CHP, AMBULANS İHALELERİNİ SORDU

CHP, ambulans ihalelerini sordu

Büyükşehir Belediyesi Meclisi'nin haziran ayı meclis toplantısında CHP grubu, Büyükşehir'e ait olan ambulansların alımıyla ilgili yapılan ihaleleri sordu

Büyükşehir Belediye Meclisi’nin haziran ayı olağan meclis toplantısının 1.birleşimi, fuar içi Leyla Atakan Kültür Merkezi Dr. Şefik Postalcıoğlu Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. 99 gündem maddesinin olduğu meclis toplantısı, yoklama ve açılış konuşmaları ile ardından Mayıs ayı meclis toplantısının tutanak özetinin okunmasıyla başladı.

 

KAÇ AMBULANS VAR?

Mecliste ilk olarak soru önergeleri okunarak meclis gündemine alındı. CHP Grubu meclis toplantısında 3 soru önergesi sundu. Bunalardan biri de Büyükşehir Belediyesi'nin ambulans hizmetlerinin son yıllarda ihaleyle medline alınmasıyla ilgiliydi. Sunulan soru önergesinde şu ifadeler yer aldı: "Bu ihaleye göre kaç ambulansla hizmet verilmektedir? Ambulanslar Sağlık Bakanlığı yönetmeliklerine göre kaç yıllık ve de kaç kilometrededir? Şartnamede ambulansların yenilenmesi şartı var mıdır? Şartnamede ambulansların 150.00 km'yi doldurması halinde yenilenir maddesi var mıdır? Mevcugt bildiğimiz kadarıyla 23 ambulans vardır ve bir ambulans sadece 150.000 kilometre altındadır. Ambulans ruhsatları firma adına mı yoksa belediye adına mıdır?"

 

ZABITALARIN YÜKSELMESİ...

Diğer bir soru önergesinde ise Büyükşehir'de görev yapan zabıta memurlarının görevde yükselme dilekçesi verdikleri ve belediyeden olumsuz cevap aldıkları belirtilerek, "Daha sonra kamu denetçiliği kurumuna yapılan başvuru sonrası, bu kurum tarafından kişilere ve de belediyemize bir tavsiye kararı yollanmıştırç Bu tavsiye kararı sonrası yapılması planlanan süreç hakkında bilgi almak istemekteyiz" denildi.

 

BELDE A.Ş.'YE DEVREDİLDİ

Soru önergeleri sonrasında gündem maddeleri okundu. Gündem maddelerinde yer alan; mülkiyeti Büyükşehir Belediyesi’ne ait Kandıra hizmet binasının zemin katında bulunan iş yeri işletiminin Belde A.Ş.’ye, Yenidoğan Mahallesi Salim Dervişoğlu Caddesi No:18’de tasarrufu belediyeye ait kafeterya ve çay bahçesinin işletiminin de Belde A.Ş.’ye devredilmesi oy çokluğuyla kabul edildi. Aynı şekilde mülkiyeti Büyükşehir’e ait olan Durhasan Mahallesi’ndeki 121 ve 123 parsellerindeki taşınmazların da İSU Genel Müdürlüğü’ne tahsis edilmesi oybirliğiyle kabul edildi.

 

 

TOPLU TAŞIMADA HİBE OTOBÜS

Meclis toplantısında toplu taşıma hattı kiralanmasıyla ilgili rapor da görüşüldü, oy birliğiyle kabul edildi. Plan ve bütçe ile ulaşım komisyonlarının ‘hibe otobüs’ ile ilgili hazırladığı rapor da görüşülen gündem maddeleri arasındaydı. Bu madde ve gündemin 6.maddesi İhsaniye Kent Meydanı’na şehit askerlerimizden birinin isminin verilmesi de oy birliğiyle kabul edildi.

 

 

GEBZE'NİN HER YERİ SPOR ALANI

Gündemin 22. maddesi Gebze Belediyesi, Hacıhalil Mahallesi, 4067 ada 3 nolu parselde hazırlanan nazım imar planı değişikliğiyle ilgili CHP Grup Başkan Vekili Erhan Uysal, buranın spor alanı olduğunu belirterek meclis başkanı Adnan Köşker'den konuyla ilgili bilgilendirme istedi. Köşker, "Spor alanına uygun bir yer değil engebeli, burası bize kentsel dönüşüm için verilmişti. Daha sonra farklı amaçlarda kullanılmasıyla biz geri tahsisini istedik, burayı TIR parkı ve terminal alanı olarak işliyoruz. 200 bin metrekare. Gebze'nin her alanı spor alanı sırf burası değil zaten" dedi.

 

MAHALLELERDE İMAR DEĞİŞİYOR

Gündemin 36'ncısı maddesi İzmit'te; Orhan, Hacıhasan, Veliahmet, Akçakoca ve Kozluk mahallelerinde hazırlanan ve Kocaeli Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu'nun kararıyla uygulama imar planı değişikliği yapılmasında Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zekeriya Özak söz alarak konuyla ilgili bilgilendirme yaptı, şunları söyledi: "Bu alan kentsel sit alanını kapsıyor. Aynı zamanda içerisinde 1 ve 3. sit alanlarıda var. Yeni yapılacak yapılar konut alanı olduğu için konut olarka apılması zorunluluğu vardı. Biz yeni yapımış olduğumuz düzenlemeyle ister tescilli olsun olmasın, yapıların çok amaçlı kulanılmasını istedik. Butik otel, öğrenci yurdu, butik iş yeri olabilecek. izmit'in tarihi kent merkezinin çok amaçlı kullanımı için turizmin geliştirilmesi için ve parsel sahiplerinin sıkıntılarını gideren bir düzenleme yaptık. Bundan sonra umuyoruz ki bölgede canlanma olacaktır."

4820 defa okundu.

YORUMLAR

  • Toplam 5 Yorum

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER