CHP’NİN REDDİ BÜTÇEYE ENGEL OLAMADI

CHP’nin reddi bütçeye engel olamadı

Büyükşehir Belediyesi Mayıs Ayı Olağan Meclis oturumunda Büyükşehir bütçesi oylamaya sunuldu. CHP’li üyelerin ret oyu verdiği bütçe AKP’lilerin oyları ile kabul edildi

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Meclis Ayı Olağan Meclis Toplantısı’nın 2’nci oturumu Leyla Atakan Kültür Merkezi’nde gerçekleşti. Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun başkanlığını yaptığı meclis görüşmelerinde bütçe konusu masaya yatırıldı. Programda konuşan Başkan Karaosmanoğlu, “Sizler denetleme bizlerde icra mekanındayız. Bilerek yanlış yapılmış değildir. Hata olabilir. 2015 yılını dolu dolu geçirdik. 2016 yılı daha dolu geçecektir. Her anımızı iyi değerlendirmek gerekiyor. Burası iyi bir ekip ile kuruldu. Bu harcamalar kolay olmuyor. Zor bir işin içerisindeyiz” dedi.

 

GELİŞİ GÜZEL BÜTÇE

Toplantıda konuşan CHP’li meclis üyesi Engin Taşdemir, “Terör olaylarından dolayı hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet diliyorum. Bütçe gelişi güzel hazırlanmıştır. Tahmini bütçenin ne kadar düzenli hazırlandığı rakamlardan görülmektedir. Tanıtım giderlerinin 11 Milyon TL artmasına bir açıklama getirilmesi gerekiyor. Rakamlara bakıldığı zaman Londra’da yaşadığınızı düşünürsünüz. Tasarruf ediyorum derken yakıt giderlerinin artması dikkat çekiyor. Gelirlere ulaşmakta zorluklar yaşanırken harcamalarda maharet gösterilmiştir. Siyasi harcamaları da vardır” dedi.

 

VERGİ TOPLAMAKTA ZORLUK YAŞANIYOR

Taşdemir, “Keyfi borçlanmaya son verilmelidir. Belediye piyasanın üzerinde ki rakamlarla ürünler alınarak zarar ettirilmektedir. Yetimin hakkı olan para iyi kullanılmalıdırlar. Harcama kalemlerine dikkat edilmelidir. Ortak akıl ile sorunlar çözülebilir. Belediye vergi toplamakta zorluk yaşadığı görülmektedir. Bağışlar yönünden bakıldığı zaman 8 Milyon TL görülmektedir. Kocaeli devlet bütçesinin önemli vergi yükünü taşımaktadır. Belediye bilerek ve isteyerek alacaklarının peşine düşmediği görülmektedir” açıklamasında bulundu.   

 

YİNE DE ANLAMAKTA ZORLANIRIZ

Taşdemir’den sonra konuşan CHP Grup Başkan Vekili Erhan Uysal, “24 saat sonra kentin gündeminde yer almayacak ve 2016 yılı kesin hesap meclis toplantısına kadar bu konular bir daha hiç mi hiç konuşulmayacak. Sayın Büyükşehir Belediyesi Başkanım İbrahim Bey her meclis toplantısını açarken söyler kentimize şehrimize hayırlı bir toplantı olsun diyerekten. Evet, bizce doğru hayırlı bir toplantı olsun. Bu salonda toplanmış bulunan değerli arkadaşlarım bu sayıları defalarca okusak okusak yine de anlamakta zorlanırız” şeklinde konuştu.

 

 

TÜİK VERİLERİNİ GÖSTERDİ

Uysal, “TÜİK 2014 verilerine göre Türkiye’de ölüm sebepleri, dolaşım sistemi rahatsızlıkları yüzde 40 tümörler yüzde 21, akciğer rahatsızlıkları yüzde 11’dir. Meme kanseri kadınlarda akciğer kanserinden sonra ikinci sıradadır. Türkiye’de ölümlerin yüzde 20’si kansere bağlı olmaktadır. Yaşadığımız ilimizde evet gereken özeni göstermeye çalışsanız  da rakamlar acı gerçekleri gözler önüne sermektedir. Evet ben bir hekimim, insanın sağlığı kadar değerli olabilecek başka bir değer yoktur. Evet ilimizde sağlık yatırımında kamu ve özel olmak üzere çok ilerleme kaydetmiştir. Ben sağlık kuruluşlarının yeterliliği veya yetersizliğinden bahsetmeyeceğim” dedi.  

 

KANSER TEHLİKESİ KARŞIMIZDA

Bahsedeceğim konu koruyucu sağlık hizmetleridir diyen Uysal, “Sağlık ve sosyal hizmetlerin bütçesine baktın 50 trilyon bir bütçe var. Yapılan hizmetlere verilen emeklere teşekkür ederim. Ama koruyucu sağlık hizmeti neler yapıyorsunuz. İnsan koroner arter hastası olduktan sonra, kanser olduktan sonra artık iş işten geçmiştir. Tedavi kurumlarında tedavi olmaya başlar ve birçoğunu maalesef kaybederiz. Kocaeli de ölümlerin 4 de 1 i kanserden olmaktadır. Evet bu konu sağlık bakanlığının konusu bizim değil diyebilirsiniz ama hepimiz bu kent de yaşıyoruz. Erken teşhis için ne gerekiyorsa yapmalıyız. Geçtiğimiz günlerde sizlere bir davet de bulunarak sağlık taraması yapmak istediğimi belirttiğim halde sadece meclisimizden toplam 4 arkadaşım buna cevap verdi” açıklamasında bulundu.

 

PARANIN NASIL HARACANACAĞINI İYİ BİLİYORUZ

Karamürsel Belediye Başkanı İsmail Yıldırım ise, “Burada amaç üzüm yemek ise her rakam incelenir. Burada bağcı ile uğraşmak isterseniz buna dikkat etmelisinizdir. Zira burada herkes altın kemerli başpehlivanlardır. Benden söylemesidir. Bu rakamlarda başarı vardır. Gelirler de yüzde 88 başarıdır. Kent ülkemize önemli katkı vermektedir. Verilen imkanlar çok iyi şekilde kullanılmaktadır. Kocaeli, Fethiye Caddesi veya Yürüyüş Yolu’ndan ibaret değildir. Bunu böyle bilenler vardır. Paranın nasıl harcanacağını iyi biliyoruz. Ülkemizin en önemli elektrik gideri bizdedir. Aylık 4 milyon TL elektrik faturası ödenmektedir. 21 tane arıtma tesisi bulunmaktadır” dedi.   

 

7.5 MİLYON TL KAR

Başkan Yıldırım, “Her dönem geçmiş borçlar gündeme gelmektedir. Sizler konuşacaksınız bizler de konuşacağız. İş gelip Yuvacık Barajı’na dayanacak. İnanın ki sizler kadar bizler de sıkıldık. Yuvacık Barajı için 12 Milyar TL ödeme yapma durumunda kalacağız. Yapılandırma aşamasına gelen borç 4 Milyon 360 bin TL’de kalacak. Kentte 7,5 Milyon TL kar elde edilmiş olacaktır. Bütçe görüşmelerinde hep aynı şeyi yapıyoruz. Her zaman CHP muhalefet ederek ret oyu vermektedir. Gelin bu sefer birlikte onaylayalım” açıklamasında bulundu. Büyükşehir Belediyesi’nin 2015 yılı bütçesi ödenek toplamı 1 Milyar 723 milyon TL, gider 1 Milyar 298 Milyon 667 bin 172 TL olmuştur. Yapılan oylama sonrasında AKP’nin oylarıyla bütçe onaylandı. 16 Haziran saat 18.00’de meclis yapılacak.

3836 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER