DARBE GİRİŞİMİ, TSK'YA KARŞI DA İHANETTİR

Darbe girişimi, TSK'ya karşı da İhanettir

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili olarak yayımladığı video mesajla halka hitap etti

Erdoğan, Türkiye'nin 15 Temmuz 2016 tarihinde saat 22.00 civarında başlayan ve ertesi gün öğle saatlerine kadar devam eden bir darbe teşebbüsüyle karşı karşıya kaldığını belirtti. Erdoğan, "15 Temmuz'da bu teşebbüsler, silahlı darbe girişimi halini alarak, hiçbir şüpheye yer bırakmaksızın, Türkiye'nin farklı mahiyette birterör saldırısıyla karşı karşıya olduğunu ortaya koymuştur" dedi. 

Erdoğan, "Boğaziçi Köprüsü'nün tanklarla kapatılması, savaş uçaklarının Ankarave İstanbul başta olmak üzere çeşitli şehirlerimizde alçak uçuş yapmaya başlamaları, yine bazı şehirlerimizde tankların sokaklara çıkması, bu darbe girişiminin ilk işaretleri olmuştur. Ankara'da Genelkurmay Başkanlığı karargahı ve Jandarma Genel Komutanlığı binası, bu grup tarafından ele geçirilmiş, MİT Yerleşkesi, Emniyet Teşkilatı'nın çeşitli binaları, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi,TBMM gibi stratejik yerlere hunharca ve alçakça saldırılar düzenlenmiştir. Gölbaşı'ndaki Özel Harekat Daire Başkanlığı binasındaki bombardımanda, 47polisimiz hayatını kaybetmiştir. Boğaz köprülerinin girişini tutan tanklardaki üniformalı teröristlerin açtıkları ateşler sebebiyle çok sayıda vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. Ankara'da Genelkurmay Başkanlığı'nın önü başta olmak üzere çeşitli yerlerde açılan ateşler ve yapılan bombardıman neticesi yüzlerce vatandaşımız hayatını kaybetmiş veya yaralanmıştır. TRT Genel Müdürlüğü binasını işgal eden bir grup silah zoruyla ekranlardan eski darbelerin özentisiyle hazırlandığı anlaşılan korsan bir bildiri okutmuşlardır. Genelkurmay Başkanlığı internet sitesinden de benzer bir bildiri korsan olarak yayınlatılmıştır. Yine az sayıdaki askerle, İstanbul'daki bir medya grubunun binası, kısa bir süre de olsa işgal edilmiştir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi önündeki çatışmada, çok sayıda vatandaşımız ve belediye personeli hayatını kaybetmiştir"
 
"208 KARDEŞİMİZ ŞEHİT OLMUŞ, 232'Sİ AĞIR OLMAK ÜZERE BİN 500'E YAKIN KİŞİ DE YARALANMIŞTIR"
Darbe girişiminin başlamasının ardından, Başbakan Binali Yıldırım'ın saat 23.00 civarında medya aracılığıyla kamuoyunu bilgilendirdiğini ve Hükümet'in işbaşında olduğunu açıkladığınıhatırlatan Erdoğan, "TBMM üyeleri de tüm partilerden milletvekillerinin katılımıyla milli iradenin tecelligahı olan gazi Meclis'in darbe teşebbüsü karşısındaki tavrını, ortaya koymuşlardır. Bu toplantı devam ederken, Meclis darbe teşebbüsü yapan grup tarafından savaş uçakları ve helikopterlerle bombalanmıştır. Milletimizi, ülkesini, vatanını, milletini seven herkesi meydanlara çıkmaya, devletini ve demokrasisini sahiplenmeye davet ettik. Hemen ardından da tüm tehditlere ve tehlikelere rağmen İstanbul'a hareket ederek, milletimle birlikte darbecilere karşı kararlı duruşumuzu ortaya koyduk. Milletimizin ülkesine ve iradesine kararlı bir şekilde sahip çıkması karşısında darbecilerinne silahları ne tankları ne helikopterleri ne uçakları işe yaramamıştır. Onların tankları, topları, uçakları varsa ben şuna inanıyordum sokaklardaki o milyonlarca vatandaşımın imanı vardı. Emirleri komutanlarından almayan, millete ve devlete hizmet etmek yerine iradelerini Fetullahçı Terör Örgütü'nün başına teslim edenşer çetesi mensuplarının teşebbüsleri, milletin iradesi, tüm kurumlarıyladevletin kararlılığı karşısında başarısız olmuştur. Gözlerini kırpmadan milletin üzerine ateş edenler sandılar ki bu millet korkacak, meydanları, sokakları kendilerine bırakacak, evlerine çekilecek ama milletimiz üzerine açılan ateşlere, atılan bombalara, yöneltilen tehditlere, gözlerinin önünde vurulan insanlara rağmen asla geri adım atmamış, meydanı darbecilere bırakmamıştır. Milletimiz,Emniyet Teşkilatımızın mensuplarıyla ve darbecilere karşı harekete geçen TürkSilahlı Kuvvetleri unsurlarıyla el ele vererek, bu darbe girişimine karşı tarihibir duruş sergilemiştir. Tankların etkisiz hale getirilmesi başta olmak üzere asker görünümlü teröristler karşısındaki dik duruşlarıyla memleketine vegeleceğine sahip çıkan milletimiz, gece boyunca sayısız kahramanlık destanları yazmıştır."

Erdoğan, "Darbe teşebbüsünde bulunan hainlerin karşısına dikilen vatandaşlarımız önlerinde, arkalarında, sağlarında sollarında onlarca kişi vurularak yaralanmasına, şehit olmasına rağmen sabaha kadar yerlerini terketmemişlerdir. Tüm bu hadiseler karşısında polislerimizden ve vatandaşlarımızdaniçlerinde yakın çalışma arkadaşlarımın da bulunduğu 208 kardeşimiz şehit olmuş, 232'si ağır olmak üzere bin 500'e yakın kişi de yaralanmıştır. Bununla birlikte Türkiye'nin hiçbir yerinde sokağa çıkarak darbecilere destek olan tek bir sivil vatandaşımız olduğuna dair haber hamdolsun gelmedi. Bubakımdan 15 Temmuz darbe girişimi, milletin darbe heveslilerine verdiği büyükders olarak bu milletin şanlı tarihindeki yerini alacak ve hiçbir zamanhatırımızdan çıkmayacaktır. Aziz Milletim, değerli kardeşlerim, öncelikle şuhususu özellikle belirtmek istiyorum: 15 Temmuz darbe girişimi tüm milletimizlebirlikte Türk Silahlı Kuvvetlerimize karşı da yapılmış bir ihanettir." dedi.

Erdoğan, "Darbe teşebbüsçüleriyle millet arasında gri bir alan oluşturmaya çalışanlar ise hükmen terör örgütü mensubudur. Çünkü ortada böyle bir tereddütlü alan yoktur. Yapılan teşebbüsün adı, vatana ihanettir. Dünyanın her yerinde vatana ihanetin cezasıneyse, bu terör örgütü mensupları da aynı cezaya maruz kalacaklardır.Türk Silahlı Kuvvetleri veMehmetçiklerimiz, bizim göz bebeğimizdir. Bu darbe girişimi vesilesiyle ülkemizin her kurumu gibi, Türk Silahlı Kuvvetlerimize de sirayet etmiş olan bu kanserhücreleri, süratle temizlenecektir. Esasen bu temizliğin çalışmaları zaten başlatılmıştı. Bugüne kadar haksız yere kimseyi mağdur etmeme anlayışıyla hukukdevleti titizliğiyle yürütülen çalışmaları zafiyet sanan terör örgütü üyeleri, bugirişimle kendilerini alenen ortaya çıkarmışlar ve bir anlamda işimizikolaylaştırmışlardır."
 
"İLK DEFA BU ÇAPTA BİR SİLAHLI DARBE TEŞEBBÜSÜ, BİZZAT MİLLET TARAFINDAN ENGELLENMİŞTİR"

Erdoğan, "15 Temmuz'dan itibaren Türkiye'nin tüm şehirlerinde,meydanlarında, sokaklarında her partiden, görüşten, hayat biçiminden vatandaşlarımız, iradesine, demokrasisine, geleceğine sahip çıkmak için aynı duyguyla, heyecanla, kararlılıkla bir araya gelmiştir. Türkiye Büyük MilletMeclisi’nde, tüm siyasi partilerin, ortak imzası ile tek yürek, vücut olarak,darbe teşebbüsüne karşı milli iradeye sahip çıkılmıştır. Kendisini bu ülkeninbir ferdi, bu milletin bir evladı olarak hisseden herkes, bu darbe girişiminin karşısında yer almıştır. 1960 darbesinde, Menderes ve arkadaşlarına, 1980 darbesinde, bir sağdan bir soldan anlayışıyla dar ağaçlarına gönderilen gençlerine sahip çıkamamanın yıllardır acısını yaşayan milletimiz, 15 Temmuz 2016’da bu gidişe 'dur' demiştir. Ülkemiz tarihinde ilk defa bu çapta bir silahlı darbe teşebbüsü, bizzat millet tarafından engellenmiştir. Türkiye demokrasi vehukuk devletine olan bağlılığın, sadece yazıda, sözde kalmayan, gerektiğindevatandaşlarının canı pahasına bu değerlerin hayata geçirildiği bir ülke olduğunu,tüm dünyaya göstermiştir"

"SİYASİ PARTİ GENEL BAŞKANLARIMIZA ŞÜKRANLARIMIZI SUNUYORUM"

Erdoğan, "Geçmişteki darbelerin ve darbe teşebbüslerinin aksine, 15 Temmuz darbe girişiminekarşı tepkisini süratle ortaya koyan, yayınladıkları bildiriyle temsil ettiklerimilletin şerefine, haysiyetine sahip çıkan milletvekillerimizi tebrik ediyorum.Siyasi partilerimizin genel başkanlarına, olması gerektiği gibi demokrasinin,milli iradenin safında güçlü bir duruş sergiledikleri için şükranlarımı sunuyorum. Siyaset kurumu, 15 Temmuz'daki duruşuyla onuruna sahip çıkmıştır. İşmakinelerini, otobüslerini, ellerindeki tüm araç ve gereci darbe girişiminiengellemek için sahaya süren belediyelerimize, kurumlarımıza, şahsi araçlarınıaynı amaçla kullanan vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum"

"SAĞLAM BİR DURUŞ SERGİLEYEN MEDYA MENSUPLARININ HER BİRİNİ, ŞAHSIM VE MİLLETİM ADINA TEBRİK EDİYORUM"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gölbaşı’ndaki Özel Harekat Daire Başkanlığı'nın uçakla bombalanıp,kahraman polislerin şehit edildiğini hatırlatan Erdoğan, "Ankara Emniyet Müdürlüğü binasını, aynı şekilde bombaladılar. İstanbul Emniyet Müdürlüğümüze saldırmayaçalıştılar. Buna rağmen polislerimiz, büyük bir fedakarlıkla, Türkiye'nin her biryerinde görevlerinin başından bir an olsun ayrılmadılar. Ellerindeki tümimkanları kullanarak, milletimizle birlikte ihanet çetesi mensuplarınıngirişimini boşa çıkarmak için çalıştılar. Bu darbe girişiminin başarısızlığauğramasında büyük katkısı olan emniyet teşkilatımızın her bir mensubuna, en kalbişükranlarımı sunuyorum. Medyamızın neredeyse tamamı, darbecilerin karşısında yer almış, demokrasinin ve milliiradenin safında net bir tavır sergilemiştir. Silah tehdidine rağmen darbeteşebbüsünde bulunan terör örgütü mensupları karşısında son derece net ve sağlam bir duruş sergileyen medya mensuplarının her birini, şahsım ve milletim adına tebrik ediyorum." şeklinde konuştu.

Erdoğan, şunları kaydetti: "Bu süreçte gerek bizzat arayarak gerek mesaj göndererek gerekse medyaya açıklama yaparak Türkiye'deki meşru yönetime destek veren ülkelere,devlet ve hükümet başkanlarına, dost ve kardeş toplumlara da teşekkürlerimi ifadeediyorum. Her gecenin nihayetinde bir sabahı, her zorluğun sonunda bir kolaylık olduğu gibi, bu tür acı hadiselerin ardından yeni imkanlar ortaya çıkar. Millet olarak Anadolu coğrafyasındaki bin yıllık varlığımız boyunca bu tür sayısız tehditle, saldırıyla, teşebbüsle karşı karşıya kaldık. Yüz yıl önce 'Artık ayağakalkamaz' dedikleri milletimizin Çanakkale'deki, Kut'ül Amare'deki şahlanışından aldığımız güçle İstiklal Harbimizi verdik ve başarıya ulaştırdık. Bu topraklarda kendi milletinin üzerine tankla, uçakla ve helikopterle saldıracak alçaklar asla yetişmez. Bunların hepsi uzun yıllarboyunca sinsi bir planın parçası olarak, özel olarak yetiştirilmiş, eğitilmiş vebeyinleri iğfal edilmiş mankurtlardır. Gözleri olup görmeyen, kulakları olupduymayan, dilleri olup konuşmayan bu insanlara ne anlatsanız boş. Biz, 3 yıldır bu kesime gittikleri yolun yanlışlığı, arkalarına takıldıkları elebaşlarınınihanetlerini izah etmeye çalışıyoruz. Tıpkı diğer terör örgütlerine sempati duyan vatandaşlarımız gibi, bunların da gözlerini açıp gerçekleri görmeleri,kulaklarını açıp hakikatleri duymaları, dillerini çözüp doğruyu ikrar etmeleri için sabırlı ve sağduyulu bir çaba içinde olduk.

"HEP BİRLİKTE TÜRKİYE OLACAĞIZ"

Silahlı Kuvvetler, emniyet teşkilatı, Milli İstihbarat ve bütün bakanlıkların FETÖ üyelerinden temizleneceğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Çünkü bu ilkeler etrafında bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız,kardeş olacağız, her birlikte Türkiye olacağız. Önümüzde başka bir yol, başka biralternatif, başka bir seçenek yok. Türkiye'nin demokrasiden, hukuk devletinden, temel hak ve özgürlüklerin güvence altında olduğu bir sistemden başka alternatifi yoktur, gidecek başka yolu yoktur. Açık konuşuyorum, birliğini, beraberliğini, kardeşliğini güçlü tutan bir Türkiye'de huzurun, istikrarın, kalkınmanın önündehiçbir engel olamaz. Geçmişte millete rağmen milleti idare etme anlayışınınbedelini çok ağır şekilde ödedik. Artık kimsenin hangi söylemle, hangi amaçlaolursa olsun, milletimize bedel ödetmeye hakkı yoktur.Türkiye'nin sadece büyümeye, güçlenmeye, kalkınmaya, refahınıarttırmaya, savunmasını tahkim etmeye, eğitimini, sağlığını, adalet sistemini,altyapısını güçlendirmeye ihtiyacı vardır" dedi.

Erdoğan, "Ekonomide tüm göstergeler bir süredir yaşanan durgunluğun geride kalmaya başladığını gösteriyor. Büyük projelerimizi birer birer tamamlıyor, yenileri için adımlarımızı atmaya başlıyoruz. İşte önümüzde 26 Ağustos'ta Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün açılışını yapacağız ve ardından 26 Aralık'ta Avrasya Tüneli'nin,boğazın altından otomobillerin gidip geldiği o tünelin açılışını yapacağız. Buarada, bir taraftan Yavuz Sultan Selim Köprüsü'ndeki inşallah hızlı trenimizin ihalesi, diğer taraftan hamdolsun, Çanakkale geçiş köprüsünün ihale hazırlıkları,diğer taraftan da Kanal İstanbul Projemizin ihale hazırlıkları... Bunlar da hızladevam edecek. Yeniden güçlü ilişkiler kurma yolunda önemli adımlar attık, atmayı sürdürüyoruz. 15 Temmuz darbe girişiminin sebeplerinden birinin de bu tablo olduğundan hiç kimsenin şüphesi olmasın. Ekonominin tüm kurumlarından, tüm aktörlerinden, tüm milletimden rica ediyorum, paralel ihanet çetesinin, başarısız darbe girişiminin olumlu tabloyu bozmasına kesinlikle izin vermeyelim. Bölgesindeki ve tüm dünyadaki mağdurların ve mazlumların ümidi Türkiye'nin dimdikayakta durması, bununla kalmayıp sürekli güçlenmesi, 79 milyon vatandaşımızla yüzlerce milyon insanın beklentisidir.Bu kardeşlerimizi boynu bükük, kalbi kırık bırakamayız. Ellerini ovuşturarak Türkiye'nin sıkıntıya düşmesini, çökmesini, pes etmesini bekleyenleri bugüne kadar sevindirmedik, yarın da sevindirmeyeceğiz. Rabbim yar ve yardımcımız olsun. Rabbim, bu milleti, bu ülkeyi ilelebet korusun, muhafaza etsin, tekrar tüm şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum. Yaralılarımıza Allah'tan şifalar temenni ediyorum. İnşallah birliğimiz daim olsun.

 

2098 defa okundu.

YORUMLAR

  • Toplam 2 Yorum

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER