ÇONKARA: AMACIMIZ ENGELLİ ATÖLYESİ AÇMAK

Çonkara: Amacımız engelli atölyesi açmak

Gebze Engellilerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Zühtü Çonkara, en büyük projelerinin engellilerin istihdam edileceği bir konfeksiyon atölyesi açmak olduğunu söyledi

Gebze röportajlarının bu haftaki konuğu Engellilerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Zühtü Çonkara oldu.

Zühtü Çonkara, engellileri sosyal yaşama katılmada yaşadıkları zorlukları anlattı, Gebze’nin altyapısının engelliler için uygun olmadığını ifade etti.

Dernek başkanı Çonkara, dernek olarak en büyük projelerinin engelleri iş hayatına katma anlamında bir konfeksiyon atölyesi açmak olduğunu belirtti.

Çonkara engellilere de çağrıda bulunarak 6 Mart’ta yapacakları kongreye katılmaların istedi.

 

Kendinizi biraz tanıtır mısınız?

1947 yılında Giresun’a bağlı Alucra ilçesine bağlı Arda Köyü’nde doğdum. 6 yaşındayken annemi kaybettim. 8 yaşında da İstanbul’a gurbete geldim. Tek başına kimi kimsesi olmadan hayata devam ettim. Doğuştan yüzde 90 görme engelli olmam nedeniyle okumak benim için çok zor oldu. Ancak zar zor ilkokulu bitirdim. İlkokulu bitirince iş hayatına atıldım. 25 yaşında evlendim. 1 oğlum ve 3 kızım oldu. 27 yıl bir fiil çalışarak emekli oldum. Emekli olduktan sonra da mücadeleyi seven biri olarak ne yapabilirim diyerek Gebze’de 2007 engelliler derneğini kurdum. O derneği eşimin hastalığı nedeniyle bırakmak zorunda kaldım. Eşimi 2010 yılında kaybettim. Eşim vefat ettikten sonra bugünkü derneğin üyesi oldum. 2014 yılının 11 ayında da olağanüstü genel kurul ile birlikte derneğe başkan oldum. Bir yıldır da bu derneğin başkanı olarak görevime devam ediyorum.

 

Gebze Engelliler Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği ne zaman ve ne amaçla kuruldu?

Derneğimiz ilk olarak 2009 yılında Türkiye Sakatlar Derneği’nin şubesi olarak kuruldu. Fakat sakatlar konfederasyonu ile anlaşamama nedeniyle şube kapatıldı. Esat Uzun ve birkaç arkadaşımız ardından Gebze Sakatlar Derneği’ni kurdular. Daha sonra derneğin ismini değiştirerek Gebze Engelliler Derneği Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği oldu. Derneğin amacı Türkiye’de yaşayan engellilerin sorunlarıyla ilgilenmek ve bu sorunları çözebildiği kadar çözmek. Fakat bu anlamda fazla başarılı olunmadı. Biraz da derneğin o tarihteki yöneticilerin sadece dernek kurmakla işin biteceğini sanarak istemeyerek birçok hatalar yapılmış.

 

Derneğinizin kaç üyesi var?

Derneğin şuanda 400 civarında. Fakat üyeler artık derneğin varlığından bile haberi yok. Ancak işi veya sorunu olan bir üye derneğe gelip sorunu çözmeye çalışırlar. Bunun dışında derneğe uğramazlar.

 

Üyeleriniz neden derneğe gelmiyor?

Bunun nedeni şudur; engelliler zaten içlerine kapanık bir hayat yaşıyorlar. Sorunları olmazsa derneğe gelmezler sormazlar. Ancak sorunları olunca arayıp sorup gelirler. Fakat yönetici pozisyonda olan arkadaşlarda onların aramasına zemin bırakmadan kendileri ilgilenmesi gerekiyor. Kendileri üyeleri aramaları lazım.

 

TÜRKİYE’NİN HER TARAFINA YARDIM

Dernek olarak üyelerinize yönelik ne tür faaliyetler yapıyorsunuz?

Dernek olarak Türkiye’nin her tarafından bize ulaşan bir engelli olduğu zaman önce o engellinin sorununu dinliyoruz. Sorununu biz çözebilecek durumda isek biz çözüyoruz. Sorunu biz çözemiyorsak isek o vatandaşın yaşadığı bölgedeki kaymakam, vali veya belediye başkanlığından bu vatandaşın sorununa çözüm istiyoruz. Türkiye’nin her tarafında bulunan engelliye ihtiyacı varsa tekerlekli sandalye ve akülü araç veriyoruz. Yatalak olan engellilere bez temininde bulunuyoruz. Yatalak hastaların sosyal hizmetler konusunda yardım almaları için bilgi veriyoruz. Yasal haklarını bilmeyen engellilerin yasal hakları konusunda bilgi sahibi olmalarını sağlıyoruz. Eğitim çağında olan engellilerin mutlaka eğitim görmeleri için velilerini ile birlikte iletişime geçerek rehabilitasyon merkezlerine gönderiyoruz. Çalışabilecek durumda olan engellere il bulma anlamında işveren ile engellileri bir araya getiriyoruz.

 

Dernek olarak yapmayı planladığınız çalışma ve projeleriniz var mı?

Dernek olarak bundan sonra yapacağımız projelerin tamamı engellilere yönelik iş yaratma olacak. Gebze sanayi bölgesi olduğunu biliyoruz. Aileden Sorumlu Bakanlığın bir projesi var. bu projeye başvurarak engellilerin iş elbisesi yapmaları için bir konfeksiyon atölyesi kurmayı düşünüyoruz. Bu projemizin hayata geçmesi için çalışmalarımız devam ediyor.

 

ENGELLİLER SOSYAL YAŞAMA KATILAMIYOR

Engellilerin sosyal yaşama katılmasında ne tür zorluklar çekiyorlar?

Engellinin sosyal hayata çıkmasında en büyük sorun engelli birinin çarşıya veya sokağa çıkamaması. Gebze’nin altyapısı engelli biri için uygun olan bir altyapı değil. Sokaklar dar, kaldırımlar araçlarla kapalı. Engelli araçlarının park edileceği yerlere diğer sürücüler park ediyor. Engelliler araçlarını park edecek yer bulamıyor. Toplu ulaşımda duraklara araçlar park edildiği için otobüsler durağa yaklaşamıyor. Bundan dolayı engelli otobüse binemiyor. Yerel yönetimlerden istediğimiz yaya kaldırımları ve dükkân önlerinin kapatılmaması yönünde bir çalışma yapmalarıdır. Belediyelerin engelliler için sadece konser veya etkinlikler yapması yetmiyor. Engelliler düzenlenen bu etkinliklere bile gidemiyorlar.

 

Son olarak neler söylemek istersiniz?

Derneğimizin 6 Mart 2016 tarihinde genel kurulu olacak. Gebze’de yaşayan tüm engellileri bu genel kurulumuza davet ediyoruz. Kendilerinin sorunları ile ilgilenmelerini istiyoruz. Evde oturmakla sorunlarımız çözülmez. Engelliler kendilerine hizmet için kurulan derneğe sahip çıkmaları gerekiyor. Yerel yöneticilerin hepsinden engelliler konusunda biraz daha samimi olmalarını istiyoruz.

 

1633 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER