CHP’LİLER SU FATURALARINI YAKTI

CHP’liler su faturalarını yaktı

CHP İzmit İlçe Başkanlığı su faturalarına yapılan zamları protesto etmek amacıyla su faturalarını yaktı

Cumhuriyet Halk Partisi İzmit İlçe Örgütü Sabri Yalım Parkı’nda alışılagelmişin dışında bir eylem gerçekleştirdi. Yuvacık Barajı'nın son yıllardaki en yüksek doluluk oranına ulaşmasına rağmen su faturalarına yapılan zamları protesto etmek için alana çıkan CHP’liler su faturalarını yaktı. Etkinliğe partililerin yanı sıra CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, CHP İzmit İlçe Başkanı Mehmet Ümit Küçükkaya, CHP İl Kadın Kolları Başkanı Sevim Pekyörür ve vatandaşlar katıldı.

 

ZAMLARIN SEBEBİ KÖTÜ YÖNETİM

Yapılan araştırmalar sonucu suyun fiyatını etkileyen asıl faktörün siyasi iktidarın verdiği yanlış kararlar olduğunu ve bunların bir kısmını kamuoyu ile paylaşmak istediklerini belirten Avukat Selin Süloğlu, “İSU tarafından yeterli sayıda teknik eleman çalıştırılmasına rağmen teknik elemanlar tarafından yapılabilecek işlerde müşavir firmalardan hizmet alındığı için 2006 yılından bu yana boşa harcanan ve vatandaşın cebinden çıkan miktar 156 milyon 419 bin 971 TL olmuştur” dedi.

 

YANLIŞ KARARLAR YÜZÜDEN

Devlet tarafından büyükşehir belediyesine SEKA binasını ve arazisini bedelsiz olarak kullanma hakkı verildi diyerek söze devam eden Süloğlu, “Belediyenin gelir elde etmek için İSU’dan bu bina ve arazi için 2004-2014 yılları arasında almış olduğu ve vatandaşın cebinden çıkan toplam kira bedeli 167 milyon 121 bin 904 TL’dir. Yatırım planlamalarındaki yanlış kararlar yüzünden bankadan kredi kullanılması sonucu 2006 yılından bu yana sadece bankalara ödenen ve vatandaşın cebinden çıkan miktar 3 milyon 392 bin 436 TL’dir” dedi.

 

GÖREVDEN KAYNAKLANAN ZARAR

Hiçbir açıklama yapılmaksızın 2006 yılından beri toplam 17 milyon 413 bin 467 TL zarar su fiyatlarına giydirilerek ‘Görevden kaynaklanan zarar’ adı altında vatandaşın su faturalarına yansıtılmaktadır. İSU bir kamu kuruluşu olması ve reklama ihtiyacı olmamasına rağmen 2006 yılından bu yana reklama harcanan ve vatandaşın cebinden çıkan miktar 3 milyon 392 bin 436 TL’dir” şeklinde konuştu.

 

FATURALAR YAKILDI

Yuvacık Barajı’nın maliyetinin 300 milyon dolar olduğunu söyleyen Süloğlu, “Bu maliyetin 2004 yılındaki dolar kuruna göre karşılığı 414 milyon TL’dir. Görüldüğü gibi İSU’nun 2004 yılından beri boşa harcadığı miktar barajın maliyetin daha yüksektir. Tüm bunların yanında içme suyu altyapısına yaklaşık 800 milyon TL harcama yapılmasına rağmen halen yüzde 30 seviyesinde su kaçakları söz konusu olup, bu kaçak su maliyetleri de su fiyatlarına yansıtılmaktadır” dedi. Basın açıklamasının sonunda su faturaları yakılarak zamlar protesto edildi ve açıklama son buldu.

4252 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER