CHP’DEN KOMİSYONDA MİA’YA ONAY, MECLİSTE RET!

CHP’den komisyonda MİA’ya onay, mecliste ret!

İzmit Belediye Meclisi’nin Haziran ayı toplantısı saat 18.00’de başladı. Toplantıda MİA Projesi nedeniyle yapılacak olan 1/1000’lik imar plan değişiklikleri görüşüldü. CHP’li İmar Komisyonu üyelerinden birinin onay verdiği birinin ise çekimser oy kullandığı projeye CHP’liler grup olarak ret oyu verdi

İzmit Belediye Meclisi’nin haziran ayı meclis toplantısı dün gerçekleştirildi. Belediyenin meclis toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıda 16 gündem maddesi görüşülerek karar bağlandı. Gündem maddeleri arasında CHP Grubu’nda tartışmalara sebep olan MİA Projesi nedeniyle gerçekleştirilecek olan 1/1000’lik imar planı değişikliği ve yaz aylarında gerçekleştirilecek yurtdışı seyahatleri vardı. Toplantının açılış konuşmasını yapan İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, İstanbul’daki terör saldırısı nedeniyle şehitlerimize Allah’tan rahmet diledi.

 

KÜLTÜR GEZİLERİ KONUŞULDU

Nevzat Doğan’ın konuşmasının ardından gündem maddelerine geçildi. Gündem maddeleri öncesinde söz alan CHP Grup Başkan Vekili Ersin Albayrak, “Gündemimizin büyük bir bölümünü kültür gezileri kaplıyor. Temmuzda geziler var. Biz bunların komisyonlara indirilmesini istiyoruz ancak bunlar komisyona indirilirse süreden dolayı gidilmeyecek. Bu geziler için okulların tatili bekleniyor. Bu sebeple nisan ayında bu konuları konuşalım ve komisyonlarda bunları görüşelim. Aksi takdirde haziran ayında bunları görüşünce biz yoruluyoruz. Biz şimdi komisyona sevk edelim diyeceğiz ancak siz süre kısıtlı diyeceksiniz” ifadelerini kullandı.

 

AKP’Lİ ÖZAK DESTEK VERDİ

AKP Grup Başkan Vekili Zekeriya Özak ise “Ben Ersin beyin söylediklerine katılıyorum. Bu işlerin belediyenin kurumsal yapısına çok katkısı olduğunu sanmıyorum. Meclisimizin bu konuda bir irada ortaya koyup, bundan sonrası için başvuruları kabul etmeyelim” şeklinde konuştu. Kültür Sanat Komisyonu’nun AKP’li üyesi Hasan Ayaz, “Bu konular komisyonumuza da sıkıntı yaşatıyor. Ben de Ersin beyin bu düşüncelerine katılıyorum fakat sadece çok önemliyse sadece nisan ayında görüşebiliriz” dedi. Albayrak ve Ayaz’ın ardından belediye başkanı Nevzat Doğan söz aldı.

 

 

DOĞAN DA ONAYLADI

Doğan konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Önce bir şeyi düzelteyim, sivil toplum örgütlerinin yurtdışıyla ilgili belediyemiz adına bu temsillerinde biz onlara yardımcı oluyoruz. Pasaport masraflarında vesairesinde yardımcı oluyoruz. Ancak onları oraya biz göndermiyoruz. Kamuoyunda böyle bir algı var. Bu doğru değil. Bugün gündemimizde 6 gezi programı var. Bunlardan sadece pişmaniye festivaliyle ilgili olan bizim gezimiz. Bu konu meclisimizde tartışılmalı. Benim gördüğüm kadarıyla bu iş her geçen gün artıyor.”

 

BELEDİYEMİZİ ETKİLER’

Doğan’ın ardından ise CHP’li İbrahim Güçlü konuştu. Güçlü, “Geçenlerde bir haber herkesin dikkatini çekmiştir. Bir okul gezisinde yaşanan trafik kazasında meydana gelen olumsuzluk o ilçenin Milli Eğitimi’ne yazıldı. Bu gezilerde meydana gelen bir olumsuzluk da belediyemizi etkiler. Biz bu konuyla ilgili bir yönetmelik hazırlayalım. Bu yönetmelik kapsamında yurtdışı gezilerini karara bağlayalım” dedi. Karşılıklı grup konuşmalarının ardından CHP’li Ersin Albayrak, bir defaya mahsus komisyona göndermeden gezilerle ilgili gündem maddelerini karara bağlayacaklarını ifade etti.

 

 

KORUNACAK BAHÇE, KOMİSYONA

Meclisin üçüncü gündem maddesinde yer alan 8’inci Pişmaniye Festivali’nin yurt dışı ayağının Azarbeycan Bakü Şehri Nasimirayonu’nda 14-17 Temmuz 2016 tarihleri arasında gerçekleştirilmesi ve belediyeden 60 kişinin katılım sağlayacağı organizasyonda tüm masrafların belediyeden karşılanmasıyla ilgili Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğünün yazısı görüşüldü. Bu gündem maddesi oy birliğiyle onaylandı. Diğer gündem maddelerinde ise çeşitli gezilerle ilgili kararlar onaylandı. Gündemin 7. maddesinde Kozluk Mahallesi’nde yer alan mevcut imar planında “Yol ve kısmen Otopark” olan kullanımının “Korunacak Bahçe” olarak düzenlenmesi şeklinde hazırlanan 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı değişikliği teklifi ile ilgili İmar ve Şehircilik Müdürlüğünün  yazısı İmar Komisyonu’na sevk edildi.

 

MİA PROJESİ KONUŞULDU

Gündemin 9. maddesinde kamuoyunda MİA Projesi olarak bilinen, mahkeme tarafından defalarca iptal edilen Merkezi İş Alanı Projesi için yapılması gereken imar değişikliği gündeme geldi. İzmit Körfez ve Sanayi mahalle sınırları dahilinde, 465 hektarlık alanda yapılması planlanan ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 13.08.2015 tarih ve 469 sayılı kararı ile onaylanan 1/25.000 ve 1/5.000 ölçekli nazım imar planı doğrultusunda hazırlanan 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı teklifiyle ilgili CHP Grubu’nun görüşlerini Ersin Albayrak dile getirdi.

 

MAHKEME KARARINI VERDİ

Albayrak, “Mahkemesi devam ettiği ve Büyükşehir Belediyemizde 1/5000’lik imar kararına partimiz grubu ret kararı verdiği için, bu karara uyumlu olmak adına biz de ret kararı veriyoruz” dedi. AKP’li Zekeriya Özak, “Mahkeme kararını verdi, o imar planı iptal edildi ve yeni bir nazım imar planı hazırlandı. Dolayısıyla o imar planı boşa çıkmış oldu. Bu sebeple bizim 1/1000’lik planımızın onaylanmasında bir sorun yoktur” dedi. Konuşmasına devam eden Ersin Albayrak, “Bizim 11 çekincemiz vardı. Bunların bir kısmı giderildi. Biz MİA konusunda kim ne biliyorsa herkes onu dile getirsin ve geniş bir mutabakatla karar alınsın istedik. Ancak yapılan şeyin bunu karşılamadığı inancındayız.”

 

 

DOĞAN ONAY VERENLERİ SORDU

Albayrak’ın sözlerine karşılık veren Nevzat Doğan, “Tüm meclis üyeleriniz aynı mı düşünüyor? Kimi arkadaşlarınız şu an toplantıya katılmadı” dedi. AKP’li Zekeriya Özak ise CHP’li bir üyenin onay verdiğini bir üyenin ise çekimser kaldığını belirterek “İmar Komisyonu’nda bir arkadaşınız onay verdi bir arkadaşınız ise çekimser oy verdi. Siz neden ret oyu veriyorsunuz” dedi. Özak’ın ardından İbrahim Güçlü konuştu. Güçlü şu ifadeleri kullandı: “Biz Merkezi İş Alanı Projesi’ne karşı değiliz. Kentimizin en temel problemlerinden biri trafik problemi. Buna benzer büyük kent olmanın olumsuzluklarını ve zorluklarını yaşıyoruz. Esas itibariyle kentimizin ciddi anlamda bir planlamaya ihtiyacı vardır. Bu planlama içerisinde merkezi işyeri projesi de olabilir bunda hiçbir mahsur yoktur. Biz bu projeyle ilgili konunun uzmanlarıyla yaptığımız görüşmelerde anlıyoruz ki o alandaki zemin ciddi sorunlar içeriyor ve külfet getiriyor.

 

FAY HATTINI 1 KİLOMETRE KAYDIRALIM

Biz meclis olarak bir karar alalım, oradaki fay hattını 1 kilometre aşağı kaydıralım. Olur mu? Burada göçmen kuşlar da mevcut. Oradaki o sulak alanı ne yapacaksınız? Türkiye su fakiri bir ülke konumundadır. Geleceğin sürtüşmelerinin su yüzünden çıkacağı söylenmektedir. Biz bunu çok önemsiz görebiliriz. Ancak ben geleceğe dönük bir su havzasını yok etmemizin doğru olmadığını düşünüyorum. Ben sizin atık toplama projenize katılıyorum ve destek veriyorum. Bugün atık toplayarak çevreyi korumak isteyen bir belediye nasıl olurda sulak alanları ortadan kaldırmak ister?” Bu sırada söz alan AKP’li İbrahim Elgin, “Sudan bahsederek konuyu sulandırıyorsunuz” dedi.

 

EMEX OTEL DEPREM ÖNCESİ

AKP’li Aykurt Bozkurt da kısa bir konuşma yaptı ve “Konu uzmanlık konusu olduğu için söz alma zorunluluğu duydum. Ben şahsen üzüldüm. Bilginiz var mı bilmiyorum, Zekeriya bey ve ben odalarımızda başkanlık görevleri yaptım. Biz bir anlamda burada onları temsil etmiş oluyoruz. Zeminin çürüklüğünden bahsedildi. Tam tersine o bölgede zemin öyle kötü değil. Emex Otel 17 Ağustos Depremi öncesinde yapılmıştı. Deprem sonrasında hasar almadığı anlaşıldı. Bu bir örnek olabilir. Komisyonda İlker beyin (İlker Ulusoy) çok önemi emeği var. CHP’li üyelerin çok büyük emeği var. Hepinize teşekkür ederim” şeklinde konuştu.

 

BELEDİYELER ORTAKLAŞAMADI

Bozkurt’un ardından AKP’li Zekeriya Özak kürsüye çıkarak söz aldı. Özak konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Eminim  ki muhalefetin de bilmediğine inandığım, neden muhalefet ettiklerini asla anlayamadığım bu konuyu birkaç dakika içerisinde sizlere aktarmak istiyorum. MİA dediğimiz bölge, Yeni Gölcük yoluyla Ömer Türkçakal yolu arasında. Gördüğünüz bölge 1970’li yıllarda planlanmış bir bölge. Bu bölgede İzmit, Saraybahçe ve Yuvacık belediyeleri bir türlü ortaklaşamadı. Herkes bir plan yaptı. Adeta bir yamalı bohça bölgesiydi. Bu bölgede son derece kullanışsız bir takım projeler önerilmiş. Karma kullanımlar önerilmiş bu alanda. Sanayi, konut, ticaret, depo alanları var. Bu bölge bir türlü gelişemiyor. Yüzde 63’ü hala boş durumda. İzmit’in yüzde 95’i yapılaştı. Burası ise yapılaşmıyor, plan hatası var.

 

İZMİT’E YAKIŞMAYAN GÖRÜNTÜLER

O alanda İzmit’e yakışmayan görüntüler var. Çoğu kaçak yapılaşmış, kontrol edilemeyen bir bölge durumunda. Bizim bu planda yapmayı düşündüğümüz bir bütün oluşturmak. İlk defa ulaşımıyla, trafiğiyle bu alan bütün değerleriyle Kocaeli’nin geleceğine yakışır bir hale geldi. Buradaki araziler vatandaşlarındır. Vatandaşlar bu alanda yapılaşma yapacak ve modern bir hale getirecek. Bu planda bizim 30 metrelik ana arter yolumuzun ortasında raylı ulaşım sistemi de yer alacak. Bu plan 2006 yılında ilk olarak konuşuldu. Ben bu planımızı sahiplenerek önümüzü açan herkese teşekkür ediyorum.

 

ARAZİLER DEĞERLENECEK

Her şeye karşı çıkan, kente kara bir bulut gibi çöken bir anlayış var. Bu zihniyet genel seçimlerde hiçbir zaman iktidar olamıyor. Burada olduğu gibi vatandaşımız her şeyi çok iyi biliyor ve görüyor. Kentimizin gelişmesi için yapılan böylesi bir plana daha önce karşı çıkıldığı gibi şimdi de sanki bu alanları vatandaşımızın elinden alacakmışız gibi propaganda yapıldı. Biz 1.623 parselde yeni plan sayesinde bölgede arazilerin daha değerli hale geleceğini belirtiyoruz. Belediyeler kimsenin elinden yerini yurdunu almayacak. Aksine mevcut yerler bu plan sayesinde değerli hale gelecektir. Yıllardır yapılan karalamalara rağmen sonunda gerçekler gecikmeyle de olsa ortaya çıkmıştır. Bu gecikmenin tek sebebi muhalefet partileridir.”

 

10 YIL ÖNCE DESTEK VERMİŞTİNİZ

Zekeriya Özak konuşmasının sonunda 2006 yılında MİA Projesi’ne CHP Grubu’yla birlikte olur verdiklerini, oy birliğiyle karar aldıklarını açıkladı. Özak, “10 yıl önce de MİA’ya CHP olarak, temsil ettiğiniz vatandaşlar nezdinde destek vermiştiniz. İşte meclis kararı. O zaman yanlışlıkla doğruyu gördüler. Bugün o doğrunun arkasında duramıyorlar. Biz de milletin vicdanı, milletin temsilcisi olarak vatandaşın menfaatini korumak için buradayız. Dolayısıyla o günden bu yana, gece gündüz çalışarak çevreye duyarlı, uygulanabilir bir plan hazırladık. Bu plan ile hem arazi sahipleri hem de kentimiz kazanacaktır. Böylesi bir plana körü körüne karşı çıkmak akıl tutulmasından başka bir şey değildir. Ben şimdiden MİA Planı’nın hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

 

YAPTIĞINIZ İŞLERDE HATALAR VAR

Zekeriya Özak’ın ardından CHP Grup Başkan Vekili söz alarak Ersin Albayrak, “Burada yapılan tartışmaların, koyulan şerhlerin altında hep daha iyi şeylerin yapılması olduğunu unutmayalım. Ben Zekeriya Özak’ın konuşmasını iyi dinledim. Ağzınızdan bal damladı. İnşallah bu işler olur. Ama yaptığınız işlerde bugün hatalar görülüyor. Keşke bu planı daha önce kamuoyuna açsaydınız. Bu Ramazan gününde 11 cenazenin olduğu yerde fazla bam teline basmak istemiyorum. Bizim güvensizliğimiz sizin yaptığınız işlerden dolayı. Bugün İzmit’te trafik felç. Siz konuşarak, söylediklerinizle tarihe not düştünüz. Umarım bu işler gerçekleşir. Ancak bizim şüphelerimiz var. Bu şüphelere karşı durmak da bizim görevimiz” ifadelerini kullandı.

 

TRAFİK SORUNLARI YAŞANACAK

İmar Komisyonu’nun eski CHP’li üyesi Barbaros Akkuş da, “Zekeriya beyden güzel bir sunum dinlerken bir anda siyasetle konu siyasete çekildi ve çarpıtıldı. Ultra bir kente, mega bir kente o bölgede 465 hektar bir yeşil alan olabilirdi. Daha yakışırdı. Burası yıllardır atıl duran bir bölge. Oradaki mülk sahipleri de mağdur bu konuda. Bana göre 60 bin istihdam sağlayacak, günde 250-300 bin kişi ziyaret edecek bu bölgeyi. Bu bölgede trafik sorunları yaşanacak. Bizim komisyon üyelerimizin kararları grup kararları değildir. Grubumuzun kararı bellidir. Biz CHP olarak 2 defa bu konuyla ilgili toplantı yaptık ve ‘hayır’ kararı çıktı. Bunda ne var? Siz bu projeyle dünyayı mı kurtardınız? Hi-man mi oldunuz? Bizim ‘hayır’ dememiz neredeyse vatan hainliğin oluyor. Neden bu durum böyle” şeklinde konuştu.

 

CUMHURİYET LAF PARTİSİ

Akkuş’un ardından AKP’li İbrahim Elgin söz aldı ve tartışma yaratan ifadeler kullandı. Elgin, “Siz partinizin ismini Cumhuriyet Halk Partisi değil, Cumhuriyet Laf Partisi olarak değiştirin. Siz halkı düşünmüyorsunuz, sadece laf ediyorsunuz” şeklinde konuştu. AKP Grup Başkan Vekili Zekeriya Özak, Elgin’in hemen ardından söz aldı ve “İbrahim beyin söylediği o laf, haddini aşan bir laftı. Ben AKP Grubu adına CHP’lilerden özür diliyorum” ifadelerini kullandı. Özak’ın ardından belediye başkanı Nevzat Doğan MİA’yla ilgili konuştu.

 

İKNA EDERİZ, DEDİNİZ...

Doğan, “Ersin Albayrak ve kimi arkadaşlar meclis toplantısı öncesinde bir önceki ay geldi, kapıda konuştuk. ‘MİA konusunu bir sonraki aya erteleyelim. Bizim bir iki arkadaşımız karşı çıkıyor projeye. İkna edebileceğimizi düşünüyoruz’ dediler. Ben hiç yapmayacağımız bir şey yaptım ve konuyu bu aya erteledim. Burada yapılan iş iyi bir iştir. İçiniz müsterih olsun Ersin başkanım. Burada bazı yollar ve tramvay gibi araçlarla trafik sıkıntılarıyla ilgili çözümler de düşünülmüştür. Orada 8 bin vatandaşımız bu kararı bekliyor. 60 bin kişiye istihdam sağlanacak, ekmek kapısı olacak. Biz böyle bir planı oylayacağız. Sizin grup kararınız var. Biz bunu tamamen sizin siyasi anlayışınıza bırakıyoruz” dedi.

7171 defa okundu.

YORUMLAR

  • Toplam 5 Yorum

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER