CHP’Lİ YILMAZ:TAŞERONLARA HİZMET EDEN BİR BÜTÇE

CHP’li Yılmaz:Taşeronlara  hizmet eden bir bütçe

CHP Gebze Belediyesi Meclis Üyesi Yılmaz Bulut, Gebze Belediyesi’nin 2015 yılı gelir-gider bütçesinin Gebze kentinin yararına değil taşeron firmalara hizmet ettiğini söyledi

Gebze Belediyesi Mayıs ayı meclis toplantısının 2. oturumu önceki gün gerçekleştirildi. Gebze Kent Meydanı’nda gerçekleşen meclise belediye başkanı Adnan Köşker başkanlık etti. Birinci oturumu ait meclis bileşimine ait karar özetleri okunarak oylandı. Ardından meclisin birinci maddesi olan Gebze Belediyesi’nin 2015 yılı gelir-gider kesin hesabı ilişkin Plan-Bütçe Komisyonu raporu okundu. Gündem maddesi ile ilgili olarak söz alan CHP Gebze Belediyesi Meclis Üyesi Yılmaz Bulut, “Üzülerek belirtmek istiyorum ki 2015 yılı bütçesi, tıpkı 2014 yılını bütçesini oluştururken yaptığımız yapıcı eleştirilerin hiçbirisinin göz önüne alınmadığını çok rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu bütçenin Gebze kentinin yararına değil taşeron firmalara hizmet ettiğinin ve tutarsız olduğunu defalarca dile getirdik ve bundan sonra da bu uyarılarımıza devam edeceğiz. 2015 yılı bütçesi 223.000.000 lira ödenek verilirken gerçekleştirilen tutar 192.748.612 lira yani bir önceki yılda gördüğümüz üzere yapılan bütçe ile gerçekleşen rakam arasında çok ciddi bir fark bulunmamaktadır. Buradan şu sonuca varmak oldukça net, ayağı yere basmayan bütçe yapmaya devam edilmektedir.

 

EĞİTİME HİÇBİR YATIRIM YOK

Anlamakta güçlük çektiğimiz bir konuda birim müdürlerinin nede gerçeğe uygun bütçe taleplerinin olmamasıdır. Bütçenin büyümesi kentimizin büyüklüğünü göstermez. Aksine gerçekleşen oranlara bakılır ve başarılı belediyeciliğin göstergesi olan denk bir bütçenin yapılıp yapılmadığına bakılır. Yine çok da şaşırdığımız bir durumda gelir-gider tablolarını incelediğimizde Eğitim Hizmetleri, Sosyal Güvenlik Sosyal Yardımlaşma Hizmetlerinin giderlerinin bir önceki yılda da olduğu gibi sıfır olduğu gözükmektedir. O zaman şu tekrarı yapacağız; Belediyemizin 2015 yılı içerisinde Eğitim Hizmetlerine hiçbir yatırımı olmadı ve Sosyal Yardımlaşma hizmetinde bulunmadı.

 

TAŞERONLAR İÇİN BULUNMAZ NİMET

Vizyon olan kentimiz 2015 yılı bütçesindeki 192.748.612 lirasının 83.411.735 lirası yani yaklaşık olarak yarısı Mal ve Hizmet alımlarına harcanarak taşeronlar için bulunmaz nimet haline dönüşmüştür. Taşeronlara harcanan bu paralarla Gebze belediyesi bütün hizmetleri kendi bünyesinde çözebilir. Böylelikle çalışanların kıdem tazminat masraflarını da taşeronlara verilen kardan çıkartabilir. Temizlik İşlerine yıllık olarak 25.000.000 lira gibi bir rakam ayrılarak taşeron çalıştırılmaktadır. Bu kadar para harcarsanız sosyal belediyecilik anlayışı çerçevesinde belediye bünyesindeki işçilerle çözülebilir. Üstelik emekçilere de iyi bir maaş ve sosyal haklarını sağlamış olursunuz.

 

BORÇ SIRALAMASINDA İPİ GÖĞÜSLEDİK

Genel tahakkuk miktarı 314.624.799 liradır. Bunun 185.324.639 lirasını tahsil edip geriye kalan 129.300.160 lirasını bırakarak başarılı bir yönetim anlayışı olamaz. Tahakkuklara göre tahsilâtın %58’de kalmıştır. Bu tahsil edemediğimiz para Darıca belediyesinin bütçesinden fazla bir miktar. Halka gelecek olan bu hizmet kaybının hesabını kim verecek? Belediye başkanı belediyenin gelir ve alacaklarını takip ve tahsil etmekle sorumludur. Denetim komisyonu raporun da açıkça görülmektedir SGK’ya hiçbir ödeme yapılmamıştır. Sadece toplam 39.730.722 lira olan kurum borcunun 2.560.000 lirası ödenmiş geriye 37.170.000 lirası bırakılmıştır. Yine ödenecek vergi ve fonlar hesabına baktığımızda 49.576.000 liranın 4.171.000 lirası ödenerek, 45.000.000 vergi borcu bırakılmıştır.  Vizyon kentimiz borç sıralamasında ipi göğüsleyenlerdendir.

 

MUHALEFET ŞERHİ KOYUYORUZ

İmar müdürlülüğü 22.461.231 lira bütçe talepte bulunurken 3.557.326 lira harcamıştır. Bunun bir açıklaması var mıdır? Gelir tablosu ortada, bütçenin gerçekleşme oranını %83 olarak göstermektesiniz. Oysaki 04 kodlu alınan bağış ve yardımlar, 06 kodlu sermaye gelirleri bütçede çok düşük gösterilmese bu gerçekleşme oranı %58’de kaldığı görülmektedir. 01 kodlu genel kamu hizmetlerine, 03 kodlu kamu düzeni ve güvenlik hizmetlerine, 05 kodlu çevre koruma hizmetlerine, 06 kodlu iskan ve toplum refahı hizmetlerine, 08 kodlu dinlenme kültür ve din hizmetlerine muhalefet şerhi koyuyoruz.” dedi.

 

TAŞERON YASASI ÇIKACAK

Eleştirilere cevap veren Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker, “Gecikmelerden dolayı bu tür durumlar oluyor. Müdürlüklerde taleplerde yatırımları yapacağız diyorlar. Ama bazı nedenlerden dolayı gecikiyor. Yapılacak işlere dikkat ediyoruz. Taşeronla ilgili olarak yasa çıkacak. Bağışlar kısmında bakanlıktan alınan destekler var.” dedi. Gündemin ikinci maddesi Mustafa (Yenikent) Mahallesi 2273 nolu 4808 ada 1 nolu 9485 m2 alanlı TOKİ Başkanlığına ait parselin belediyeye bedelli devrine ilişkin Plan ve Bütçe Komisyonu raporu okunarak oybirliğiyle kabul edildi. Meclisin üçüncü maddesi Denizli Mahallesi 23 pafta 2273 nolu 856 m2 Kocaeli Büyükşehir Belediyesi mülkiyetindeki parselin belediyeye bedelsiz devrine ilişkin Hukuk Dilekçe Tetkit ve İsimlendirme Komisyonu Raporu okunarak oybirliğiyle kabul edildi. Gündemin dördüncü maddesi müstakil parselle satışına İlişkin Plan ve Bütçe Komisyonu Raporu okunarak oybirliğiyle kabul edildi. Meclisin beşinci maddesi belediye sınırları içindeki okulların spor alanlara ilişkin komisyon raporları okunarak oybirliğiyle kabul edildi. Gündemin son maddesi olan imar komisyonu raporları okunarak oylandı. Gebze Belediyesi Haziran ayı meclisi 1 Haziran Çarşamba günü saat 16.00 gerçekleştirilecek. 

3215 defa okundu.

YORUMLAR

  • Toplam 1 Yorum

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER