztürk, Gölcük eski kurucu şube başkanı Cemal Çavuşoğlu, eski şube başkan yardımcısı Erol Kalemer eşlik etti.

 

BİZDEN OLSUN ANLAYIŞI

Çeker, açıklamasında şunları ifade etti: “Türkiye’de kamu yönetiminde ehliyet ve liyakat yerine başka kıstaslar esas alınınca yaşananları hep beraber ibretle izliyoruz. Sürüsüne çoban arayanların bile bazı kriterleri varken, kamu yönetiminde ise bu günkü anlayış bizden olsun da çamurdan olsun anlayışı hakimdir. Bizde ne hikmetse bazı idareciler ısrarla muz cumhuriyetinde çalıştıklarını düşünüyorlar. Sanki kendileri göreve gelince kanun ve mevzuatta ağızlarından çıkanmış gibi algılıyorlar. Kim bunlara böyle düşünmesine neden oluyor ve böyle bir gaz veriyor anlamak mümkün değildir.

 

GÖREVLENDİRME YAZILI OLMALI

Bunu da yapmış oldukları uygulamalar ve belgelere bakarak anlıyoruz. Bunun son somut örneği de ne yazık ki ilimizde yaşanmıştır. 112 görevli arkadaşlarımıza devlette eşine rastlanmayacak bir şekilde sözlü olarak görevlendirme yapılmıştır. Bunu yapan idare birde hiç sıkılmadan sözlü görevlendirmeye gidilmediği için ceza vermiştir. Kamu çalışanının nasıl görevlendirileceği tüm mevzuatlarda gayet açıktır. Kamuda yapılan görevlendirmeler yazılı olmalıdır. Görevlendirme memuriyet mahalli dışına ise mülki amirden onay alınması gerekmektedir.

 

KAÇ KİŞİYİ MAĞDUR ETTİNİZ?

Yapılan usulsüz uygulamanın nedenlerini çalışanlar gibi kamuoyu da merak etmektedir. Basınımızın huzurunda İl Sağlık Müdürüne ve İl Ambulans Başhekimliğine soruyoruz. 04.01.2011 tarih ve 300 sayılı ekleri olmayan usulsüz bir valilik oluru alarak  bu olura istinaden günü birlik sözel görevlendirme ile kaç kişiyi mağdur ettiniz? Yine aynı şekilde vali yardımcısından ekleri olmayan bir olur alarak usulsüz uygulamanıza devam etme ihtiyacı nerden hasıl oldu?

 

NE CEZA VERDİNİZ?

İl Ambulans Yönergesinin 17. maddesinin d Fıkrasına istinaden yedek nöbet listesini idare yapması gerektiği halde bu nöbet listesini yapmayarak personeli görev mahalli dışına valilik oluru olmadan sözel görevlendirmeyi hangi kanun, yönetmenlik ve genelge çerçevesinde yaptınız? Usulsüz olarak sözel görevlendirme kaç personele yaptınız? Sözel görevlendirmeye gitmeyenlere ne tür cezalar verdiniz?

 

NERDEN VE KİMDEN ALDINIZ?

Sözel görevlendirmelere gitmeyenler için araştırma incelemeci atadınız. Atamış olduğunuz bu araştırma incelemeci hazırlamış olduğu raporda sözel görevlendirmelere gitmeyenler ‘hakkında adli ve idari ve disiplin yönünden her hangi bir işlem yapılmasına gerek olmadığını’ belirttiği halde personele ceza vermek için yeni bir raportör görevlendirmek suretiyle yeni bir rapor hazırlattınız mı? Geçmişe yönelik işlem yapma yetkisini nerden ve kimden aldınız?

 

DAVA AÇMAYA HAZIRIZ

Aksi takdirde çalışanın haklarının korunması, kamuoyunun sağlıklı bilgilenmesi, kurumların hukuk normlarına göre kanun, yönetmenlikler çerçevesinde yönetilmesine vatandaşımızın daha sağlıklı, kaliteli hizmet alabilmesi ve çalışanında mağdur olmaması için sorumlu sendikal anlayışımız çerçevesinde konu ile ilgili gerekli açıklamaları yapacağız. Türk Sağlık-Sen olarak üyemiz olsun veya olmasın sözel görevlendirmelerde mağdur olan, ceza almış tüm personele hukuk desteği vermeye davalarını açmaya hazırız.”

1015 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER