DARICA BELEDİYE MECLİSİ’NDE ‘CÜBBELİ AHMET’ TARTIŞMASI

Darıca Belediye Meclisi’nde ‘Cübbeli Ahmet’ tartışması

Darıca Belediye Meclisi Şükrü Karabacak başkanlığında toplandı. Belediyenin nisan meclisine Cübbeli Ahmet ve Nihat Hatipoğlu tartışmaları damgasını vurdu

Darıca Belediyesi nisan ayı meclis toplantısı önceki gün belediye meclis salonunda gerçekleşti. Belediye başkanı Şükrü Karabacak’ın başkanlık ettiği mecliste toplam 11 madde görüşüldü. Gündem dışı konu ve bu konulara ilişkin söylemlerle dikkat çeken mecliste ilk olarak CHP grubunun sorusu geldi. CHP’li meclis üyeleri İbrahim Karslı ve Şinasi Serdar, Darıca’da bulunan askeri kışlanın TOKİ’ye devredilip devredilmeyeceğini sordu.

 

BİZE ULAŞAN YAZI YOK

Bu konuyla ilgili kendi düşüncesini açıklayan Darıca Belediye Başkanı Şükrü Karabacak, “TOKİ ile ilgili olarak bize ulaşan bir yazı yok. Bu alanda rekreasyon alanı ile ilgili talebimiz vardı. Ancak cevap alamadık. Şahsi görüşüm; bu arazilerin yeşil alan ve rekreasyon alanı olarak kalması daha iyi. Burası tarım alanı ve yeşil alan olmasından dolayı TOKİ’ye verilme şansı yok. Bu askeri alan sivile devredilecekse sosyal alanlar için devredilmeli. Buraya konut yapılmasının doğru olduğunu düşünmüyorum” dedi.

 

ANLAMSIZ FOTOĞRAFLAR

Başkanın bu açıklamasının ardından komisyonlara üye seçimleri yapıldı, ardından da 2015 mali yılı idari faaliyet raporu konusu ele alındı, CHP’li Şinasi Serdar söz alarak görüş belirtti. Şinasi Serdar şunları söyledi: “Darıca Belediyesi 2015 faaliyet raporu tıpkı öncekiler gibi, bir sürü anlamsız fotoğraf var. Bilgi evine 9 tane fotoğraf konmasının ne anlamı var? Faaliyet raporunda bilgi verilmiyor. Tören alanı yapılacağı yazılı. Bu alan nereye ve nasıl yapılacak? Her faaliyet için başlama, bitiş zamanı ve tahmini harcanacak rakamların olması gerekir.

 

BELEDİYE ELEŞTİRİLİYOR

Mali bilgiler konusunda 2013 temsil ve ağırlama giderleri olan bütçenin yüzde 10’unun bu 2015 yılı temsil ve ağırlamaların ne kadar olduğunu bilmek istiyoruz. Darıca Belediyesi 2014 yılında Sayıştay raporunda belediye eleştiriliyor. Belediyenin 42,5 milyon kısa 8,5 milyon uzun vade toplam 51 milyon TL borcu var. Bu borçlar nasıl ödenecek? Sonra bu kültür merkezindeki etkinliklere kimin katılacağını kim belirliyor? 30 bin TL para verdiğiniz Nihat Hatipoğlu’nun getirilmesine kim ve neye göre karar verdi?

 

UNUTULUP YOK OLDU

Benim bir önerim var, sayın cumhurbaşkanın makamında ağırladığı Cübbeli Ahmet Hoca’yı getirin. 2016 yılı yatırım programı ve stratejik plan var. Stratejik planda 26 proje var. Bu projelerin maliyeti 150 milyon TL. Belediye 5 senede 20 milyon TL’lik yatırım yapabilir. Bu projelerin hangisinin önce yapılacağı bilinmiyor. 2016 yılı yatırım projeleri için hiçbir bütçe ayrılmamış. 10 tane proje yapılacak denilerek unutulup yok oldu. Meclis üyelerinin yakınlarının işe alınmasıyla ilgili olarak sorduğumuz soruyu cevap vermiyorsunuz.”

 

DİN BİLGİNİZ YOK

Faaliyet raporuna yönelik eleştirilere cevap veren Darıca Belediye Başkanı Şükrü Karabacak, “12 yıldır Darıca’ya hizmet ederken milletimizin değer ve inançlarıyla bir ve beraber 12 senedir iş başında kalmak kolay değil. Milletin değerlerine ters ucube diye nitelendirdiğiniz bu tesise milletin istemediği insanlar getirilmiyor. Nihat Hatipoğlu verdiği fetvayı dahi anlamayacak kadar din bilginiz yok. Tören alanı neresi diyorsunuz? Yazmadığımız her şeyi yapabiliriz. Tören alanı neresi diye soruyorum? Sahilde yapılan alandır. Siz bizim ne yaptığımızı bilmeden eleştiriyorsunuz, takdir kamuoyunundur.

 

ALLAH BELAMIZI VERSİN

Siyasi görüşten dolayı kimseyi ezmişsek Allah bizim belamızı versin. Sizin zihniyetinizden dolayı başörtülü işinden eden Kartal Belediyesi bunun örneğidir. Cumhurbaşkanına laf söylemek sizin haddinize değildir. Saygı duymak zorundasınız, tamamını size iade ediyorum. Meclis üyesi oldular diye çoluk çocuğu işe ben aldım. Kadroya aldım. Bu ne kanunen ne de ahlaken sorun değil. Adam gibi siyaset yapalım. 12 yıldır bana tuvaletten başka bir proje getirmediniz. Borç yiğidin kamçısıdır. Önümüzdeki aylarda kültür merkezinin alt katını satışa çıkaracağım. Cübbeli Ahmet Hoca takdir ettiğim biri, o da gelecek. Sayıştay denetim raporunda eleştiriler var. İş yapılan yerde bir eksiklik olur” dedi. Yapılan konuşmaların ardından 2015 yılı faaliyet raporu oy çokluğuyla kabul edildi.

1887 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER