ÇOCUK ŞENLİĞİ RENGARENK

Çocuk şenliği rengarenk

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Tarafından düzenlenen 8’inci 23 Nisan Uluslar arası Çocuk Festivali ve Bilim Şenliği’nin açılışı yapıldı. Şenliğe 41 ülkeden bin çocuk katıldı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 8’inci 23 Nisan Uluslararası Çocuk Festivali ve Bilim Şenliği’nin açılışı yapıldı. Açılışa 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle ilimize gelen 41 ülkeden toplam bin çocuk katıldı. Toplam 3 gün sürecek olan şenlikte boyunca çeşitli etkinlikler düzenlenecek. Ana teması ‘Bilim ve Çocuk’ olan şenliğin açılışına; Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, AKP İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, İzmit Kaymakamı Ersin Emiroğlu ve vatandaşlar katıldı.

 

3 GÜN SÜRECEK

Açılışı yapılan ve 3 gün boyunca çeşitli etkinliklerin yapılacağı şenlikte ilk olarak bir tanıtım videosu gösterildi. Daha sonra Malezya’dan ilimize gelen minikler dans gösterisi gerçekleştirdi. Malezya’nın ardından sahneye çıkan Kocaeli Üniversitesi’nin çeşitli ülkelerden gelen öğrencilerinin bir aylık çalışma sonucunda sahneledikleri Karadeniz Yöresi’ne ait halk oyunu izleyicilerden büyük alkış aldı.

 

ÇOCUK OLDUK

Şenlikte konuşan İbrahim Karaosmanoğlu şu ifadelere yer verdi: “Çocuklara armağan edilen başka bir bayram biz bilmiyoruz. Ama cumhuriyetimizin kurucusu ulu önder Atatürk bu bayramı tüm dünyadaki çocuklara armağan etti. Bugün bizlerde sizler gibi çocuk olduk, sizin yaşınıza geldik sizlerle beraber bayramı kutluyoruz. Bu yıl festivalimizin teması bilim. Bayramınızı kutlamak için bugün Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanımız aramızda. Sizlerin bayramlarını kutlamak için buraya katıldı.

 

ASIL GÜÇ BİLİM
Dünyada asıl güç bilimdir. Bilimsiz bir yere varmamız mümkün değildir. Türkiye’nin nen güzel bilim merkezinde sizleri ağırlamaktan mutluluk duyuyoruz. Sizler barışı, birliği, kardeşliği yöneticilere en güzel siz anlatacaksınız. Sizin gözerinizde ışık muhabbet sevgi var bunu bütün dünyaya yayacaksınız inşallah. Biz Türkiye olarak bütün dünyanın çocuklarının güzel olduğuna inanıyoruz, bütün çocukları seviyoruz. Buradan ayrılırken ben inanıyorum ki üzülerek ayrılıyorsunuz. Çünkü sizi ağırlayan aileler siz kendi çocukları gibi görüyor sizler de onları kendi aileniz gibi görüyorsunuz.

 

GÖNÜL ELÇİMİZ
Vali Hasan Basri Güzeloğlu, “Dünyanın dört bir köşesinden bizlere misafir gelen sevgili çocuklar Türkiye’nin en güzel ve özel ili Kocaeli’ye hoş geldiniz. Kocaeli yıllardır dünyanın dört bir yanından gelen çocuklarla bu bayramı kutlayarak bir dünya bayramı haline getirdi. Ülkelerinize döndüğünüz zaman hem Kocaeli’yi hem Türkiye’yi oradakilere tanıtan gönül elçilerimiz olacaksınız. Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün bu bayramı çocuklara armağan etmesini buradan büyük bir gurur ve onurla söylüyoruz. Bilmenizi istiyoruz ki sizi seviyoruz. Sizin masum yüzünüzün dünyaya egemen olmasını istiyoruz.

 

BİLİM MERAKINI ORTAYA ÇIKARIN
Fikri Işık sözlerine İbrahim Karaosmanoğlu’na teşekkür ederek başladı. Işık, “23 Nisan tarihinin bizim açımızdan pek çok anlamı var. Bunların iki tanesi bizim için çok çok önemli. Birincisi 23 Nisan 1920 Kurtuluş Savaşı’nı yapan TBMM’nin açılış tarihi. İkincisi de 23 Nisanı cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün çocuklara bayram olarak armağan etmesi. Biz de sizlere barış ve huzur dolu bir dünya bırakmaya çalışıyoruz. Ben inanıyorum ki barış dolu dünyayı biz kuramadık siz kuracaksınız. Size tek çağrım içinizdeki bilim sevgisini ve bilim merakını ortaya çıkarın” ifadelerini kullandı. Etkinlik öğrencilerin halkoyunu gösterileriyle devam etti.

2723 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER