CHP'LİLERİN DAVASI ERTELENDİ

CHP'lilerin davası ertelendi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret ettiği iddiasıyla haklarında dava açılan içlerinde CHP’lilerin de olduğu 22 genç, ilk kez hakim karşısına çıktı

Geçtiğimiz aylarda Sabri Yalım Parkı’nda Birleşik Haziran Hareketi’nin düzenlendiği eyleme katılan ve ‘Hırsız Katil Erdoğan’ sloganı atan içlerinde CHP’lilerin de olduğu 22 gence Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret ettiği iddiasıyla açılan davanın görülmesine bugün başlandı. Aralarında CHP eski İl Başkanı Gökhan Orhan’ın da yer aldığı gençlerin ilk duruşması Kocaeli 9. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Dava nedeniyle CHP’liler adeta adliyeye akın etti.

 

PARTİLİLER AKIN ETTİ

Erdoğan’a hakaret ettiği iddiasıyla hakim karşısına çıkan gençlere destek için CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, Ankara milletvekili Ali Haydar Hakverdi, il kadın kolları başkanı Sevim Pekyörür, il gençlik kolları başkanı Murat Erinç, İzmit ilçe başkanı Mehmet Ümit Küçükkaya, ilçe gençlik kolları başkanı Devrim Bal ve partili yaklaşık 200 kişi adliyeye geldi.

 

19 SANIK GELDİ

Dava kapsamında tutuksuz olarak yargılanan Ertan Çağlın, Beşir Çavuş, Simge Özel, Ezgi Giden, Osman Bahçeci, Gökhan Orhan, Mustafa Can Tekoğlu, Uğur Kaya, Fırat Sukuşu, Deniz Asan, Deniz Şahin, Tugay Adak, Esra Çaylak, Atakan Ceylan, Arzu Erkan, Ozan Yılmaz, Ömer Budak, Ayşe Uğuz ve Çetin Ak katıldı. Sanıklardan Caner Polat, Büşra Akgün ve Çağlar Özkan ise duruşmaya katılmadı.

 

AVUKATLAR ORDUSU

Sanıkları Talip Kavak, Melike Polat, Mahmut Cengiz Sarıbay, Şerif Özgür Urfa, Deniz Demirdögen, Recep Dursun, Zeynep Çiğdem Canbaz, Bahar Gültekin Candemir, Mehmet Nazım Gençtürk, Mehmet Akgün, Muhsin Emrah Toker, Tamer Ejderoğlu, Olcay Demir, Arzu Türkkal Enç, Veli Beyaztaş ve Hüseyin Acurman savundu.

 

HERKES DIŞARIYA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan adına ise dava avukatlar Halit Çokan, Ali Özkaya ve Hüseyin Aydın katıldı. Duruşma boyunca adliyede geniş güvenlik önlemleri alındı. Mahkemenin görüleceği salonun küçük olması nedeniyle hakim Öznur Fırat duruşmaya izleyici alınmayacağını söyleyince, CHP’liler duruma tepki gösterdi. Hakim Fırat ayrıca duruşmayı takip etmek isteyen basın mensuplarını da salondan çıkardı.

 

ORTAK SAVUNMA

Bazı partililerin duruşma salonunda fotoğraf çekmesi de gerginliğin tavan yapmasına neden oldu. Sadece sanık ve avukatların salonda kalmasıyla mahkeme ancak başlayabildi. Mahkemeye katılan sanıklar Av. Cengiz Sarıbay'ın hazırladığı ortak ifadeyi vererek, iddia edilen suçu kabul etmediklerini ve beraatlerini istediklerini ifade etti. Sanıkların ifadelerinin alınmasının ardından mahkeme heyeti, gelmeyen üç sanığın da ifadesinin alınması için duruşmayı 9 Haziran saat 11.00’e erteledi.

 

ÖNDE GELEN İSİMLER

Duruşmanın bitmesinin ardından sanıklar ve sanıklara destek olmak için gelenler adliye önünde bir basın açıklaması yaptı. Dava açılan kişilerin özellikle seçildiğini ileri süren CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, “Bu dava yıldırma politikalarından oluşan bir dava. Bu davanın emsallerine baktığınız zaman siyasi parti temsilcilerinin önde gelenleri seçilmiş. O günkü demokratik hak olan yürüyüşe yüzlerce kişi katılmış ama bunların içindeki siyasi partilerin temsilcilerine dava açılmış” diye konuştu.

 

ALINGANLIK GÖSTERMİŞ

Sloganlar nedeniyle Erdoğan’ın alınganlık gösterdiğini ileri süren Erdoğan, “Bugünkü duruşmaya baktığımızda arkadaşlarımız demokratik haklarını kullanarak özgürlükler için, demokrasi için, adalet için, barış için bir yürüyüşe katılmışlar ve demokratik haklarını kullanmışlar. O gün atılan sloganlarda Cumhurbaşkanına hiçbir hakaret yok. Sloganları Cumhurbaşkanı kendi üzerine alınmış. Sloganlarda Erdoğan denilmiştir. Türkiye’de hırsızlıktan yargılanan yüzlerce Erdoğan var. Cumhurbaşkanımız büyük bir alınganlık göstererek bunu kendi üzerine almış” dedi.

 

ANLAMSIZ OLACAK

Birleşik Haziran Haraketi adına davaya katılan avukat Şerif Özgür Urfa, “Mahkeme heyeti bugün Cumhurbaşkanından feyz alarak aslında Anayasa Mahkemesi’ni tanımadığını bir biçimde belirtmiş oldu. Geçtiğimiz hafta İstanbul’da Cumhurbaşkanına hakaretin suç olamayacağı yönündeki savunmamızı mahkeme kabul etmiş, dosyayı Anayasa Mahkemesi’ne göndermiştir. Bizim de bugünkü mahkemeden talebimiz, sanıkların ifadelerini almamaları ve Anayasa Mahkemesi’nin kararını beklemeleriydi. Çünkü Anayasa Mahkemesi’nin bu suçu iptal etmesi durumunda bu davalar anlamsız olacaktır” diye konuştu.

 

BİZ DE TANIMIYORUZ

Cumhurbaşkanına hakaret diye bir suç olmayacağını söyleyen Urfa, “Ancak mahkeme heyeti talebimizi reddetti. Anayasa Mahkemesi kararını beklemeyeceğini de açıkça duruşma zaptına ekledi. İşte bu hukuk tanımazlıktır. Onlar bu kararları tanımıyorlarsa, biz de kendilerini tanımıyoruz. Biz adalet mücadelemize, hukuk mücadelemize devam edeceğiz. ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ diye bir suç olamaz. Tüm siyasiler yaptıkları suçların hesabını elbet bir gün vereceklerdir” dedi.

 

PANDOMİM GİBİ DAVA

Adil bir yargılanma olmadığını ileri süren CHP İl Başkanı ve avukat Cengiz Sarıbay, “Mahkemeyi bugün çok kötü bir salonda, adil olmayan koşullarda maalesef basının da dışarıya çıkartılmasıyla eziyete dönüşmüş bir şekilde tamamladık. Duruşmanın sonunda bir sonraki duruşmaların ağır ceza mahkemelerinden birinin salonunda yapılması gerektiği ifade edildi. Bugünkü duruşma, yargılamadan çok pandomim gibi bir şeydi. Hakime hanımın adil yargılama yaptığına inanmıyorum. ‘Ben yaptım, oldu’ mantığı içerisinde bir yargılama yaptı” diye konuştu.

 

SUÇ TEŞKİL EDİYOR

Gençlerin suçu olmadığını yineleyen Sarıbay, “Türkiye’de yargıya güveniyorum. Sizlerin de güvenmenizi istiyorum. Bu arkadaşlarımızın herhangi bir şekilde suçu olduğuna inanmıyorum. Böyle yargılama da, böyle suçlama da olmamalıdır” ifadelerini kullandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın avukatlığını üstlenen Halit Çokan da mahkeme bitiminde bir açıklama yaparak şunları dile getirdi: “Birleşik Haziran adlı bir hareket, Cumhurbaşkanımıza yönelik ‘Katil Erdoğan’, ‘Hırsız Erdoğan’ şeklinde açıklama yapıyor. Bu açıklama bizim hukukumuza göre suç teşkil etmekte.

 

KOCAELİ’DE 8 DAVA VAR

Doğal olarak da Cumhuriyet Savcılığı harekete geçmiş ve Cumhurbaşkanlığı makamına yönelik yapılan bu açıklamanın suç teşkil ettiğini iddia ederek dava açtı. Bugün duruşmada da bu hakaret, yargılama konusu yapıldı. Durum bundan ibaret. Savcılık, ‘Cumhurbaşkanlığı’na hakaret’ olarak düzenlenen madde çerçevesinde 2 yıldan 4 yıla kadar bu şahısların cezalandırılmasını talep etmektedir. Kocaeli’de bu şekilde açılmış 8 dava var” dedi.

3663 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER