CEZAEVİNDEN MEKTUP VAR!

Cezaevinden mektup var!

2 Nolu T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda tutuklu olan Orhan Seis gazetemize bir mektup gönderdi

Adalet sistemiyle ilgili düşüncelerini dile getiren Seis mektubunda şu ifadeleri kullandı:

“Öncelikle Güngör Arslan ve tüm gazete çalışanlarına bizlere böyle bir imkan sağladıkları için ayrı ayrı teşekkürlerimi iletirim.

Kader mahkumu muyuz yoksa sistem mahkumu muyuz?

Değerli Kocaeli Gazetesi okurları konuya kendi bakış açımdan tabiri caizse direkt kitabın ortasından giriş yaparak başlamak istiyorum. Türkiye’deki adalet sisteminde oluşan çatlaklar seksen milyon vatandaşımızın adil yargılanmayan ve de eşitlik yasasına inancı kalmamıştır.

Konuyu öncelikle ele almak gerekirse en başta KCK, Ergenekon ve Balyoz davalarında yargılanan şüphelilerin tutuklu olarak yargılandığı süreçte ilgili mahkemelerin çeşitli cezalar(müebbet, ağır müebbet, 36 yıl vb.) vermiş olup bu verilen kararlarında Yargıtay’ın onamasına rağmen kumpas adı altında sahte deliller oluşturulduğu gerekçesiyle bahse konu olan bu sanıkların zengin olması, makam sahibi olması, medyatik olması, kısaca geniş çevrelere sahip olduklarından dolayı binlerce avukat, büyük elçiler ve siyasetçiler bu sanıkların avukatlığına soyunup, özgürlüklerine yeniden kazandırmışlardır.

Madalyonun diğer yüzünde ise hayatta kalabilmek için sistemin oluşturmuş olduğu yoksulluğun vermiş olduğu geçim sıkıntıları ben ve benim gibi olan yüz seksen bin mahkumu suça teşvik etmiştir. Türkiye Cumhuriyeti’nin yasalarına göre bu suçların bedelini ama az ama çok özgürlüğümüz ile ödüyoruz.

Bahse konu olan KCK, Balyoz, Ergenekon davalarında ceza alan diğer mahkumlar gibi. Fakat arada çok büyük fark var. Bizlerin çevresi olmayışından dolayı ya da çok zengin olmadığımızdan dolayı kaderimize mahkum olmak zorunda kaldık. Hal böyle olunca da tıpkı parası olup askere gitmeyenle parası olmayıp da şehit olan Mehmetçikle aynı durumdayız.

Bu durumda eşitlik yasasına aykırılık göstermektedir. Yani Türkiye Cumhuriyeti toprak bütünlüğü olarak bölünmese sahi zenginler ve fakirler olarak bölünmüştür. Umarım devlet yetkililerimiz bu konu üzerinde daha hassas düşünerek gerekli adımları atarlar.

Son olarak da devletimizin terörle mücadeledeki kararlılığını desteklediğimi belirtiyor ve İslam ve vatan uğruna şehit olan güvenlik kuvvetleri ve sivil halkımızı rahmet ve minnetle anıyorum. Büyük Türk milletine başsağlığı diliyorum.”

27591 defa okundu.

YORUMLAR

  • Toplam 10 Yorum

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER