ÇEKER: HEMŞİRELER MAĞDUR EDİLMEMELİ

Çeker: Hemşireler mağdur edilmemeli

Türk Sağlık Sen Şube Başkanı Ömer Çeker, keyfi olarak yerlerinin değiştirildiği iddia ettiği Ağız ve Diş Sağlığı Hastaneleri personelleri hakkında konuştu, “ Hemşireler mağdur edilmemeli” dedi

Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker, Ağız ve Diş Sağlığı Merkezleri’nde görev yapan hemşireler ve sağlık çalışanlarının rızaları dışında çalışma yerlerinin sürekli olarak değiştirilmesi nedeniyle basın açıklaması düzenledi. Basın açıklamasında, “Plansız, programsız ve keyfiyete göre yapılan personel istihdam politikasının faturası sağlık çalışanlarına çıkarılmaktadır” diyen Çeker, “Ağız ve Diş Sağlığı Hastaneleri’nde görevli hemşireler mağdur edilmemeli” ifadelerini kullandı.

 

TAYİNLERİ YAPILMAK İSTENİYOR

Çeker basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “ADSM’de hemşirelerin standart kadrolarının iptal edilerek başka hastanelere tayinleri yapılmak istenmektedir.  Amirler tarafından zamanında sertifika verilerek veya atamaları ADSM’lere yapılan hemşirelerin yıllarca burada hizmet vermelerini sağlayan kurum yöneticileri bugün anlaşılmaz bir şekilde sizin sertifikanızın önemi yok, yıllardır buralarda edindiğiniz tecrübenin değeri yok, hastanelere geri dönün demektedirler. 

 

USULSÜZLÜK

Plansız, programsız ve keyfiyete göre yapılan personel istihdam politikasının faturası sağlık çalışanlarına çıkarılmaktadır. Geçmişte yapılan usulsüzlüğü yine usulsüzlükle düzeltme yolu seçilmiştir. ADSM’de yıllarca  hizmet vererek belli bir tecrübe sahibi olan hemşireler ve diğer sağlık çalışanlarının rızaları dışında ressen başka kurumlara nakil istemeye mecbur tutulmalarından dolayı hem çalışan mağdur olacak hem de kamu hizmetinin sekteye uğraması nedeniyle kurum zarara uğrayacaktır.  Ayrıca çalışanların, başka hastanelerdeki tedavi süreçlerine alışmalarında sıkıntılar görülme ihtimali yüksektir.

 

KAMU YARARYLA BAĞDAŞMIYOR

Bu düzenlemenin görüldüğü gibi hiç kimseye faydası olmayacaktır. Kamu yararıyla de bağdaşmayan bu işten bir an önce vazgeçilmelidir. Bu işin haklı ve mantıklı bir sebebi yoktur. Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu’nun da bu konuda alınmış resmi bir kararı olmadığı halde Kocaeli Kamu Hastaneleri Kurumu ADSM’ne yazı yazılarak hemşirelerin il içi tayin yapması istenmiştir. PDC’ye uyumu esas alan personel politikasına hiç dikkat edilmez iken ADSM’deki hemşireler için bunun uygulanması da tuhaftır. Tuhaf olduğu kadarda manidardır.

 

YANLIŞ OLACAKTIR

Ağız ve diş sağlığı hizmetlerinin sürdürülmesinde özveriyle görev yapmış personeli bir çırpıda mağdur etmek hakkaniyet ve adalet ilkesiyle ters düşmektedir. Uzmanlaşılan bir görevde daha başarılı bir şekilde devam etme fırsatı bulan sağlık çalışanlarının tekrar hemşireliğe döndürülmesi yanlış olacaktır.  Kısacası neresinden tutulursa elde kalan bu işten geri dönülmelidir. Çalışanlar mevcut görevlerine devam etmelidir. ADSM’de görev yapan hemşire ve diğer sağlık çalışanlarının merak etmiş oldukları soruların yetkililer tarafından cevaplandırılmasında fayda var:

 

SORULAR SORDU

1-Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumunca, söz konusu uygulama talebinin hayata geçirilmesi için Kocaeli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliğine bir resmi yazı gönderilmiş midir?

2-Mevcut personeli zorunlu olarak başka kurumlara gönderildiğinde buralardaki hizmet vatandaşa kimler tarafından verilecektir ? Yoksa bu seferde hastanelerdeki yandaşlar geçici görevle ADSM’ mi görevlendirilmesi yapılacak?

3-İlgi tarih ve sayılı yazınızda belirtilen kurumlarda hemşire unvanı ile görev yapan personelin il içi tayin isteyerek Başka hastanelere gitmesinin Kocaeli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliğince istenmesinin hukuki dayanağının Personel Dağıtım Cetveli (PDC) düzenlemesi dışında, başka bir hukuki dayanağının olup olmadığının cevaplanması kamu vicdanını rahatlatacaktır.

 

DESTEK SAĞLAYACAĞIZ

Sendika olarak bu konuda mağduriyet yaşayan sağlık çalışanları için örnek dilekçeler hazırladık. Çalışanlar bu talepleriyle ilgili başvurularını kurumlara yaparak mağduriyetlerine karşı hukuk mücadelesini başlatabilirler. Ağız Diş Sağlığı Merkezleri’nde görev yapan ve zorunlu olarak göçe tabi tutulan hemşire ve diğer sağlık çalışanları üyemiz olsun veya olmasın dava açmak istediklerinde sendika avukatlarımız ve Türk Sağlık Sen olarak dava açma sürecinde kendilerine her türlü hukuki desteği sağlayacağız.”

1600 defa okundu.

YORUMLAR

  • Toplam 1 Yorum

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER