DARICA'DA HER ŞEY AYNI

Darıca'da her şey aynı

12 yıldır Darıca Belediye Başkanlığı görevini sürdüren Şükrü Karabacak, ilçede çok büyük bir değişim gerçekleştiremedi. Sahil kısmındaki kimi düzenlemeleri ve palmiye ağaçlarını saymazsak Darıca yine aynı Darıca

2004 yılında Darıca Belediye Başkanlığı’na seçildi Şükrü Karabacak. 2004 yılından bu yana tam 12 senedir belediye başkanlığı görevini sürdürüyor. 1972 yılında Darıca’ya yerleşen Şükrü Karabacak, Darıca henüz ilçe olmadan uzun yıllar burada yaşadı. Gebze’nin bir beldesi iken Darıca’da yaşayan, Darıca’nın sorunlarını iyi bilen isimlerden biri olan Karabacak, 4. görev senesindeyken Darıca Gebze’den ayrıldı ve ilçe oldu. Darıca ilçe olduktan sonra belediyenin geliri arttı, aynı oranda sorumluluğu da.

 

NEFES ALINACAK BÖLGE

Belediye başkanı Şükrü Karabacak, ilçenin var olabilmesi için çalıştı ancak Gebze’nin gölgesinde çok da başarılı olamadı. İlçeye ismini veren Darıca Kalesi’ne bile sahip çıkamayan Karabacak, sahil kesimlerinden başka pek bir bölgeye önem vermedi. Karabacak’ın en büyük icraatı ilçenin sahille buluşmasını sağlamak oldu. 16 dönüm alanı bulunan Darıca sahil kesiminin bugün kapladığı alan tam 200 dönüm. İlçenin ve bölgede yaşayan vatandaşların nefes alabileceği ender bölgelerden biri Darıca sahili.

 

BAYRAMOĞLU’NA LİMAN

Peki sadece Darıca sahili ‘hizmet’ anlamında yeterli mi? Kendi anlatımıyla Karabacak, ilçede bugüne kadar doğalgaz çalışmalarını yüzde 98’e varan bir oranla tamamladı. Kendisi için görkemli bir belediye hizmet binası inşa etti. Sancaktepe bölgesine 10 bin çeşit ağaç dikti. Bunların dışında Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’yle ortak bir proje geliştirdi ve Darıca’ya yat limanı yapılmasına ön ayak oldu. Liman projesinin ÇED raporu hazırlandı. Proje detayı için çalışmalar sürüyor. İnşa çalışmaları kısa süre içerisinde başlayacak.

 


Darıca Bayramoğlu bölgesinde inşa edilmesi planlanan yat limanının kapasitesi geniş olacak ve bütün Gebze bölgesine hizmet verecek

 

KAPALI HANGAR VE ATÖLYE

Darıca’nın yat limanı Bayramoğlu’nda inşa edilecek. Yeni Bayramoğlu Marine’de rıhtım ve yüzer iskeleler ile 540 adet, çekek yerine 25 adet, toplam 565 yata hizmet verilecek. Proje kapsamında yapılacak üniteler ve kıyı yapıları ise 480 metre boyunda 1 adet dalgakıran, 540 metre uzunluğunda rıhtım, 150 metre uzunluğunda tahkimat, 13 adet yüzer iskele, 120 ton kapasiteli 1 adet vinç rıhtımı, 25 adet, tekne kapasiteli, çekek yeri, 20 metre boyunda 2 adet tekneye hizmet verecek kapalı hangar ve teknik atölyeler olacak.

 

30 MART’TA 16 PROJE AÇIKLADI

Darıca’da yapılan ve yapılması için adım atılan bu projelerin yanında başkan Şükrü Karabacak toplam 16 adet projeyi 30 Mart 2014 tarihinde gerçekleştirilen yerel seçimlerde vaat etti. Başkan Karabacak’ın 16 vaadi diğer ilçelerin belediye başkanları tarafından 30-40-50 proje düşünüldüğünde oldukça kadük kaldı. Karabacak’ın ilk vaadi Darıca Kültür Merkezi’ydi. Her ilçeye onlarca kültür merkezi inşa eden, bu kültür merkezlerinde sanatsal bir faaliyet yürütmek yerine biçki dikiş kurslarının yapılmasını hoş gören AKP’li mevkidaşları gibi Karabacak da bu kervanın yolcusu olduğunu ortaya koydu.

 


Darıca ilçe merkezine diğer ilçe belediyelerinde görmeye pek de alışık olmadığımız bir kültür merkezi inşa edildi. Merkezin adı Adnan Menderes Kültür Merkezi.

 

3 BOYUTLU SİNEMA VAAT ETTİ

Şükrü Karabacak kültür merkezi vaadini 2015 yılının sonunda gerçekleştirdi. Karabacak, ilçe merkezine diğer ilçe belediyelerinde görmeye pek de alışık olmadığımız bir kültür merkezi inşa etti. Görsel olarak göz dolduran kültür merkezine Adnan Menderes adı verildi. Şükrü Karabacak’ın bir diğer vaadi ise bilim merkezi ve plenataryumdu. Vaat edilen projenin içinde bilim merkezi sergi bölümü, gözlem evi, bilgi evi, planetaryum ve 3 boyutlu sinema yer alması planlanıyor. Ancak projeyle ilgili şu ana kadar hiçbir adım atılmış değil. Projenin taslak aşamasında olduğu belediyenin internet sitesinde belirtiliyor.

 


Şükrü Karabacak tarafından vaat edilen bu proje tamamlandığında içerisinde bilim merkezi sergi bölümü, gözlem evi, bilgi evi, planetaryum ve 3 boyutlu sinema yer alması planlanıyor.

 

AMATÖR KULÜPLERE SPOR KÖYÜ

Darıca’ya kule ve kongre merkezi inşa etmeyi de vaat eden Şükrü Karabacak’ın bu projesi de yarım kaldı. Kule ve kongre merkezi hala proje aşamasında. Bir diğer hayata geçmeyen proje ise Nene Hatun Mahallesi’nde oluşturulacağı iddia edilen spor köyü oldu. Nene Hatun sahasındaki amatör kulüplerinin oynadığı sahayı en az 5 bin seyirci kapasiteli tribünleri ile beraber yeniden inşa edeceğini duyuran Şükrü Karabacak bu bölgede sahanın yenilenmesiyle birlikte gece maçlarını oynanabileceğini söylemişti. Spor köyüyle ilgili henüz tek bir adım atılmadı.

 

BOTANİK PARK EMEK’E YAPILACAK

Darıca Belediye Başkanı Şükrü Karabacak uzun yıllar görevde olmasına rağmen aklına gelmeyen, hayata geçiremediği bir başka projeyi de 30 Mart’tan hemen önce duyurdu; kapalı yüzme havuzu ve botanik park. Darıca Hayvanat Bahçesi’nin bulunduğu Emek Mahallesi’nde inşa edileceği duyurulan botanik park için henüz bir adım atılmadı. Hayvanat bahçesi içerisinde küçük bir botanik bahçe bulunuyor ancak bu bahçe Karabacak’ın vaat ettiği botanik park değil. Belediye başkanı Karabacak diğer ilçelerde olduğu gibi proje vaatleri arasına battı çıktılar ve kavşaklar da ekledi.

 

12 YILDIR İZ BIRAKAMADI

Engelliler ve yaşlılar sosyal yaşam merkezi, Osmangazi ve Nene Hatun mahallelerine belediye hizmet binası ve sosyal tesisler, Osmangazi Mahallesi'ne sağlık ocağı, Abdi İpekçi'deki Gar Parkı’nın 20 dönümlük Kent Park’a dönüştürülmesi, Bağlarbaşı Mahallesi'ne aile sağlık merkezi ile müezzin ve imam evi projesi, 2 semt sahası, Darıca kent merkezin kapalı semt pazarı gibi vaatleri bulunan Şükrü Karabacak bu vaatlerin çok büyük bir bölümünü henüz hayata geçiremedi. Hepi topu 16 vaadi bulunan, bunların da bir bölümü yol yapım çalışmaları olan Şükrü Karabacak, ilçedeki 12. yılında henüz pek de bir iz bırakabilmiş değil.

 

GÜNLER HIZLA GEÇİP GİDİYOR

Darıca'nın ilçe olabilmesi için çok büyük bir adım atamayan, sayfiye yerinde muhtarmışçasına basit projelerle ilgilenen, seçimlerde halk önüne çıkıp en azından bir kitapçığı dolduracak vaatlerde bile bulunamayan Şükrü Karabacak, yeni görev döneminde geçirdiği 2 yıl içerisinde pek bir iş yapmadı. 16 vaadinin büyük bir bölümünü hayata geçiremeye Şükrü Karabacak, farkında değil ama günler hızla akıp gidiyor. Mevcut ilçe belediye başkanları arasında hali hazırda proje sayısı bakımından oldukça geride olan Karabacak, bu vaatlerini hayata geçiremezse çok mahcup olur…

 

Şükrü Karabacak’ın vaatleri şunlardı;

1 - Darıca Kültür Merkezi

2- Piri Reis Mahallesi'ne bilim merkezi ve planetaryum

3- Darıca Kule ve Kongre Merkezi projesi

4- Nenehatun Mahallesi'ne Spor Köyü

5- Emek Mahallesi'ne kapalı yüzme havuzu ve botanik park

6- Kültür merkezinin bulunduğu bölgeye dalçık ve kavşak projesi

7- Engelliler ve Yaşlılar Sosyal Yaşam Merkezi

8- Osmangazi ve Nene Hatun Mahallesi'ne belediye hizmet binası ve sosyal tesisler

9- Osmangazi Mahallesi'ne sağlık ocağı

10- Abdi İpekçi'deki Gar Parkı’nın 20 dönümlük Kent Park’a dönüştürülmesi

11- Bağlarbaşı Mahallesi'ne aile sağlık merkezi ile müezzin ve imam evi projesi, 2 semt sahası

12- Darıca kent merkezin kapalı semt pazarı

13- Sırasöğütler Mahallesi Tren İstasyonu’na rahat ulaşım imkanı için otobüs seferleri

14- Mini Marina projesi

15- Aslan Çimento Yolu

16- Bayramoğlu'na semt sahası ve sağlık merkezi

2894 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER