CHP İTİRAZ ETMEDİ, MİA PROJESİ TAMAM

CHP itiraz etmedi, MİA projesi tamam

Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan MİA projesiyle ilgili 1/1000’lik imar planı İzmit Belediye Meclisi’nde geçtiğimiz ay onaylanmıştı. CHP’liler yasal itiraz süresini kaçırdı, imar planları Büyükşehir’de onaylanacak ve proje hayata geçecek

Büyükşehir Belediyesi’nin rant projesi olarak adlandırılan, Körfez ve Sanayi mahalleleri sınırları içerisinde gerçi olacak olan Merkezi İş Alanı (MİA) projesi 12 Eylül 2013 tarihinde alınan 558 sayılı kararla uygulamaya girmişti. AKP’lilerin vizyon projesi olarak lanse ettiği ve kent geleceğini şekillendirecekleri iddiasında bulunduğu projeye Körfez Sanayi Sitesi kısa süre içerisinde itiraz etti. Kocaeli 2. İdare Mahkemesi projeyi iptal etti. Daha sonra Büyükşehir Belediyesi projeyi revize etti ve ikinci bir proje hazırladı. Revize edilen proje Büyükşehir Belediye Meclisi’nde AKP’li meclis üyeleri tarafından onaylandı. Bunun üzerine kooperatif tekrar dava açtı.

 

MAHKEME PROJEYİ İPTAL ETTİ

Kocaeli 2. İdare Mahkemesi projeyi yeniden iptal etti. Büyükşehir Belediyesi bunun üzerine Danıştay’a itiraz ederek mahkeme kararının bozulmasını istedi. Danıştay 6. Dairesi yapılan itirazı değerlendirdi ve MİA için hazırlanan 1/1000’lik nazım imar planının Kocaeli 2. İdare Mahkemesi tarafından iptal edilmesi kararını onayladı. Danıştay bu süreçte 1/5000 ve 1/25.000’lik imar planlarıyla ilgili yapılan bilirkişi araştırmasını yetersiz buldu ve detaylı bir araştırma yapılması için dosyayı idare mahkemesine geri gönderdi. Büyükşehir yetkilileri bu kararı çarpıtarak, “MİA’ya devam kararı verildi” dedi. Ancak 2 gün içerisinde Danıştay’a kararla ilgili itirazda bulundu.

 

BASKIYLA ALINAN RET KARARI

Büyükşehir Belediyesi sadece MİA projesiyle ilgili iptal kararına itiraz etmedi, yeni bir proje için de düğmeye bastı, Körfez ve Sanayi mahalleleri sınırları içerisinde yer alan 4 bin 650 dönümlük arazi için 1/5.000 ve 1/25.000’lik planlarda değişiklik yapılmasını istedi. Mahkeme kararının olumsuz çıkacağından emin olan belediye yetkilileri İzmit’te yeni bir imar plan değişikliği hazırlanmasını istedi. İzmit Belediye Meclisi Haziran ayı toplantısında son hazırlanan planları oyladı. CHP’li kimi meclis üyelerinin katılmadığı oylamada CHP’liler bir iki meclis üyesinin baskısı sonrasında alınan parti kararına uydu ve değişikliği reddetti. Söz konusu değişiklik AKP’li üyelerin oy çokluğuyla kabul edildi.

 

GÖSTERMELİK İTİRAZ

CHP’lilerin zoraki ve göstermelik itirazı sonrasında İzmit Belediyesi’nde yaptığı konuşmalar ve belediye başkanı Nevzat Doğan’ın grup başkan vekili dahil pek çok partiliyi zan altında bırakan konuşması ise akıllarda yer etti. CHP İzmit Grup Başkan Vekili Ersin Albayrak toplantıda yaptığı konuşmada neden MİA’ya karşı olduklarını ifade etmek yerine, Büyükşehir kararıyla uyumlu olmak adına ret kararı verdiklerini söyledi ve “Mahkemesi devam ettiği ve Büyükşehir Belediyemizde 1/5000’lik imar kararına partimiz grubu ret kararı verdiği için, bu karara uyumlu olmak adına biz de ret kararı veriyoruz” dedi. Albayrak’ın sözlerine karşılık veren Nevzat Doğan, “Tüm meclis üyeleriniz aynı mı düşünüyor? Kimi arkadaşlarınız şu an toplantıya katılmadı” dedi.

 


CHP grubu, İzmit Belediye Meclisi’nin haziran ayı toplantısında ‘parti kararı’ aldıklarını belirterek MİA’yla ilgili plan değişikliğine ret oyu vermişti.

 

ONAY VEREN CHP’Lİ VAR

AKP’li Zekeriya Özak ise CHP’li bir üyenin onay verdiğini bir üyenin ise çekimser kaldığını belirterek “İmar Komisyonu’nda bir arkadaşınız onay verdi bir arkadaşınız ise çekimser oy verdi. Siz neden ret oyu veriyorsunuz” şeklinde konuştu. Son sözü alan Nevzat Doğan, CHP grubunun bir anlamda kendileriyle anlaşma halinde olduğunu belirterek, “Ersin Albayrak ve kimi arkadaşlar meclis toplantısı öncesinde bir önceki ay geldi, kapıda konuştuk. ‘MİA konusunu bir sonraki aya erteleyelim. Bizim bir iki arkadaşımız karşı çıkıyor projeye. İkna edebileceğimizi düşünüyoruz’ dediler. Ben hiç yapmayacağımız bir şey yaptım ve konuyu bu aya erteledim. Burada yapılan iş iyi bir iştir. İçiniz müsterih olsun Ersin başkanım. Sizin grup kararınız var. Biz bunu tamamen sizin siyasi anlayışınıza bırakıyoruz” dedi.

 

ASKI SÜRESİNİ KAÇIRDILAR

MİA, İzmit Belediye Meclisi’nde bu konuşmalar eşliğinde onaylandı. Projeyle ilgili yapılan 1/1000’lik imar değişikliğinin 12 günlük askı süresi vardı. CHP’liler yasal süre içerisinde bu plan değişikliğine itiraz etmedi. CHP’de geçtiğimiz dönemlerde yönetimlerde yer alan kimi isimlere göre MİA Projesi halen kabul edilemez durumda, yapılan değişiklikler göstermelik, bilirkişi raporlarında belirtilen hataların hemen hepsi varlığını koruyor. Bilindiği gibi Kocaeli 2. İdare Mahkemesi bilirkişi raporunda; bölgenin ihtiyaçları olan eğitim, sağlık, sosyo-kültürel gereksinimlerin karşılanıp karşılanmadığının anlaşılamadığını, uygulama imar planında görülen sosyal ve teknik altyapı alanlarının da mevzuatta öngörülenin altında kaldığını, alandaki donatı dengesinin yetersiz olduğunu ve talebe göre farklı yükseklikte bina inşasının bölgenin bütünlüğünü bozacağını tespit edilmişti.

 

DAVA AÇMA HAKLARI VAR

Bilirkişi ayrıca yükseklik ve yoğunluk kararlarında alanın kendine özgü jeolojik yapısının dikkatte alınmadığını, bu alanlarda yatayda yapılaşma yerine dikeysel yapılaşmaya yer verilmesinin otopark ihtiyacını yeterince karşılayamayacağını, planlama alanının iç bölgelerinde yeşil alanların devamlılık arz edecek şekilde kurgulanmadığını belirterek, MİA projesinin imar mevzuatına, şehircilik ilkelerine, planlama esaslarına ve kamu yararına uyarlılık bulunmadığını ifade etmişti. CHP’liler askı süresi içerisinde itiraz etmedi ancak hala bir şansları var. Belediye meclisinde ret kararı verildiği için parti yetkilileri 60 gün içerisinde dava açabiliyor. 30 gün geride kaldı. Yasal süre içerisinde CHP’liler dava da açamazsa MİA projesi onaylanmış olacak. 

14263 defa okundu.

YORUMLAR

  • Toplam 7 Yorum

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER