CHP'Lİ GENÇLERİN İDOLÜ SEFA SİRMEN

CHP'li gençlerin idolü Sefa Sirmen

CHP İl Gençlik Kolları Sekreteri Aşkın Yunus Erdoğan, "Benim de, partili gençlerimizin de idolü Sefa Sirmen’dir. Biz kendisini efsane başkan olarak adlandırıyoruz" dedi

CHP İl Gençlik Kolları Sekreteri Aşkın Yunus Erdoğan, partiye gençlerin ilgisinin büyük olduğunu ama iş korkusunun aktif katılım ve çalışmaların önündeki en büyük engel olduğunu söyledi.

İldeki görevinin yanı sıra Körfez’de de partinin bel kemiği olan Aşkın Yunus Erdoğan, ilçedeki teşkilatlanma da ön sıralarda.

Her zaman ilçe teşkilatında yer alan, çalışmaları yönlendiren, ilçe başkanları ve yönetimlerinin danışmanı gibi olan Aşkın, bu gayretine karşılık gençlerin istemelerine rağmen partiye yeteri kadar gelemediklerini ifade ederek, “Eylül ayından itibaren gençlerin partiyi evleri gibi görmeleri için gereken çalışmaları yapacağız’’ dedi.

Körfez’de halen 400 gencin partiye üye olduğunu ve bunların en az yarısının bile aktif çalışmalara katılması halinde seçim alınabileceğini belirten Erdoğan, “Gençlerin partiye daha çok katılımı ve katkısı sağlanmalı, aileler bu konuda yardımcı olmalılar" dedi.

 

Aşkın Yunus Erdoğan kimdir, sizi biraz tanıyalım?

- 1992 Kocaeli doğumluyum. İlk ve ortaokulu İzmit Atatürk İlk Öğretim’de, liseyi meslek lisesinin kimya bölümünde okudum. Kocaeli Üniversitesi Gıda Bölümü ile üniversiteye başladım, şimdi ise hukuk fakültesine devam ediyorum. Siyasete aktif olarak 2013 yılında başladım. 2014 yılında hem gençlik kolunda, hem sahada, hem de ofiste yer aldım. Yerel seçimlerle sahada çalışmaya başladım. Cumhurbaşkanlığı seçimleri ve genel seçimlerinde sahada ve ofiste görev aldım. İlçe gençlik kolları başkanı Bahadır Doğan’ın listesinde yer aldım, 7 Haziran seçimlerine kadar da bu göreve devam ettim. Körfez ilçe gençlik kolları başkanı Ercan Yanıktaş ile de yine görevime devam ettim. Son olarak ise il gençlik kolları başkanı Murat Erinç’in listesinde yer aldım ve şuan il eğitim sekreteri olarak görevime devam ediyorum.

 

Sizi siyasete iten nedenler neler oldu?

-2013 yılında Körfez’de siyasete ilk başladığımda heyecanlıydım. Yerel seçim çalışmaları yapılıyor, insanlar sürekli olarak partiye gelip-gidiyor, seçim merkezine gidiliyor ve bir hareket, heyecan vardı. Planlar yapılıyor, çalışma stratejileri geliştiriliyor ve insanlarla sürekli bir diyalog kuruluyordu. Sokak sokak, ev ev geziler yapılması, insanlarla yakın iletişim içine girerek, fikirlerini öğrenmek, bazı fikirleri anlatmak bana heyecan vermiş ve umutlandırarak, ideallerime tecrübe katmaya başlamıştı. Çevrenizde yer alan ve aynı fikirleri paylaştığınız gençlerle birlikte hareket etmek, siyasetin tecrübelilerinden yeni yeni taktikler öğrenmek heyecan vermişti. Halen daha aynı heyecan ile çalışmaya devam ediyorum.

 

ÇAREYİ İSTİFADA BULUYORLAR

Bu çalışmalarınızda size hayal kırıklığı yaratan bir olayla karşılaştınız mı?

-Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde diğer muhalefet partileri ile ittifak yaptık ama sahada beklediğimiz desteği bulamadık. Bu olay bende hayal kırıklığı yaşattı. Bir diğer konu ise, gençler CHP’ye gönül veriyorlar ve çalışmalarda yanımızda olmak, partimize üye olmak istiyorlar. Fakat iktidar partisi özellikle işe giriş sırasında gençlerden siyasi parti seçeneklerini sorguluyor. Bu nedenle bir çok genç arkadaşım partiden kaydını sildirmek zorunda kaldı ve üye olmaya korkuyor. Körfez’de gençlik anlamında ne yazık ki iş kaygısı gençler arasında çok yüksek. Aslında siyasi partilerin, bireylerin, toplumların özgür düşüncesi olmalı. Sonuçta oy veriyorsunuz, benden olmayan yok olsun mantığı ülkemizi ve halkımızı ileri değil, geriye götürmektedir. Partili gençlerimiz iş görüşmesine gittikleri yerlerde iktidar partisinden olup olmadıkları soruluyor, bu nedenle görüşmeleri olumsuz sonuç verenler çareyi istifa etmekte buluyorlar. Bu şekilde birçok örnek yaşadık ve ne yazık ki, gidip iktidar partisine üye olup gelin diyenler dahi oluyor.

 

Örgütlerde şu anda çalışma var mı?

-Örgütlerde şuan için bir durgunluk söz konusu, bir şeyler yapamıyoruz, ülkenin içinde bulunduğu durum belli. Etkinlik yapamıyorsunuz, canlı bomba ile gelen tehditler ve şehit haberleri hepimizin canını yakıyor, endişeli olmamıza neden oluyor. Bu acıların tarifi mümkün değil. Bir etkinlik düzenleseniz, bırakın ailelerin çocuklarını göndermesi, kendileri de gelmeye korkuyorlar. Öyle bir korku algısı yerleştirdiler ki içimize yolda, otobüste, aklınıza gelecek her yerde insanlar birbirlerine şüphe ve korku ile bakar oldu. Tesadüfen yaşamaya başladık. Bunun sorumluları, iktidarın desteklediği birkaç öfkeli çocuk ve silahlarla desteklediği, sınır kapılarında aklayarak davullu-zurnalı, eğlencelerle karşılattığı teröristlerdir.

 

İDOLÜMÜZ SEFA SİRMEN

Önümüzdeki dönem için çalışma planınız var mı, neler yapacaksınız?

-Yaz dönemine girilmesi nedeniyle gençlerle bir araya gelmek çok zor. Yakın tarihte seçim de olmadığı için şu anda kalabalık toplantılar yapılamıyor ama normal haftalık çalışmalar devam ediyor. İlçe gençlik kolları başkanımız Merve Bulut ile eylül ayı itibariyle çalışma programı hazırladık ve hızlı bir başlangıç yapacağız. Güzel bir etkinlikle canlı başlangıç yapıp, sonrasında da değişik faaliyetlerle çalışmaları sürdüreceğiz. Kongrelere kadar önümüzde 1.5 yıl var. Yaz kampları, atölye çalışmaları yapacağız. Atölyelerde, aramızda yetenekleri olan gençleri bulup, ilde düzenleyeceğimiz çalışma ortamı ile öğretmenler eşliğinde eğitim vereceğiz. Şiir, müzik, enstrüman gibi yetenekleri geliştirme şansı vereceğiz. Bu sayede gençler hem kendilerini geliştirecek ve yeteneklerini keşfedecek, hem de evleri gibi benimseyecekleri çalışma ortamına kavuşacaklar. Gençler partiye ısınacaklar ve yalnızca bayrak asmak, saha çalışmalarına katılmak için değil, faaliyetlerde bulunmak için de gelecekler.

 

Körfez’de gençlerin CHP’ye ilgisi nasıl?

-400’e yakın genç üyemiz var. Bunların yarısını bile çalışmalarda bir araya getirebilseniz seçim alırsınız. Gençlerin partiye karşı ilgisi artıyor ama bu üye olma aşamasında yukarıda da belirttiğim nedenle az gözüküyor. Gençler, iş başvurularında sorun olabileceği korkusu ile üye olmuyor, olanlar çaresiz kalınca sildiriyorlar. Gönülleri bizden yana ama görüntüye yansıtamıyorlar. Bir şekilde gençlerle anlaşıp, onlarla uyuşma ortamını bulacağız. Ya biz gençlere yeterli oranda yaklaşamıyoruz ya da onlar fazlasıyla çekimser davranıyorlar. Son 2 yıldır gençlik de hareketlenme arttı. Daha önce, gençlik kolları başkanının yanında genç yoktu, şimdi guruplar kurup, kalabalık toplantılar yapabiliyoruz. Önümüzdeki bir önemli engel de maddi sıkıntılar. Bu yalnız Körfez’de değil Kocaeli genelinde de mevcut. Yapacağımız etkinlikler, çalışmalar maddi kaynak istiyor ve ne yazık ki teşkilatlar olarak bu sıkıntıyı yaşıyoruz. Eylül ayı bizim etkinlik startımız, buluşma yerlerimiz de parti teşkilatları olacak. Gençlerin, evlerine gider gibi teşkilatlara gelmelerini sağlayacağız.

 

Sizin ve gençlerin bir idolü var mı?

-Benim de, partili gençlerimizin de idolü Sefa Sirmen’dir. Biz kendisini efsane başkan olarak adlandırıyoruz. Her gencin Sefa Sirmen ile bir ortak bağı vardır, ya konuşmuştur, ya tokalaşmıştır, sorununu iletip çözüm bulmuştur. Kendisine büyük haksızlık yapıldı ve inşallah bu yakında çözülecek ve Sefa Sirmen yeniden aramıza dönecek. İktidarın baskısı ile aleyhinde karar verildiğini ve bunun düzeleceğini umuyoruz. İzin alabilirsek eğer kendisin gençler olarak gidip ziyaret edeceğiz.

 

ÖZERKLİK İSTEYEBİLİRLER

Suriyelilere vatandaşlık verilmesi konusunda CHP’li gençler ne düşünüyor?

-Buna kesinlikle karşıyız, kendi topraklarında savaş bitene kadar misafir olarak kalabilirler. Rahat etmeleri için imkanlar sağlanabilir ama belirli bölgelerde toplayıp, vatandaşlık vermek son derece yanlıştır. Yarın bu insanlar bölge hakkında hak iddia edebilir, özerklik isteyebilirler. Sınırlardan alimi de geçti, zalimi de. İyisini seçmek, bunu savunmak saçmalıktır. Ülkelerine sağ salim dönmeleri tek temennimiz olmalıdır. Şu anda bile onlara Türk gençlerinin faydalanamadığı haklar veriliyor. Üniversitelere sınavsız girmeleri devlet politikalarında mültecilere tanınan bir hak, ama devlet burslarından fazlasıyla yararlanmaları haksızlık. Türk gençleri burs için çırpınıp alamazken, onların geniş bir kapsamda faydalanmaları bizi üzüyor. Türkiye’de sınav kaldırılmalı ve gençler yeteneklerine göre eğitilip, hayata hazırlanmalılar.

2282 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER