DARBE GİRİŞİMİNİ VATANDAŞLARDAN ÖĞRENDİLER

Darbe girişimini vatandaşlardan öğrendiler

Durdurulan tanklardaki rütbesiz askerlerin "Ne darbesi. darbe mi? o zaman biz bittik" diyerek darbe girişiminden habersiz olduklarını söyledikleri öğrenildi

Mustafa BAĞDİKEN

15 Temmuz Cuma gecesi, kendilerine ‘Yurtta Sulh Komitesi’ adını veren bir grup askerin başlattığı ve yaklaşık 12 saat sonra püskürtülen darbe girişimi sırasında Kocaeli'de de çok çarpıcı anlar yaşandı. Bunlardan biri de gece İzmit'teki birliğinden çıkan ve Adapazarı istikametine gittikten sonra gece yarısı geri dönerken Kartepe Eşme bölgesinde vatandaşlar tarafından yolu kesilerek durdurulan tanklarda yaşandı. Bugün öğlen saatlerinde halen Eşme'de D-100 Karayolu kenarında bekletilen, hafif ticari araçtaki 2 polis memurunun korumasındaki 4 tank, bir kariyer ve bir kamyonet tipi askeri araç yoldan geçenlerin hala ilgi oldağı.

 

HATIRA FOTOĞRAFI ÇEKTİRİYORLAR

Ne zaman kaldırılacağı henüz bilinmeyen tank ve askeri araçların önüne geçen, zaman zaman da üzerine çıkan vatandaşlar hatıra fotoğrafı çektiriyor. Ancak bu durumda bazı vatandaşların, "Bunlar Türk Silahlı Kuvvetleri'ne ait tank ve askeri araçlar. Düşman tankı değil" diyerek duruma tepki gösteriyor. Olay gecesini anlatan ve tankların durdurulduğu noktada hemen yolun kenarındaki Eşme Ekmek Fırını'nın sahibi olan Ali Çakır çok çarpıcı bilgiler aktardı. Ali Çakır, darbe girişimini televizyonlardan öğrendiklerini, bu tankların da akşam saatlerinde Adapazarı istikametine doğru gittiğini belirtti.

 

 

TANKLARI DURDURDULAR

Televizyonlarda yayınlanana kadar tankların neden gittiğini bilmediklerini söyleyen Ali Çakır, darbe girişimi olduğunu öğrenince tankların İzmit istikametine doğru geri dönmekte olduğunu görünce yola çıkıp onları durdurduklarını anlattı. Yüzün üzerinde Eşmeli’nin yola çıkarak tankları durdurduktan sonra bazılarının üzerine çıktığını söyleyen Ali Çakır, birkaç kontrolsüz kişinin bağırıp çağırması dışında askerleri kesinlikle darp etmediklerini anlattı.

 

 

EYVAH O ZAMAN BİZ BİTTİK!

Tanklardaki rütbesiz askerlerin darbe girişiminden haberlerinin olmadığını, bir eğitim faaliyetine gittiklerini sandıklarını da burada öğrendiklerini söyleyen Ali Çakır, "Askerler darbe girişimi olduğunu bizden öğrendi. Biz de onların hiçbir bilgisinin olmadığını anladık. Askerlerden birine darbe girişimi olduğunu söylediğimizde, 'Ne darbesi? Darbe mi? O zaman biz bittik' dedi. Diğer rütbeli ve astsubayların bilgisi muhtemelen vardır ama askerler bilmiyordu" dedi.

 

 

BAZILARI ASKERLERİ TARTAKLAMIŞ

Eşme'de bu olaylara tanık olan ancak adlarının açıklanmasını istemeyen bazı vatandaşlar ise tanklar durdurulduğunda bazı kişilerin üzücü hareketlerde bulunduklarını söyledi. Tanklardaki askerlerin emir kulu olduğunu, darbe olduğunu bile bilmediklerini söyleyen vatandaşlar, "Maalesef sayıları çok az da olsa bazı kişiler askerleri tartakladı. Onlar bizim askerlerimiz. Onların arasında, olanlardan ve nereye gittiklerinden haberi olmayan bizim çocuklarımız da olabilirdi. Tankların üzerine çıkıp zıpladılar. Bu tanklar Türk Silahlı Kuvvetleri'nin ve Türkiye Cumhuriyeti'nin namusudur. Sanki savaşta Yunan tankının üzerine çıkmış gibi tepinmeleri bizi son derece üzdü" diye konuştular.

Olay gecesi içlerinde 1 üsteğmen, 1 teğmen, 3 uzman çavuş, 4 astsubay ve erlerle birlikte toplam 24 asker gözaltına alınarak Kartepe İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü. Daha sonra 24 şahıs İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele ekiplerine teslim edildi.

 

Eşme'de D-100 Karayolu'nda bekletilmekte olan tank ve askeri araçların ne zaman götürüleceği konusunda ise açıklama yapılmıyor. 

 

23108 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER