ÇINAR: TÜM ÇABAMIZ EĞİTİM İÇİN

Çınar: Tüm çabamız eğitim için

Yardım amaçlı kurulan Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Gebze Şubesi’nin Başkanı Nurcan Çınar, “Tüm çabamız eğitim için” diyerek herkesin desteğini beklediklerini söyledi

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Gebze Şube Başkanı Nurcan Çınar, dernek olarak yaptıkları çalışma ve faaliyetler hakkında bilgi verdi.

ÇYDD Gebze Şubesi olarak 87 üniversite öğrencisine her ay burs vererek destek olduklarını ifade eden Çınar, Atatürkçü, cumhuriyetçi, gelenek ve göreneklerine bağlı nesiller yetiştirmek için çaba harcadıklarını söyledi.

Amaçlarının, eğitim gören öğrencilere destek olmak olduğuna dikkat çeken başkan Çınar, yetiştirdikleri ve burs verdikleri öğrencilerin ilerde birilerinin ellerinden tutup onlara destek olmalarını istiyor.

“Tüm çabamız eğitim için” diyen başarılı kadın yönetici Nurcan Çınar, herkesin desteğini bekliyor.

 

Kendinizi biraz tanıtır mısınız, kimdir Nurcan Çınar?

Trabzon doğumluyum. 6 kardeşiz. Babam şoför, annem ev hanımıydı. Annem ağa kızıydı. Mükemmel bir insandı. Annem kadın sözü derdi ve her dediğini yapardı. Ortaokulu Trabzon’da bitirdikten sonra Gebze’ye geldik. Babam ‘okuyacak mısın yoksa çalışacak mısın?’ diye sordu. O zaman çocuk aklıyla ‘çalışacağım’ dedim. Ülker Hanım’ın yanına yani derneğin kurucu başkanımızın yanında çalışmaya başladım. 8 yıl çalıştıktan sonra evlenip Karabük’e taşındık. Bir kızım ve bir oğlum olmak üzere iki çocuk annesiyim. Bir tane de Çınar isminde dünya tatlısı bir torunum var. Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Gebze Şubesi’nin başkanlığını yapıyorum. Eşim sağ olsun her zaman gerek dernek çalışmalarında gerekse başka konularda her zaman bana yardımcı oluyor.

 

KIZ ÇOCUKLARI OKUSUN DİYE

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Gebze Şubesi ne zaman ve ne amaçla kuruldu?

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Gebze Şubesi 2000 yılında kuruldu. Bu yıl kuruluşumuzun 16. yılını dolduruyoruz. Dernek Türkan Saylan’ın kız çocukları okusun diye kurduğu bir dernek. Kimseyi ayırt etmeden güzel ve eğitimli çocukların yetişmesini istiyoruz. Derneğimizin amacıyla ilgili olarak sadece öğrenci okutmak olduğunu ifade edebilirim.

 

Derneğinizin kaç üyesi var, yeni üyeler için bir çalışmanız var mı?

130 üyemiz var. Yeni üyeler yapma konusunda da çalışmalarımız var.

 

Dernek olarak ne tür faaliyetler yapıyorsunuz?

Dernek olarak şuan 87 üniversite okuyan öğrencimize destek veriyoruz. Bizler bu öğrencilerimize her ay düzenli bir şekilde burs veriyoruz. Kahramanmaraş’ta bulunan bir okul bizden kitap talep etti. Dernek olarak topladığımız tüm kitapları bu okula gönderdik. Son olarak ise Van’da bir ilkokul, oyuncaklarının olmadığını dile getirerek bizden oyuncak talebinde bulunuldu. Bu tür çalışmaları yaparken üyelerimiz gönüllü olarak bu çalışmaları yapıyor. Öğrencilere yardımcı olmaktan dolayı çok mutluyuz. Dileğimiz ki Atatürkçü, cumhuriyetçi, gelenek ve göreneklerine bağlı nesiller yetiştirmek. Yetiştirdiğimiz bu nesillerin ilerde birilerinin ellerinden tutmasını istiyoruz. Zaman zaman burs verdiğimiz öğrencilerle bir araya geliyoruz.

 

Burs verdiğiniz öğrencilerinizin sizden başka ne tür talepleri oluyor?

Öğrencilerimiz daha çok ev eşyası olsun veya abla gibi aile sıcaklığı istiyor. Bizler de özlem çektiklerinde sürekli onlarla olduğumuzu belirtiyoruz.

 

Öğrencilere verdiğiniz burslar için üyeleriniz dışında yardımcı olan kurum veya kuruluşlar var mı?

Öğrencilere burs için büyük kurum ve kuruluşlara giderek destek istiyoruz. Bu konuda çok duyarlı olan kurum ve kişiler var.

 

Yerel yönetimler bu konuda destek oluyor mu?

Yok, bu anlamda bir destekleri olmuyor. Yerel yönetimlerden bu manada destek ve yardım bekliyoruz.

 

ÇALIŞMALAR VAR

Önümüzdeki dönem için ne tür faaliyetler yapmayı planlıyorsunuz?

Dernek olarak bu yıl Gebze Kaymakamlığı Sosyal ve Dayanışma Vakfı’nın başlattığı İyilik Festivali’ne katıldık. Hereke’de bulunan huzurevini ziyaret etme çalışmamız var. Ayrıca Gebze’nin köylerinde muhtarlarla bir araya gelerek köyde durumu en kötü olan aileye ayda bir sefer de dahi olsa yardım etmek istiyoruz.

 

Gebze’de uzun zamandır yaşayan biri olarak Gebze’nin en temel sorunu sizce nedir?

Gebze’nin en büyük sorunu trafik. Gün geçtikçe artan bu sorun biran önce çözümlenmeli. Trafik sorunuyla birlikten Gebze Teknik Üniversitesi’nde okuyan ve burs verdiğimiz öğrencilerimiz var. Bu öğrenciler Muallimköy’de yurtlarda kalıyor. Yurtlardan okula gitmek için servislere 80 TL gibi bir ücret veriyorlar. Kaldıkları yurt için de 180 TL veriyorlar. Dernek olarak biz ise o öğrencilere sadece aylık 200 TL gibi bir burs veriyoruz. Belediye bu anlamda yurtlardan üniversite arası ücretsiz bir servis tahsis etmesi çok güzel olur. Bu konuyla ilgili olarak belediye yetkilileriyle görüşme talebinde bulunduk.

 

ÜZERİMİZE ÇAMUR ATILMAK İSTENDİ

Bir dönem derneğinize yönelik çok baskı vardı. Bu baskıların size ne tür etkisi oldu?

Hala o baskıların izleri ve korkuları var. Bazı öğretmenler derneğe üye olmaya bile korkuyor. Üyelik aidatını vereyim ama üye olmayayım diyorlar. Oysa bizler sadece eğitim amaçlı bir araya gelmişiz. Derneğimiz üzerine bir çamur atılmak istendi. Ancak bu yapılamadı. Açılan tüm davalardan da beraat ettik.

1191 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER